تعرفه ها

روش محاسبه هزینه پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی معمولا در ایران به صورت ساعتی محاسبه می شود.

به طوری که بعد از دریافت فایل از سمت مشتری ، فایل در داخل نرم افزار قرار داده میشود و نرم افزار به صورت اتوماتیک با توجه به پارامترهای تعریف شده مانند سرعت ، دقت لایه ها ، ضخامت تعیین شده برای دور کار ، میزان دانسیته داخل کار و …. زمان دقیق اجرای فرایند پرینت سه بعدی را محاسبه میکند.لذا از این طریق می توان با توجه به مدت ساعت کارکرد پرینتر سه بعدی هزینه را برآورد کرد.

معمولا هزینه پرینت سه بعدی در ایران در رنج 10 تا 20 هزار تومان می باشد.

لطفا گول شرکت هایی که خدمات پرینت سه بعدی را ظاهرا ارزان اعلام می کنند نخورید.

 جدیدا مشاهده شده برخی شرکت های سود جو برای بازاریابی و جذب مشتری هزینه خدمات پرینت سه بعدی را به شدت پایین اعلام می کنند ولی درنهایت هزینه را به مراتب بیشتر و حتی بالاتر از سایر شرکت ها دریافت می کنند.

به عنوان مثال ممکن است در سایتی مشاهده کنید که هزینه خدمات پرینت سه بعدی ساعتی 6000 تومان.با این کار قصد در جذب مشتری دارند ولی بعد از ارسال فایل علاوه بر ساعتی 6000 هزار تومان هزینه فیلامنت که غالبا از فیلامنت pla استفاده می شود را به آن اضافه می کنند که هزینه ساخت قطعه در نهایت به مراتب بالاتر از ساعتی 10 هزار تومان نیز می شود.این شرکت ها که پایه مهندسی نیز ندارند( البته تعداد این شرکت ها کم است) تازه تاسیس هستند که نه تنها تجربه کافی برای ساخت قطعه با اصول مورد نیاز پرینتر سه بعدی را ندارند بلکه از پایین ترین کیفیت پرینترهای سه بعدی چینی نیز استفاده می کنند.

لذا صرف نظر از این شرکت های سود جو اکثر شرکت هایی که اساس تاسیس شان مهندسی بوده هزینه پرینت سه بعدی را از 10 تا 20 هزار تومان در نظر می گیرند

که این اختلاف قیمت 10تا 20 هزار تومان می تواند متناسب با موقعیت جغرافیایی باشد( که در شهرستان های مختلف متفاوت هست)

 یا به دلیل استفاده از دستگاه های صنعتی یا غیر صنعتی باشد.چرا که دقت دستگاه های اروپایی به مراتب بالاتر از چینی می باشد.همچنین هزینه تولید، که شامل مواد مصرفی می باشد در پرینتر های سه بعدی صنعتی به مراتب بالاتر از پرینتر های سه بعدی چینی می باشد و کیفیت خروجی بالاتری نسبت به دستگاه های چینی دارد.

نکته قابل توجه این است که در خیلی موارد مشاهده شده که مشتری یک فایل را برای چند شرکت ارسال می کند که بر فرض تمام شرکت ها هزینه پرینت را مثلا 10 هزار تومان عنوان می کنند، ولی در نهایت هزینه پرینت سه بعدی متفاوتی را برای همان فایل از شرکت های مختلف دریافت می کند و این سوال برای ایشان پیش می آید که چگونه با هزینه ساعتی 10 هزار تومان هر شرکت یک قیمت عنوان می کند؟

جالب است بدانید با تغییر هر پارامتر در پرینت سه بعدی ساعت اجرای کار تغییر می کند مثلا سرعت پرینت 30 به 40 تغییر کند ممکن است چندین ساعت زمان پرینت را کاهش دهد یا بر فرض دانسیته از 10% به 40% برسد قطعا زمان پرینت افزایش می یابد و در قیمت تاثیر گذار خواهد بود.

لذا برای تصمیم گیری در مورد ارائه یک فایل به شرکت ، پارامتر های مختلف را باید در نظر گرفت تا در این صورت بتوان قیمت واقعی کار را محاسبه کرد، و صرف این که یک شرکت هزینه کمتر برای پرینت سه بعدی عنوان کرده پارامتر مناسبی نمی تواند باشد چرا که قطعا در کیفیت محصول نهایی تاثیر گذار خواهد بود.

پارامتر های اصلی و مهم در کیفیت نهایی محصول شما موارد زیر است :

1)       ضخامت لایه:  معمولا از 50 تا 300 میکرون قایل تنظیم است که هرچه کمتر باشد دقت و کیفیت کار بالاتر می رود و هزینه افزایش پیدا می کند.

2)      میزان دانسیته یا infill : از 0 تا 100% است که اگر 100% باشد حجم داخل کار کاملا تو پر است که برای قطعاتی است که قرار است بعد از پرینت عملیات ماشینکاری یا … صورت گیرد.معمولا میزان دانسیته را برای پرینت سه بعدی از 10 تا 30% در نظر می گیرند که هرچه بیشتر باشد استحکام بیشتر و هزینه افزایش پیدا می کند.

3)      ضخامت دیواره : معمولا 1 تا 3 لایه برای دیواره کار در نظر می گیرند که این پارامتر تاثیر در استحکام در برابر ضربه و شکست دارد که قطعا تعداد دیواره تاثیر مستقیم در زمان و قیمت پرینت دارد

برای درک بهتر این موضوع شاید بهتر باشه یه نمونه فایل ساده را بررسی کنیم :

فرض می کنیم که فردی سفارش پرینت سه بعدی یک استوانه به ابعاد 10 سانتی متر داده است ( که ساده باشه و ابعاد قابل بررسی داشته باشه) و ما برای محاسبه فرض را بر این می گذاریم که هزینه پرینت سه بعدی ساعتی 10 هزار تومان باشد.

بیایید شرایط مختلف را با توجه به 4 موردی که در هزینه پرینت تاثیر مستقیم دارد بررسی کنیم.تمام شرایط را در نرم افزار Cura چک میکنیم که شرایط یکسان باشد.

محاسبه اول : مقرون به صرفه / استقامت متوسط / کیفیت معمولی

 برای این مرحله ما ضخامت لایه را 0.3 سرعت 40 و چگالی 10% و تعداد دیواره محیط را 2 لایه در نظر می گیریم.تصویر زیر ساعت کار را مشخص می کند.

 زمان پرینت 5.5 ساعت است که هزینه ساخت آن 55.000 تومان می شود.

محاسبه دوم : مقرون به صرفه / استقامت خوب / کیفیت معمولی

 برای این مرحله ما ضخامت لایه را 0.3 سرعت 40 و چگالی 100% (توپر) تعداد دیواره محیط را 2 لایه در نظر می گیریم.تنها تغییر در چگالی است.تصویر زیر گویای میزان تغییر در هزینه است

 زمان پرینت 9 ساعت است که هزینه ساخت آن 90.000 تومان می شود.

 محاسبه سوم : هزینه ساخت بالا / بالاترین استقامت/ بالاترین کیفیت

 برای این مرحله ما ضخامت لایه را 0.05 سرعت 20 و چگالی 100% (توپر) تعداد دیواره محیط را 3 لایه در نظر می گیریم.تنها تغییر در چگالی است.تصویر زیر گویای میزان تغییر در هزینه است که بالاترین هزینه ساخت برای این قطعه است.

 زمان پرینت 52 ساعت است که هزینه ساخت آن 520.000 تومان می شود.

 محاسبه چهارم : تمامی شرایط مانند محاسبه اول/ ابعاد نصف می شود

 همانطور که مشخص است تمامی تنظیمات مانند محاسبه اول است تنها تفاوت این است که ابعاد را نصف کردیم.در این مرحله خیلی از افراد تصور میکنند که چون ابعاد نصف شده باید هزینه این تنظیمات نصف باشد یا برعکس هزینه ساخت قطعه اول که دوبرابر است باید دوبرابر باشد در صورتی که با دیدن ساعت کاری در عکس زیر میزان اختلاف را می توان مشاهده کرد.

 زمان پرینت 1 ساعت است که هزینه ساخت آن 10.000 تومان می شود.

علت این تفاوت قیمت در این است که با دو برابر شدن ابعاد در واقع حجم دو برابر می شود و این قیمت در سه بعد تاثیر می گذارد. لذا هزینه پرینت چند برابر می شود.

 همانطور که مشاهده کردید هزینه پرینت سه بعدی برای یک قطعه ثابت می تواند از 55 هزار تومان تا 520 هزار تومان متغیر باشد یعنی چیزی بالغ بر 10 برابر…

لذا باید دقت داشت صرفا ارسال فایل برای شرکت های دیگر و تصمیم گیری بر مبنای اینکه هر شرکت که ارزان تر قیمت دهد منصف تر است ممکن است سبب شود تا نتایج دلخواه بعد از پرینت سه بعدی بدست نیاید و قطعه ی پرینت شده کیفیت استحکام و دقت مناسب و مد نظر شما را نداشته باشد.

بهتر است زمان ارسال فایل برای تعیین قیمت هزینه پرینت سه بعدی ، شرایط کار را نیز عنوان کنید . مثلا اعلام کنید مقرون به صرفه ترین یا بالاترین کیفیت و استحکام را مد نظر دارید و از این طریق می توانید شرکت ها را از نظر میزان قیمت مقایسه کنید. یا می توانید با مشخص کردن فاکتور های تاثیر گذار در پرینت برای شرکت ها ، حدود کیفیت و دقت کار را مشخص کنید تا هزینه پرینت ثابت شود

به عنوان مثال می توان گفت فایل ارسالی با ضخامت 200 میکرون و دانسیته 20% و تعداد دیواره 2 لایه محاسبه گردد.

معمولا مقادیر بالا برای یک قطعه با کیفیت مطلوب در نظر گرفته می شود که هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است هم از لحاظ استقامت و کیفیت مطلوب است.

برای این منظور در صورت نیاز به ارسال فایل جهت سفارش پرینت سه بعدی به شرکت آرلی کافی است از طریق ارسال فایل آنلاین که در گوشه چپ تمامی صفحات سایت آرلی می باشد اقدام نموده و مشخصات پرینت مورد نظر را درج نمایید.

منو
فروشگاه
حساب من
0 مورد سبد خرید
ارسال فایل آنلاین

  • حداکثر اندازه فایل: 50 MB.
    بهترین حالت برای ارسال فایل استفاده از فرمت zip می باشد
  • این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ورود

حساب کاربری ندارید؟