پرینت سه بعدی آرلی
021-26312397

مروری بر هزینه خدمات پرینت سه بعدی در ایران طی سال های اخیر:

 

باورتان می شود که هزینه خدمات پرینت سه بعدی تا سال 93 به ازای هرساعت بین 50 تا 60 هزار تومان بوده است؟؟؟

تا قبل از سال 93 به واسطه محدود بودن شرکت های تولید کننده پرینتر سه بعدی و شرکت های ارایه دهنده خدمات پرینت سه بعدی ، برای سفارش پرینت سه بعدی باید به مجلات معتبر برای پیدا کردن شرکتی که خدمات پرینت سه بعدی ارایه می دهد رجوع می کردید.

در آن زمان تعداد این شرکت ها بسیار محدود بود و اکثرا پرینتر های اروپایی و آمریکایی داشتند که در آن زمان قیمت فیلامنت pla در رنج 190 تا 240 هزار تومان میبود.

از سال 93 با روی کار آمدن شرکت ها و ورود پرینتر های ارزان چینی که تماما نرم افزارهای رایگان داشتند به مرور توجه مهندسین به راه اندازی یک بیزینس جدید جلب شد.

راه اندازی یک سایت با عنوان خدمات پرینت سه بعدی ارزان.....

در آن سال اکثر پرینتر های اروپایی و آمریکایی در رنج 13 تا 16 میلیون تومان بود که به یکباره پرینتر هایی معرفی شدند با قیمت 3 میلیون و هزینه فیلامنت pla حداکثر 60 هزار تومان.

این افت شدید قیمت وسوسه را بیشتر کرد و افراد زیادی که شاید حتی تحصیلات مرتبط هم نداشتند به واسطه نیاز به سرمایه ناچیز پا به این عرصه بگذارند و به دلیل عدم دانش در امر بازاریابی و بیزینس تنها راه برای جذب مشتری را کاهش هزینه خدمات پرینت سه بعدی بدانند.

این کاهش قیمت هم با دانش انجام نشد به گونه ای که به یکباره هزینه خدمات پرینت سه بعدی را نصف می کردند و بعد از مدت کوتاهی مجددا برای رقابت با افرادی که راه این بیزینس رامی دانستند مجدد قیمت را کاهش میدادند به گونه ای که طی 3 سال هزینه خدمات پرینت سه بعدی از ساعتی 60 هزار تومان به 10 هزار تومان تنزل یافت.

نکنه قابل تامل این است با کاهش قیمت خدمات پرینت سه بعدی شاید برای مدت محدودی تعداد خدماتی که ارائه می دادند افزایش می یافت ولی سایر رقبا مجبور می شدند برای بقا در این عرصه آن ها هم هزینه خدمات را کاهش دهند.

لذا با این کار نه تنها سود بیشتری نصيبشان نمیشد و تعداد مشترانشان افزایش نمی یافت ، بلکه درآمد خود و سایر همکاران را نیز تنزل میداد.

این را باید قبول کنیم که با کاهش هزینه ها میل مشتریان برای دریافت خدمات افزایش می یابد و تعداد افرادی که در حال حاضر درخواست خدمات پرینت سه بعدی می نمایند نسبت به سال 93 قابل مقایسه نیست ولی دو نکته را باید در نظر گرفت:

1)     به همان نسبت که درخواست پرینت سه بعدی افزایش یافته تعداد شرکت های ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی نیز افزایش یافته است

2)     با توجه به این که هزینه خدمات تا 6 برابر کاهش یافته این بدان معناست که هر شرکت باید تعداد مشتریانش را در ماه 6 برابر کند تا میزان در آمد او به سال 93 برسد.

هرچند برخي به اين فكر افتادند كه با افزايش تعداد دستگاه ميتوانند كاهش هزينه خدمات را جبران كنند.

به اين صورت كه اول به دليل عدم توانايي در جذب مشتري هزينه را تا ٦ برابر كاهش دادند بعد تعداد دستگاه را چند برابر كردند كه جبران هزينه كنند. راهي كاملا بيهوده چرا كه اگر توانايي براي جذب مشتري براي تعداد بالاي دستگاه بود چه نيازي به كاهش قيمت بود؟؟؟؟

بدين گونه كه در حال حاضر خيلي از شركت ها بر اين باورند كه اگر به اين منوال پيش برود، همانند پرينترهاي دو بعدي كه روزي درآمد زيادي از راه خدمات وجود داشت اين صنعت نيز به زودي از بين برود و ادامه كار ديگر توجيح اقتصادي براي شركت ها نداشته باشد.

اما مهمترین مساله ای که این افراد ( کسانی که قیمت ها را بدون دلیل علمی) نمی دانستند تورم شدید در ایران است که هزینه های ساخت در این سال ها به شدت افزایش یافته.به عنوان مثال اگر بالاترین کیفیت فیلامنت PLA اروپایی در سال 93 را میتوانستید با قیمت 240 هزار تومان تهیه کنید الان باید به دنبال بی کیفیت ترین متریال pla چینی با این قیمت بگردید.

در حال حاضر بهترین فرصت برای شرکت های بزرگ این است که برای طرح های خود خدمات پرینت سه بعدی بگیرند چرا که خرید دستگاه برایشان گران تر تمام می شود.

شايد هم شركت ها اتحاديه اي تشكيل دهند تا با در نظر گرفتن تمام مسائل قيمتي را اتخاذ نمايند تا براي هر دو سمت ، چه خدمات گيرنده و چه خدمات دهنده خوشايند باشد.

 

با سپاس

شاهین فر