مقالات

نرم افزار های پرینتر سه بعدی کدام اند؟

نرم افزارهای پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی از دو بخش سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده است. بخش سخت افزار همان مکانیک دستگاه می باشد که قطعات پرینتر سه بعدی بر روی آن تشکیل می شوند. نرم افزارهای پرینتر سه بعدی که استفاده می شوند انواع مختلفی دارند و به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

ولی برای این که بتوان قطعات مختلف را با پرینتر سه بعدی ساخت، به یک فایل سه بعدی از محصول نیاز می باشد .

پرینتر سه بعدی همانند پرینتر های معمولی نیاز به یک اطلاعات و داده دارد تا بتواند براساس آن یک نمونه از محصول نهایی را تحویل دهد. در پرینترهای معمولی یا از طریق برنامه اسکن سه بعدی در ورق و کاغذ این اتفاق می افتد، و یا اطلاعات از طریق کامپیوتر به پرینتر ارسال شده و پرینتر براساس آن یک نمونه از کاغذ را پرینت می کند .

در پرینتر سه بعدی نیز دقیقا به همین شکل می باشد. با این تفاوت که این بار به جای ورق کاغذ یک حجم سه بعدی را پرینت می کند. برای پرینتر سه بعدی نیز نیاز به اطلاعات از حجم مورد نظر می باشد، که این اطلاعات همان تصویر سه بعدی( فایل سه بعدی ) از محصول می باشد.

فایل سه بعدی یا از طریق اسکنر سه بعدی بدست می آید که در این روش قطعه کار مورد نظر را با استفاده از اسکنر سه بعدی اسکن می کنیم، یا از طریق طراحی با نرم افزار های مخصوص تهیه فایل سه بعدی بدست می آید.

نکته قابل توجه در این است که این فایل بدست آمده را مستقیم نمی‌توان در پرینتر سه بعدی استفاده نمود و نیاز به یک نرم افزار مخصوص دارد تا بتوان تنظیمات مربوط به پرینتر سه بعدی را به وسیله آن نرم افزار انجام داد و پس از این تنظیمات یک خروجی مناسب پرینتر سه بعدی گرفت.

این خروجی را می توان ‌به عنوان فایل مورد استفاده پرینتر سه بعدی در داخل پرینتر سه بعدی قرار داده و قطعه مورد نظر را پرینت سه بعدی نمود.

نرم افزار طراحی پرینترهای سه بعدی یکی از کاربردی ترین طراحی پرینت است که درآمد بالایی دارند.

جهت مشاهده و خرید انواع مدل پرینتر سه بعدی کلیک کنیدپرینتر سه بعدی FDM

دسته اول: نرم افزار های پرینتر سه بعدی مختص طراحی

همانطور که گفته شد برای پرینتر سه بعدی یک قطعه نیاز به یک فایل سه بعدی می باشد که یکی از روش های تهیه این فایل سه بعدی استفاده از نرم افزار های مخصوص طراحی سه بعدی است.

نرم افزار های طراحی سه بعدی انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها برای یک نوع طراحی مناسب می باشند. در این مقاله چند مورد از مهم ترین این نرم افزار ها را بررسی خواهیم کرد.

1-نرم افزار مخصوص طراحی چهره و مجسمه

یکی از مواردی که در پرینتر سه بعدی محبوبیت زیادی دارد ساخت مجسمه افراد مختلف می باشد. لزوما این مجسمه ها مخصوص افراد مشهور نیست و شما می توانید با طراحی چهره خود، یک نمونه مجسمه از چهره خود داشته باشید.

همین قابلیت باعث شده بسیاری از افراد تمایل به ساخت مجسمه خود داشته باشند، و برای این کار نیاز دارند که چهره خود را به صورت سه بعدی طراحی کنند.

یکی از محبوب ترین نرم افزارها برای طراحی پرتره و مجسمه، نرم افزار Zbrush می باشد. این نرم افزار مخصوص طراحی چهره می باشد و شکل طراحی آن مانند یک خمیر است که باید به آن خمیر شکل دهید تا به چهره مورد نظر خود برسید.

این نرم افزار یک نرم افزار تخصصی است که علاوه بر این که باید کار کردن با آن را یاد بگیرید نیاز به تجربه بسیار بالا خواهید داشت.

اسکنر سه بعدی چهره در نرم افزار مخصوص طراحی چهره قابل اجرا و آموزش های بسیار ساده با کاربرد های بیشتری نیز به همراه دارد.

