مقالات

تفاوت پرینتر سه بعدی و cnc

آیا شما تفاوت پرینتر سه بعدی و cnc را می دانید ؟

پرینتر سه بعدی و CNC هر دو ماشین افزارهایی هستند که برای تولید قطعات مورد استفاد‌ه قرار می گیرند. به دلیل شباهت هایی که در ساخت دارند همواره در مقایسه هستند که کدام روش برای ساخت مناسب تر می باشد.

در این مقاله قصد داریم تفاوت های این دو روش را بررسی کنیم. برای این منظور ابتدا باید شباهت های این دو روش را بررسی کرد تا بهتر بتوان این دو ماشین افزار را با هم مقایسه کرد.

شباهت پرینتر سه بعدی و CNC

CNC مخفف کلمه COMPUTER NUMERICAL CONTROL است یعنی ساخت از طریق دستورات کامپیوتر. برای این که بتوان با دستگاه های فرز و تراش دقت بالا تولید کرد نیاز به مهارت بسیار بالایی است و دستگاه های CNC تراش و فرز به دلیل این که اطلاعات را از طریق کامپیوتر به دستگاه می دهند با این دقت می توانند تولید کنند.

برای اتصال کامپیوتر به CNC نیاز به یک زبان برنامه نویسی است که به آن GCODE گفته می شود. لذا اطلاعات حرکتی و ساخت به وسیله دستورات GCODE از کامپیوتر به CNC داده می شود.

پرینترهای سه بعدی نیز دقیقاً از طریق همین روش و زبان برنامه نویسی، اطلاعات را به پرینتر می دهند. به دلیل همین شباهت است که پرینترهای سه بعدی و دستگاه های CNC هميشه در مقایسه انتخاب روش تولید هستند.

با وجود شباهت نحوه ساخت هر دو روش، تفاوت های زیادی که این دو تکنولوژی در ساخت قطعات دارند، سبب شده تا به راحتی بتوان تشخیص داد که کدام روش برای ساخت یک قطعه خاص مناسب تر است.

تفاوت پرینتر سه بعدی و cnc

پرینتر سه بعدی و cnc  هر دو علاوه بر  شباهت هایی که  داشتند تفاوت هایی نیز دارند که ما در این بخش به این تفاوت ها اشاره کرده ایم:

1- شکل ساخت

CNC ها برای تولید یک قطعه نیاز به یک بلوک از متریال مورد نیاز دارند و CNC با براده برداری در هر لایه شکل نهایی را می سازد. در صورتی که پرینتر سه بعدی برای ساخت از روش افزودنی استفاده می کنند یعنی در شروع کار هیچ بلوکی وجود ندارد و قطعه کار لایه به لایه ساخته می شود.

2- ضایعات

به دلیل براده برداری در روش CNC ضایعات تولید همیشه بالا خواهد بود. در صورتی که در روش پرینت سه بعدی در مواقعی که نیاز به ساپورت نداشته باشیم هیچ ضایعاتی نخواهیم داشت.

3- هزینه تولید

هزینه خدمات پرینت سه بعدی کاملاً به نوع کار وابسته می باشد. در صورتی که حجم کار بزرگ ولی جزئیات زیادی نداشته باشیم روش پرینت سه بعدی هزینه بر خواهد بود و CNC توجیح پذیر است.

ولی در صورتی که جزئیات نسبت به حجم بیشتر باشد قطعاً روش پرینت مناسب تر خواهد بود. به عبارتی دیگر به دلیل این که پرینتر سه بعدی روش افزودنی است (یعنی هر جایی که نیاز باشد مواد تزریق می کند) هر چه مواد کمتری نیاز باشد هزینه تولید کمتر خواهد بود.

بالعکس در روش CNC به دلیل این که یک بلوک آماده وجود دارد هر چه عملیات CNC کمتر باشد هزینه تولید کمتر خواهد بود.

4- مواد مصرفی

دستگاه های CNC معمولاً هر متریال را می توانند بسازند. برای این کار فقط ابزار برش تغییر می کند. در صورتی که در پرینتر سه بعدی مواد مصرفی تعیین کننده نوع تکنولوژی پرینت سه بعدی خواهد بود.

همچنین بخوانید : نرم افزار پرینترهای سه بعدی را بشناسید !

به طوری که اگر چند نوع متریال متفاوت را بخواهیم بسازیم (مثلاً پلیمر و فلز) به دستگاه های متفاوتی نیاز خواهیم داشت.

5- فضای مورد نیاز

دستگاه های CNC اغلب بزرگ هستند و به محیط کارگاهی نیاز دارند. در صورتی که پرینترهای سه بعدی صنعتی نباشند در محیط شرکتی استفاده می شوند.

علاوه بر این که در روش CNC برای خنک کاری قطعه در حین ساخت از محلول خنک کاری که اصطلاحاً به آن آب و صابون گفته می شود استفاده می کنند که باعث کثیفی محیط ساخت می شود و روشی است که صدای تولید بالاتری نسبت به پرینتر سه بعدی دارد. در صورتی که در روش پرینتر سه بعدی صدای تولید بسیار کم می باشد.

6- مصرف برق

یکی دیگر از تفاوت های اصلی بین CNC و پرینتر سه بعدی مصرف برق می باشد. دستگاه های CNC برق سه فاز نیاز دارند در صورتی که پرینتر سه بعدی با برق شهری کار می کند و مصرف برق آن بسیار ناچیز است.

7- مهارت

کار با CNC با وجود این که دستورات حرکتی توسط کامپیوتر داده می شود سخت است. چرا که بلوک ‌باید از قبل کالیبره شود و نقطه صفر تعیین شود.

علاوه بر این که برای کار با CNC ابزار شناسی نیاز است. برخلاف دستگاه های CNC کار با پرینتر سه بعدی بسیار راحت است. چرا که در حال حاضر پرینترهایی وجود دارند که به صورت اتوماتیک دستگاه را کالیبره می کنند و برای شروع پرینت فقط نیاز است که دستگاه را استارت کنید.

همچنین بخوانید : نحوه کالیبره کردن پرینتر سه بعدی

8- قیمت دستگاه

قیمت پرینتر سه بعدی نسبت به دستگاه CNC بسیار ارزان تر است. همانطور که گفته شد دستگاه CNC  نسبتاً بزرگ است و همین ابعاد تأثیر در قیمت دارد.

موتورهای به کار رفته در CNC و بدنه فلزی دستگاه و….. همگی در قیمت این محصول تأثیر گذار است. پرینترهای سه بعدی دستگاه های نسبتاً کوچکی هستند که به راحتی می توان آن ها را جابجا کرد.

هر چند تکنولوژی هایی در پرینتر سه بعدی وجود دارد که ابعاد بزرگی همچون CNC دارند، که در این صورت این پرینترها را می توان به عنوان نمونه صنعتی این تکنولوژی دانست.

9- نرم افزار

نرم افزار CNC نیاز به آموزش اصولی دارد در صورتی که اگر به نرم افزار پرینتر سه بعدی مسلط هم نباشید تنظیمات پیش فرضی دارد که به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید و قطعات جذابی را بسازید.

10- محدودیت ابعاد

شاید یکی از مهم ترین تفاوت ها بین دستگاه های CNC و پرینتر سه بعدی در ابعاد قابل ساخت است. دستگاه های CNC فقط می توانند قطعاتی را بسازند که در محدوده ابعاد کاری دستگاه می باشد.

در صورتی که این محدودیت در پرینتر سه بعدی وجود ندارد. هر چند پرینترهای سه بعدی نیز داری ابعاد کاری مشخص می باشند، ولی می توان ابعادی بزرگ از سایز دستگاه ساخت. قطعات پرینت به راحتی توسط حلال به هم وصل می شوند.

لذا در صورتی که قطعه بزرگی را بخواهید بسازید شاید نتوان این ابعاد کاری را در CNC ساخت. در صورتی که با یک پرینتر سه بعدی کوچک‌ می توان قطعاتی با ابعاد بسیار بزرگ در چندین مرحله ساخت.

همانطور که در موارد بالا اشاره شد تفاوت های بسیاری بین پرینترهای سه بعدی و CNC وجود دارد که این دو تکنولوژی را از هم متمایز می کند. و متناسب با قطعه مورد نظر و موارد بالا باید تصمیم گرفت که با کدام تکنولوژی باید قطعه مورد نظر را ساخت.

آرلی فروشنده انواع فیلامنت های پرینتر سه بعدی

شرکت آرلی فروشنده انواع فیلامنت و پرینترهای سه بعدی می باشد. همچنین شما می توانید برای انجام خدمات پرینت سه بعدی با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =