پرینت سه بعدی آرلی
021-26312397

پرینتر سه بعدی :

پرینتر سه بعدی یکی از روش های ساخت و تولید است که از لحاظ نحوه ساخت قطعه می توان آن را ترکیبی از روش تزریق پلاستیک و CNC در نظر گرفت.

با توجه به اینکه ساخت قطعه در cnc به صورت کاهشی می باشد در قطعات با پیچیدگی زیاد دچار مشکل خواهد شد و علاوه بر اینکه در پروسه تولید به روش cnc احتمال نیاز به تعویض مدام ابزار تراش وجود دارد که این کار در زمان و هزینه ساخت تاثیر خواهد گذاشت.

پرینترهای سه بعدی برای برطرف کردن مشکلات cnc بوجود آمده اند. ولی به دلیل کارآیی بسیاری که داشته اند در سال های اخیر به خصوص از سال 2011 به بعد مورد استقبال بسیاری از صنایع دیگر شده اند.به طور مثال در حال حاضر پرینتر هایی خاص منظوره جهت تولید  شکلات ، غذا ، قطعات پزشکی مورد استفاده در داخل بدن انسان ، پرینترهای مخصوص ساخت خانه و .... تولید شده اند.

روش کار پرینتر سه بعدی به صورت لایه به لایه و افزایشی است.بدین صورت که متریال ( فیلامنت ) به صورت لایه به لایه و به مقدار مشخص که در اکثر روش ها به اندازه هایی در مقیاس میکرون می باشد ( 5 تا 400 میکرون بسته به نوع دستگاه و تکنولوژی پرینت )بر روی هم قرار داده می شوند و با شکل گیری هر لایه ، لایه بعدی بر روی آن قرار می گیرد و تا شکل گیری آخرین لایه این مکانیزم ادامه می یابد و چون تحت تاثیر دما لایه ها بر روی هم قرار می گیرد یک جوش قوی بین قطعات ایجاد می شود و سبب شده قطعه کار ساخته شده استحکام لازم را داشته باشد.

 

 

یکی از مهمترین پارامترها در پرینتر سه بعدی نرم افزار آن می باشد که برش های لازم برای پرینت و دستورات حرکتی دستگاه به وسیله آن انجام داده می شود.روش کار نرم افزار تقریبا مشابه CNC می باشد که وظیفه اصلی آن ایجاد برش های لازم برای ساخت در فایل قطعه مورد نظر می باشد.

نرم افزار های پرینتر سه بعدی متنوع می باشند که برخی از آن ها مختص دستگاهی خاص طراحی شده اند و برخی درگر جنبه عمومی دارند و با همه پرینتر ها سازگاری دارند.

یکی از معروف ترین نرم افزارها cura هست که در تنظیمات آن می توانید نوع دستگاه خود را مشخص کنید و تنظیمات متناسب با دستگاه در آن نمایان می شود و شما به راختی می توانید جهت پرینت از آن استفاده کنید.

 

 

در این نرم افزار شما ابتدا ضخامت لایه های پرینت را مشخص می کنید. ضخامت لایه در اصل مشخص می کند که در هر step چه میزان از ارتفاع قطعه ساخته شود، که هرچه ضخامت لایه پایین تر باشد زمان ساخت افزایش می یابد ولی کیفیت پرینت سه بعدی افزایش می دهد. سپس سرعت پرینت ، چگالی مواد ( جهت تعیین میزان استحکام قطعه ) سرعت فن و ... را تعیین می کنید و  پس از اینکه تمام تنظیمات پرینت را انجام دادید از آن g.code می گیرید( g.code  ها رابط بین پرینتر سه بعدی و نرم افزار هستند به گونه ای که تنظیمات پرینت را به صورت دستوری برای پرینتر فراهم می کنند یا به عبارت دیگر زبان پرینتر ها و cnc ها هستند).

در نرم افزار پرینت سه بعدی می توان قبل از شروع پرینت سه بعدی میزان مصرف فیلامنت ، زمان کل ساخت قطعه نحوه شکل گیری قطعه در هر لایه و ... را مشاهده کرد.زمان پرینت سه بعدی متناسب با سرعت پرینت ، چگالی قطعه(میزان توپرشدگی ) ضخامت لایه به صورت اتوماتیک و تحت فرمول نوشته شده در نرم افزار محاسبه می شود.

لذا شما قبل از پرینت سه بعدی با مشاهده میزان فیلامنت مورد نیاز می توانید وزن فیلامنت خود را با ترازو اندازه گیری کنید و با مشاهده زمان پرینت با خیال راحت کار پرینتر سه بعدی را آغاز کنید و تا می توانید تا اتمام پرینت که می تواند مدت زمان زیادی طول بکشد به کارهای دیگرتان رسیدگی کنید و پرینتر سه بعدی در حین پرینت نیازی به اپراتور ندارد.

 

شاید برای برخی سوال پیش بیاید که با وجود cnc های چند محوره برخی موارد سوال پیش می آید که قطعه مورد نیاز را با پرینتر سه بعدی بسازیم یا با cnc ؟

به علت تفاوت قیمت بیش از اندازه پرینتر ها با دستگاه های cnc اکثر مهندسینی که قصد دارند دستگاه تهیه کنند ترجیح می دهند پرینتر سه بعدی تهیه کنند ولی در مواردی که قصد دارند قطعه را از طریق خدمات تولید کنند متناسب با نوع متریال در برخی موارد هزینه خدمات cnc ارزانتر و در برخی موارد خدمات پرینت سه بعدی ارزان تر می باشد.

 

 

نکاتی که باید قبل از خرید پرینتر سه بعدی رعایت کنید :

 

گارانتی واقعی :

متاسفانه اگر دقت کرده باشید اکثر شرکت ها برای دستگاه هایشان یک سال گارانتی در نظر می گیرند ولی به محض خرابی دستگاه از آن سرپوشی می کنند و قطعه معیوب را شامل گارانتی نمی دانند.

لذا بهتر است قبل از خرید دستگاه حتما بپرسید که چه قطعاتی شامل گارانتی می باشد.چون خیلی از قطعات واقعا مصرفی می باشد و بعد از یک مدت کیفیت خروجی خود را از دست می دهد و این واقعا به سازنده دستگاه مربوط نمی شود و نشان دهنده ضعیف بودن دستگاه نیست. به عنوان مثال عمر مفید نازل ها بین 3 تا 6 ماه است و هرچند ممکن است بیش تر از این مدت زمان نازل ظاهرا فیلامنت را خارج نماید ولی قطعا کیفیت خود را از دست داده است و بهتر است تا قطعه کار تعویض شود لذا این مورد می تواند به عنوان گارانتی در نظر گرفته نشود

علاوه بر قطعه خدمات تعویض و تعمیر دستگاه هم باید مشخص شود که در این مدت شامل گارانتی می باشد یا خیر.چون ممکن است در هنگام تعویض قطعه ، خود قطعه را رایگان در نظر بگیرند ولی هزینه اجرت یا خدمات تعویض قطعه را انقدر بالا در نظر بگیرند که چند برابر قیمت واقعی خود قطعه شود.

 

کیفیت خروجی :  

کیفیت خروجی قطعه کار به عوامل بسیار متعددی مربوط می شود ولی برای انتخاب پرینتر سه بعدی ،جدا از تنظیمات نرم افزار ، قطعات مکانیکی و نوع مکانیزم دستگاه ، اکسترودر و ... در کیفیت خروجی قطعه بسیار تاثیر گذار است لذا با انتخاب دستگاه مناسب می توانید کیفیت خروجی بسیار مطلوبی از قطعه داشته باشید.

شما در انتخاب دستگاه به قطعات مکانیکی دستگاه باید توجه کنید که مثلا برای محورها از پیچ استفاده شده یا ball scrow ، یا مثلا سیستم اکسترودر بسیار ساده است یا یک مکانیزم قوی دارد .

اگر نمی توانید از طریق دقت بر دستگاه کیفیت خروجی را تشخیص دهید می توانید از سازنده بخواهید که یک قطعه را جلوی خود شما پرینت سه بعدی کند و کیفیت خروجی را مشاهده کنید یا با کولیس اندازه گیری کنید و اختلاف ابعادی را مشاهده کنید .

 

سرعت پرینت :

یکی از مهمترین فاکتور هایی که معمولا سازنده ها بدون دلیل اعداد غیر واقعی برای پرینتر سه بعدی در نظر می گیرند سرعت پرینت می باشد.که اصولا یه دلیل اینکه ذاتا پرینتر سه بعدی سرعت تولید پایینی دارد برای جذب مشتری سرعت پرینتر سه بعدی خودشان را بالاتر از رقیبان اعلام می کنند مثلا سرعت پرینتر سه بعدی یک پرینتر اگر  200mm/s عنوان شده باشد ،برای جذب مشتری سرعت پرینتر سه بعدی خود را 300mm/s عنوان می کند و چون فاکتور ظاهری برای اثبات وجود ندارد ممکن است مشتری بدون دلیل قبول کند و بعد ها دچار مشکل شود.جالب است بعد از خرید پرینتر سه بعدی سازنده از مشتری می خواهد که سرعت پرینت را مثلا بیشتر از  40mm/s در نظر نگیرد و بهانه اش  هم کیفیت بهتر خروجی است.

برای اطمینان از سرعت واقعی پرینتر سه بعدی بهتر است قبل از خرید همانند کیفیت خروجی از سازنده بخواهید که یک نمونه با بالاترین سرعت عنوان شده پرینت نماید و ساعت نرم افزار را با ساعت واقعی پرینت شده مقایسه نمایید اگر یکی بود می توانید به سرعت واقعی اطمینان کنید.

 

دقت دستگاه :

در پرینتر سه بعدی دو دقت تعریف شده است یکی دقت ابعادی و دیگری دقت موقعیت

دقت موقعیتی یک دستگاه وقتی مثلا 0.05 میلی متر باشد منظور این است که مثلا وقتی به محور X فرمان داده شده که در موقعیت 20 میلی متر برود در بازه 20.05 19.95 قرار می گیرد.دقت ابعادی یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کیفیت دستگاه است که برای تشخیص آن یک استوانه یا مکعب را باید پرینت کرد و از نمای کنار به آن نگاه کرد هرچقدر خطوط منظم تر در کنار هم قرار گرفته باشند دقت موقعیتی دستگاه بالاتر می باشد.

ولی اکثرا سازنده ها این دقت را به عنوان دقت اصلی دستگاه عنوان می کنند در صورتی که دقت موقعیتی بیشتر به کیفیت خروجی مرتبط است و دقت اصلی دستگاه همان دقت ابعادی دستگاه است یعنی وقتی در نرم  افزار ابعاد قطعه مثلا 10 میلی متر است وقتی پرینت سه بعدی انجام شد ابعاد قطعه خروجی چقدر با ابعاد نرم افزار اختلاف دارد . دقت واقعی دستگاه معمولا از دقت موقعیتی پایین تر است و سازندگان برای جذب مشتری معمولا دقت موقعیتی را عنوان می کنند.

دقت ابعادی به عوامل متعددی مربوط می شود که علاوه بر خود دستگاه به shrinkage متریال هم مربوط می شود.

 

قیمت دستگاه :

لطفا برای خرید دستگاه فقط به قیمت توجه نکنید.

مهمترین فاکتور خرید دستگاه قیمت دستگاه است.قیمت پایین دستگاه لزوما بهترین فاکتور نمی باشد.

تمام مواردی که در بالا عنوان شده در قیمت نهایی دستگاه موثر و واجب است و اگر دستگاه پرینتر سه بعدی قیمت پایینی داشته باشد قطعا یک یا چند مورد بالا در آن رعایت نشده و شدیدا متضرر خواهید شد.

ممکن است قطعه ابتدا قطعه پرینت شده کیفیت معقولی داشته باشد ولی به دلیل استفاده از قطعات مکانیکی ضعیف مرتب دستگاه دجار مشکل شود و نیاز به تعمیر داشته باشد.

یا به دلیل نداشتن یک بدنه مستجکم بعد از یک مدت کوتاه دچار لرزش شود و از کیفیت هایی محصول بعد از یک مدت بسیار کوتاه کاسته شود.

ما شما را تشویق به خرید پرینتر سه بعدی گران نمی کنیم ولی اعتقاد داریم قیمت دستگاه باید با قطعات به کار رفته در دستگاه متناسب باشد تا بتوانید چندین سال از دستگاه پرینترتان بهترین استفاده را کنید.

 

امیدوایم مطالب فوق در انتخاب دستگاه تان مفید واقع شده باشد.