مقالات

پرینتر سه بعدی ایرانی بهتره یا خارجی؟

پرینتر سه بعدی ایرانی یا خارجی؟ یکی از دغدغه هایی که اکثراً افرادی که قصد خرید پرینتر سه بعدی دارند با آن مواجه هستند در این است. سوالی که دانستن آن بسیار مهم است و قصد داریم در این مقاله به آن بپرازیم.

پرینتر سه بعدی ایرانی بهتر است یا پرینتر سه بعدی خارجی؟

قبل از بررسی مزیت ها و معایب هر کدام از پرینترها بهتر است بدانیم که تقریباً از زمانی که پرینتر سه بعدی از انحصار تولید خارج شد و اجازه ساخت این تکنولوژی به سایر شرکت ها داده شد، ایران نیز شروع به ساخت این تکنولوژی نوظهور کرد و از این رو می توان گفت که کشور ایران حداقل در این مورد از کشورهای خارجی عقب تر نیست.

همچنین یکی از بزرگ ترین و مهم ترین نوع پرینتر سه بعدی که پرینتر سه بعدی ساخت خانه است را دکتر بهرخ خوشنویس، پروفسور ایرانی ساخته و لذا می توان گفت از لحاظ دانش ساخت پرینتر سه بعدی می توان ایران را نیز جزو مخترعین پرینتر سه بعدی دانست.

برخی از شرکت ها به عنوان برند محبوب شناخته شده اند و دستگاه های بی نظیری ساخته اند و برخی دیگر به دلیل کیفیت نا مرغوب محصولات شان نتوانسته اند بازار خوبی را در پرینتر سه بعدی به دست بیاورند.

لذا در بررسی این که پرینتر سه بعدی ایرانی بهتر است یا پرینتر سه بعدی خارجی، باید جدا از برند محصولات، فرض بر این باشد که هر دو پرینتر سه بعدی از لحاظ ساخت استاندارد هستند و از شرکت معتبر تهیه شده است.

پرینتر سه بعدی و خارجی ؟

همانطور که می دانید پرینتر سه بعدی از تکنولوژی های متفاوتی ساخته شده است. و هر کدام از انواع پرینتر سه بعدی متناسب با دقت ساخت و همچنین متریالی که پشتیبانی می کند از یک تکنولوژی خاص بهره می گیرد. پرینتر سه بعدی تنوع ساخت زیادی دارند.

از جمله روش های پرینتر سه بعدی می توان به تکنولوژی های FDM ،SLA، DLP، SLS، SLM و…. اشاره كرد كه در ايران بيشتر تكنولوژی FDM و DLP ساخته شده است و سایر تکنولوژی ها به صورت محدود ساخته شده و بیشتر در سطح R&D می باشند.

پرینتر سه بعدی یک تکنولوژی نسبتاً آسان است و تمام مراحل ساخت آن را می توان با سرچ در سایت های معتبر به دست آورد. لذا با کمی تحقیق و کسب تجربه می توان به علم ساخت پرینتر سه بعدی دست پیدا کرد. لذا در ساخت پرینتر سه بعدی بیشتر از هر چیز دیگری، کیفیت ساخت و رعایت استاندارهای تولید اهمیت دارد.

همچنین بخوانید:راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

برای ساخت پرینتر سه بعدی به چه دانشی نیاز است؟

پرینتر سه بعدی تلفیقی از علم مکانیک و الکترونیک است. لذا برای این که بتوانید به عنوان تولید کننده پرینتر سه بعدی فعالیت داشته باشید باید بتوانید در هر دو رشته مکانیک و الکترونیک تخصص پیدا کنید.

پرینتر سه بعدی یا پرینتر سه بعدی خارجی

در صورتی که به صورت حرفه ای و با دانش کافی به ساخت پرینتر سه بعدی نگاه کنید قطعاً می توانید یک پرینتر سه بعدی در حد استاندارد را تولید کنید که قابل رقابت با پرینترهای سه بعدی روز دنیاست.

پرینتر سه بعدی ایرانی بخریم یا خارجی؟

با داشتن اطلاعاتی که در این مقاله عنوان شده می توان به این نتیجه رسید که به غیر از دو تکنولوژی FDM و DLP که در ایران نیز شرکت های بسیار خوبی به عنوان تولید کننده فعالیت دارند، سایر تکنولوژی های پرینتر سه بعدی مانند SLS، SLM، BINDER JET و… بهتر است از پرینترهای سه بعدی خارجی استفاده کنید.

چرا که به دلیل هزینه های تولید بسیار بالایی که دارند و همچنین استقبال نسبتاً کم به سایر روش های پرینتر سه بعدی، سرمایه گذاری واقعی در ساخت این تکنولوژی های پرینتر سه بعدی نشده است.

ولی نسبت به دو تکنولوژی دیگر و مخصوصاً روش  پرینتر سه بعدی FDM ، به دليل قيمت مناسب تر و تقاضای بیشتر مصرف کننده، شرکت های معتبری در ایران وجود دارد که در زمینه تولید و فروش این پرینترهای سه بعدی فعالیت دارند. لذا می توان این دو پرینتر سه بعدی را با پرینترهای سه بعدی خارجی مقایسه کنید.

برای این که بتوان بهتر تصمیم گرفت که پرینتر سه بعدی ایرانی خرید یا خارجی چند مورد را بررسی می کنیم.

۱- تیراژ تولید

قطعا‌ً پرینترهای سه بعدی خارجی به دلیل بازار هدف بیشتری که نسبت به ایران دارند تیراژ تولید بسیار بالایی دارند. وقتی تعداد فروش بیشتر باشد تعداد کاربرهای فعال در شبکه های مجازی نیز بیشتر شده، لذا در صورت خرید این پرینترهای سه بعدی شما ویدیوهای آموزش پرینت سه بعدی بیشتری را می توانید در دسترس داشته باشید. و باگ های احتمالی که وجود داشته باشد، راه حل های بیشتری را نیز به واسطه همین کاربرها در دسترس خواهید داشت.

تیراژ بالای پرینتر سه بعدی

علاوه بر این، خود سازنده نیز به واسطه همین FEED BACK ها می تواند پرینترهای خود را به روز رسانی کند و سریع تر مشکلات پرینتر سه بعدی خود را رفع کرده و پرینتر با حداکثر کیفیت مورد انتظار را در دسترس قرار دهد.

۲- تعدد برند برای خرید

وقتی صحبت از خرید بین پرینتر سه بعدی ایرانی و خارجی وجود دارد، صحبت از مقایسه بین چند شرکت ایرانی و تعداد بیشمار تولید کننده از سراسر دنیاست.

لذا پرینترهای سه بعدی خارجی تنوع بسیار زیادتری نسبت به پرینترهای سه بعدی داخلی دارند و همین امر قدرت انتخاب بیشتری به خریدار برای انتخاب هر چه بهتر محصول مورد نظر می دهد. لذا از جهت تنوع محصول تعداد شرکت های خارجی به مراتب بیشتر از شرکت های ایرانی هستند.

۳- دانش فنی

اکثر پرینترهای خارجی توسط شرکت های بازرگانی به فروش می رسند لذا ممکن است خریدار بعد از خرید با مشکل آموزش و ‌نحوه رفع مشکلات پرینت مواجه شود. لذا به دلیل سابقه کمتر شرکت های بازرگانی در زمینه پرینتر سه بعدی نسبت به تولید کنندگان پرینتر سه بعدی ایرانی، بهتر است از پرینتر سه بعدی ایرانی استفاده کنید. (مخصوصاً برای افرادی که سابقه کار در زمینه پرینتر سه بعدی ندارند)

همچنین بخوانید: آموزش پرینتر سه بعدی

۴- خدمات پس از فروش

پرینتر سه بعدی مانند هر دستگاهی بعد از مدتی ممکن است نیاز به تعمیر و سرویس داشته باشد، پرینتر سه بعدی خارجی به دلیل اینکه توسط شرکت های بازرگانی وارد شده اند، ممکن است در خدمات پس از فروش به مشکل بر بخورند.

در صورتی که خدمات پس از فروش پرینتر سه بعدی ایرانی به دلیل این که مستقیم از تولید کننده تهیه شده به راحتی در دسترس است و قطعاً مشکلی از این بابت نخواهید داشت.

۵- تامین قطعات یدکی

هر چند اکثر اقلام پرینتر سه بعدی مشترک می باشد ولی برخی قطعات اصلی ممکن است در پرینترهای مختلف متفاوت باشد. کشور ایران به دلیل شرایط تحریم ممکن است در واردات محصول دچار مشکل شود و تامین کالا با تاخیر انجام شود.

تامین قطعات یدکی

همین مسأله سبب بروز مشکل در خدمات پس از فروش نیز خواهد شد. به عنوان مثال اکسترودر شرکت های اروپایی یا آمریکایی منحصر به فرد است و‌باید مستقیم از همان شرکت تهیه شود.

۶- انعطاف پذیری شرکت های ایرانی

تولید کنندگان پرینتر سه بعدی ایرانی اکثراً مخصوص بازار ایران تولید می کنند. لذا در تولید محصولات خود می توانند نسبت به نیاز بازار به راحتی تغییرات لازم را اعمال کنند. در بسیاری از مواقع تولید کنندگان ایرانی پرینتر سه بعدی خاص متظوره مخصوص یک شرکت تولید کرده اند.

مثلاً ممکن است یک شرکت نیاز به یک پرینتر سه بعدی با ابعاد بسیار بزرگ نیاز داشته باشد در عین حال هزینه تولید بالایی نداشته باشد. قطعاً این پرینتر خاص خواهد بود. که نیاز به طراحی مجدد دارد و‌ پیدا کردن این پرینتر در بین پرینترهای سه بعدی خارجی ممکن است زمان بر باشد و احتمال این که هیچ‌شرکت بازرگانی در ایران این پرینتر سه بعدی را در سبد محصولاتش نداشته باشد وجود دارد.

در صورتی که اگر از یک شرکت تولید کننده ایرانی معتبر درخواست کند به راحتی می تواند این پرینتر سه بعدی را بسازد و قطعاً در خدمات پس از فروش هم به مشکل نخواهد خورد.

۷- قیمت فروش

یکی از مهم ترین فاکتورها در خرید هر محصول بحث قیمت فروش می باشد. اکثر پرینترهای سه بعدی اروپایی و آمریکایی قیمت چند برابری نسبت به پرینترهای سه بعدی ایرانی دارند که شاید واقعاً از لحاظ کیفیت قطعات خروجی تفاوت زیادی با پرینترهای سه بعدی ایرانی نداشته باشند. دلیل اصلی آن را می توان به هزینه های تولید بالا در کشورهای اروپایی و آمریکایی دانست.

هزینه های حمل و نقل، قیمت دلار و…. نیز می تواند در این قیمت گذاری موثر باشد. ولی شاید مهم ترین دلیل اختلاف قیمت بین پرینتر سه بعدی ایرانی و خارجی را در این دانست که در زمان خرید پرینتر سه بعدی ایرانی، شما مستقیماً از تولید کننده دستگاه را تهیه می کنید.

قیمت فروش

در صورتی که پرینتر سه بعدی خارجی بیشتر از هزینه خود دستگاه، هزینه حمل و نقل، گمرک و هزینه نمایندگی شرکت بازرگانی خواهد بود که به هزینه دستگاه اضافه خواهد شد.

مواردی که در بالا به آن اشاره شد مقایسه ای است که بیشتر در لحظه خرید اتفاق می افتد. ولی یکی از مهم ترین مسائلی که باید در نظر گرفت در این است که دلیل اصلی که خریدارن ممکن است تمایل به خرید محصولات خارجی داشته باشند، عدم اطمینان از کیفیت محصولات ایرانی است.

در صورتی که اگر از یک شرکت معتبر ایرانی که بر پایه دانش فنی احداث شده و متهد به خدمات پس از فروش باشد پرینتر سه بعدی تهیه کنید، قطعاً کیفیتی حداقل در سطح پرینترهای سه بعدی خارجی خواهید داشت.

چرا که همانطور که در ابتدای این مقاله عنوان شده شرکت های ایرانی همزمان با شرکت های خارجی شروع به ساخت پرینتر سه بعدی کرده اند. و از لحاظ دانش نیز می توانند بالاتر از کشورهای خارجی باشند.

آرلی فروشنده انواع پرینتر سه بعدی

شرکت آرلی فروشنده انواع فیلامنت ، پرینترهای سه بعدی و انجام دهنده خدمات پرینت سه بعدی می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید فیلامنت با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =