پرینت سه بعدی آرلی
021-26312397

 شاید مهمترین قسمت در پرینت سه بعدی انتخاب درست متریال می باشد.در انتخاب نوع فیلامنت پرینتر سه بعدی عوامل متعددی دخیل هستند که شما با توجه به نوع فعالیت و نیازتون از قطعه پرینت شده متریال مورد نظر را انتخاب می کنید.این موارد شامل استحکام،انعطاف پذیری،دقت قطعه خروجی،نقطه ذوب ( برای عملیات بعد پرینت) ، پرداخت و رنگ پذیری می باشد.

تنوع فیلامنت پرینت سه بعدی بسیار زیاد است که هر کس متناسب با نوع فعالیت ، متریال مورد نظر را انتخاب می کند.در صورت نیاز به اطلاع از فیلامنت های پرینتر سه بعدی می توانید با کلیک بر روی این قسمت برخی از فیلامنت ها و مشخصات آن ها را مشاهده فرمایید.

ولی بیشترین و پرکاربرد ترین متریال مصرفی در پرینت سه بعدی را می توان فیلامنت ABS و PLA  نام برد.

در زیر برای انتخاب سریع نوع فیلامنت جهت پرینت سه بعدی جدول ساده ای از مقایسه بین این دو فیلامنت ABS و PLA آورده شده که در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید ادامه مطلب را دنبال کنید.

 

نام متریال

کیفیت پرینت

قابلیت پرداخت

استحکام

انعطاف پذیری

مواد تشکیل دهنده

ABS

متوسط

خوب

خوب

ضعیف

سرطان زا است

PLA

خوب

متوسط

خوب

متوسط

سرطان زا نیست

 

برای بررسی دقیق تر بهتر است در ابتدا این دو متریال را بهتر بشناسیم.هر دو فیلامنت ABS و PLA از گروه ترموپلاست ها هستند.مواد ترموپلاست پلاستیک هایی هستند  که در اثر افزایش دما انعطاف پذیر شده و قابلیت تغییر شکل می یابنداین به شما این امکان را می دهد که مدام بتوانید این مواد را گرم کرده ، به شکل قالب مورد نیاز تبدیل کنید.و این عمل را مدام تکرار کنید.به همین خاطر هست که مواد ترموپلاست در صنعت پرینت سه بعدی بسیار کاربرد دارند.در برخی موارد مشاهده شده که برخی از افراد به دنبال پرینت سه بعدی با فیلامنتی به غیر از پلیمرها هستند . پرینتر سه بعدی fdm قابلیت پرینت پلیمر ها را دارد. لذا در صورت نیاز به پرینت سه بعدی موادی غیر از پلیمر ها باید روش پرینت سه بعدی دیگری را اتخاذ نمود.

در زیر مشخصات فیلامنت abs و فیلامنت pla را توضیح خواهیم داد.

 ABS فیلامنت :

ABS محفف کلمه Acrylonitrile Butadiene Styrene ،یک متریال متشکل از نفت می باشد.این متریال مستحکم است و اغلب برای قطعات پلاستیکی خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

abs کاربردهای فراوانی دارد و در صنایع مختلف مانند قطعات خودرو ، ریخته گری( به عنوان پودر) و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

سختی و استجکام فیلامنت abs مابین فیلامنت pla و فیلامنت pa است که دمای ذوب abs قطعا بالاتر از pla است لذا در ابتدای امر شاید خیلی از افراد تمایل داشته باشند که با abs پرینت بگیرند.

ولی یکی از مشکلات abs ترد بودن آن است. لذا در قطعات متوسط و بزرگ احتمال ترک خوردن و یا شکست قطعه در حین پرینت بالا می باشد. لذا نمی توان کیفیت خروجی بالایی از فیلامنت abs انتظار داشت. هرجند که پرینتر های سه بعدی صنعتی جدید این مشکل را تا حد زیادی برطرف کردند ولی در هر صورت با توجه به ماهیت ترد بودن abs حتی در صورتی که در حین پرینت دچار مشکل نباشد از استحکام ضربه ای پایینی برخوردار خواهد بود.

یکی دیگر از مشکلات فیلامنت abs در سرطان زا بودنش است.در ترکیبات به کار رفته این فیلامنت موادی وجود دارد که امکان ابتلا به سرطان در صورت استفاده مکرر از این فیلامنت بالا می باشد .به همین دلیل بسیاری از مهندسین ترجیح می دهند که با PLA فیلامنت ،  ماده ای با قابلیت های نسبتا مشابه را استفاده می کنند.

 

PLA فیلامنت  :

PLA یا Poly Lactic Acid از مواد ارگانیک به خصوص نشاسته ذرت تشکیل شده است.همین امر باعث شده تا پرینت این قطعه بسیار آسان تر و مطمئن تر شود.حتی در هنگام پرینت هم به دلیل ذوب متریال بوی مطبوع شکر را حس می کنید تا بوی تند فیلامنتABS  .

فیلامنت pla به دلیل دمای تنظیم پایینی که در پرینت سه بعدی دارد بسیار مورد توجه صنعتگران می باشد چرا که shirinkage پایینی دارد و علاوه بر اینکه دقت پرینت در تمام نقاط کار یکسان می باشد.

عدم ایجاد ترک در حین پرینت هم یکی دیگر از عوامل ترقیب اپراتورهای پرینتر سه بعدی به این فیلامنت می باشد و برای پرینت این فیلامنت نیازی به محیط بسته پرینت و شرایط خاص نمی باشد و در هر شرایطی قابلیت پرینت دارد.

با توجه به استحکام ، کیفیت خروجی ، سازگاری با محیط زیست و .... شاید بسیاری از استفاده کنندگان پرینتر سه بعدی فیلامنت pla را به abs ترجیح دهند ولی با وجود اینکه به ظاهر پرینت با PLA فیلامنت منطقی تر می باشد، در جایی که نیاز به دمای ذوب بالا تر می باشد فیلامنت ABS را انتخاب می کنند.

در جدول زیر مشخصات فنی این دو ماده بررسی شده اند.

 

Flexural Strength in: PSI

Tensile Strength in: PSI

Compressive Strength in: PSI

Impact(un-notched IZOD) in: ft-lb/in

Material

MAX

STD

MAX

STD

MAX

STD

MAX

STD

8646

5344

5532

4936

7100

1100

6.2

5.7

ABS

13731

8970

9531

6783

13600

2600

4.1

1.8

PLA