مقالات

ساخت مجسمه با پرینتر سه بعدی

ساخت مجسمه با پرینتر سه بعدی

مجسمه سازی یکی از صنایع قدیمی است که به دلیل سختی هایی که دارد، معمولاً افرادی وارد این حرفه می شوند که علاقه بسیار زیادی به این حرفه دارند. روش ها و متریال های مختلفی در ساخت یک مجسمه می تواند به کار گرفته شود مانند چوب، سنگ و یا گچ.

حتی در مواردی که نیاز به تولید تعداد زیادی از یک مجسمه مشابه داشته باشیم، معمولاً از روش قالب سازی برای ساخت انبوه مجسمه استفاده می شود. یکی از روش های دقیق برای ساخت مجسمه، روش پرینتر سه بعدی است که چند سالی است که رونق یافته است. به دلیل دقت فوق العاده ای که روش پرینتر سه بعدی نسبت به کار دست ساز دارد در صنعت مجسمه سازی طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

جهت مشاهده قیمت انواع پرینتر سه بعدی اینجا کلیک کنید

روش پرینتر سه بعدی

همانطور که می دانید برای ساخت به روش پرینتر سه بعدی اول از هر چیزی به طرح سه بعدی نیاز است. این فایل یا از طریق طراحی سه بعدی و یا از طریق اسکن از چهره به دست می آید. در برخی موارد فایل سه بعدی چهره اشخاص معروف را می توان از طریق سرچ دز اینترنت بدست آورد. امروزه اسکنرهایی ساخته شده که با یک شات می تواند کل چهره انسان را اسکن کند. لذا ساخت مجسمه انسان تقریباً از افراد مشهور به سمت افراد معمولی نیز سوق پیدا کرده است. چرا که به راحتی می توان فایل سه بعدی از چهره را به دست آورد.

مرحله دوم، پرینت مجسمه از فایل به دست آمده می باشد. خوبی پرینت در این است که می توان سایز فایل را تغییر داد. بدین صورت که اگر بخواهید هزینه کمتری بابت ساخت مجسمه بپردازید، می توانید آن را در ابعاد کوچک تر بسازید. علاوه بر این که پرینتر سه بعدی به دلیل دقت بسیار بالایی که دارد می تواند ریزترین جزئیات از چهره یا هر مجسمه دیگر را نیز پرینت بگیرد. لذا مجسمه ساخته شده با پرینتر سه بعدی بسیار شبیه به واقعیت خواهد بود.

روش پرینتر سه بعدی

تنها مشکل در این است که پرینتر سه بعدی به دلیل خاصیت لایه به لایه ای که دارد سبب شده که اثر این لایه های پرینت بر روی قطعه کار ایجاد شود. در صورتی که مجسمه را به صورت تک رنگ بخواهید، شاید این لایه ها خود را نشان ندهد. ولی در صورتی که بخواهید یک مجسمه رنگی داشته باشید، قطعاً با رنگ کردن مجسمه لایه ها به طور کامل خود را نشان می دهند. لذا نیاز به عملیات بعد از پرینت برای رنگ کردن قطعه خواهید داشت.

همچنین بخوانید: ساخت اسباب بازی با پرینتر سه بعدی

مرحله بعد از پرینت پرداخت قطعه کار است. همانطور که اشاره شد، برای رنگ کاری مجسمه، ابتدا باید اثر لایه ها را از بین برد. برای پرداخت کاری قطعه پرینت، می توان از سمباده استفاده کرد. ولی قطعاً زمان سمباده زدن بسیار طولانی خواهد بودو لذا می توان برای افزایش سرعت از فرزهای مینیاتور استفاده کرد. یک راه آسان تر دیگر، استفاده از بتونه می باشد. با کمک بتونه علاوه بر این که سریع تر می توانید اثر لایه ها را از بین ببرید، کیفیت خروجی بالاتری نیز خواهید داشت.

مرحله آخر از ساخت مجسمه، رنگ کاری مجسمه می باشد. رنگ مجسمه می تواند به صورت یک رنگ ساده مثلاً برنزی باشد، که یک اثر هنری خواهد بود، و یا به صورت تمام رنگ باشد. در این صورت قطعاً نیاز به یک نقاش حرفه ای خواهید داشت.

در این روش پرینتر سه بعدی بیشتر به عنوان یک ابزار برای ساخت مجسمه استفاده شده که قطعاً راه مجسمه سازی را بسیار آسان کرده است. ولی برای ساخت مجسمه به کمک پرینتر سه بعدی، راه آسان تری نیز وجود دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

جهت استفاده از خدمات پرینت سه بعدی اینجا کلیک کنید

پرینتر سه بعدی بایندرجت:

لایه های پرینت سه بعدی در این تکنولوژی از پرینتر، بسیار کوچک می باشد. به طوری که کیفیت خروجی بسیار بالایی از قطعه کار خواهید داشت، علاوه بر این که این پرینتر سه بعدی توانایی ساخت قطعات تمام رنگی را نیز دارد. لذا برای ساخت مجسمه شما فقط یه یک اتاق اسکن نیاز خواهید داشت. و بعد از آن پرینتر سه بعدی یک مجسمه تمام رنگی برای شما خواهد ساخت. در این صورت پرینتر سه بعدی فقط یک ابزار برای ساخت مجسمه نخواهد بود و تقریباً تمام مراحل ساخت مجسمه را به تنهایی انجام می دهد.

البته یک نکته را باید در نظر گرفت که این تکنولوژی از پرینتر سه بعدی بسیار گران می باشد و شاید برای هر فرد یا شرکتی توجیح اقتصادی نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 7 =