نرم افزار طراحی چهره

2-نرم افزار مخصوص طراحی معماری و دکوراسیون

یکی دیگر از محبوبیت های پرینتر سه بعدی در ساخت ماکت های معماری است. چرا که قبل از پیدایش پرینتر سه بعدی زمان زیادی نیاز بود تا بتوان یک ماکت ساختمانی را ساخت.

در صورتی که با استفاده از پرینتر سه بعدی می توان هر نوع ماکت پیچیده ای را در کمترین زمان ممکن تهیه کرد. نرم افزارهایی که بتوان با آن ماکت های معماری را طراحی کرد زیاد می باشند که یکی از محبوب ترین نرم افزار های طراحی معماری، نرم افزار 3dmax می باشد.

کار با نرم افزار 3dmax اگر چه نیاز به تخصص دارد ولی نسبت به نرم افزارهای دیگر خیلی دقیق تر و با کیفیت تر است. علاوه بر این که فایل هایی که در نرم افزار 3dmax طراحی می شوند با پرینتر سه بعدی هم خوانی بیشتری دارند و اگر با نرم افزار های دیگر طراحی معماری، طراحی کنید ممکن است خروجی مناسبی برای پرینت به دست نیاید.

نرم افزارهای دیگری که برای طراحی معماری می توانید استفاده کنید نرم افزار MAYA و AUTO CAD می باشد. اگر چه نرم افزار های خوبی برای طراحی معماری می‌باشند.

همچنین بخوانید : کاربرد پرینتر های سه بعدی در صنعت ایران چیست؟

ولی در صورتی که بخواهید برای پرینت سه بعدی استفاده کنید ممکن است نیاز داشته باشید که فایل طراحی شده با این نرم افزار را داخل نرم افزار 3dmax قرار داده و با اعمال تغییرات، یک خروجی مجدد برای پرینت سه بعدی بگیرید.

3-نرم افزار مخصوص قطعات مهندسی

یکی از پر مصرف ترین اصناف برای پرینتر سه بعدی دفاتر مهندسی و طراحی قطعات صنعتی است. چرا که تولید کنندگان قطعات صنعتی برای جلوگیری از هزینه های ناشی از خطاهای طراحی، قبل از تولید انبوه یک نمونه از محصول نهایی را  با استفاده از پرینتر سه بعدی می سازند و بعد از تایید طراحی اقدام به تولید انبوه از محصول نهایی خود می کنند.

لذا پرینتر سه بعدی در ساخت قطعات صنعتی بسیار مفید می باشد. نرم افزارهای بسیاری برای طراحی قطعات صنعتی به کار می روند. از معروف ترین این نرم افزارها می توان به CATIA ، PRO/E ، SOLIDWORKS اشاره کرد.

هر سه نرم افزاری که در بالا اشاره شد برای طراحی قطعات صنعتی استفاده می شوند و از لحاظ کیفیت در طراحی تفاوت زیادی بین آن ها وجود ندارد و معمولا هر شخص با یکی از این نرم افزار ها کار می کند.

نرم افزار قطعات مهندسی

انتخاب این که با کدام نرم افزار باید کار کرد بیشتر به این موضوع بر می گردد که معمولا شرکتی که طراح در آن جا کار می کند کدام نرم افزار را تهیه کرده و متناسب با آن، طراح آن نرم افزار را یاد می گیرد.

متاسفانه یا خوشبختانه به دلیل عدم وجود قانون کپی رایت معمولا این مشکلات در ایران وجود ندارد و خیلی اوقات یک طراح به چند نرم افزار مسلط است.

4-نرم افزار مخصوص ادیت قطعات اسکن شده

معمولا بعد از اسکن سه بعدی ممکن است یکسری خطاها وجود داشته باشد، یا نقاطی وجود داشته باشد که درست اسکن نشده و نیاز است که این فایل‌ اصلاح شود و آماده پرینت سه بعدی گردد.

از محبوب ترین نرم افزارها برای ادیت فایل های اسکن شده می توان به Geomagic اشاره کرد. این نرم افزار یک نرم افزار بسیار قوی برای اصلاح قطعات اسکن شده می باشد و به راحتی میتواند نقص های مربوط به اسکن سه بعدی را رفع کند.

علاوه بر نرم افزار هایی که در بالا به آن اشاره شد، نرم افزارهای بسیار دیگری نیز وجود دارند که در طراحی سه بعدی به کار می آیند که می توان از آن ها نیز استفاده کرد.

همچنین بخوانید : کسب درآمد با پرینتر سه بعدی

دسته دوم: نرم افزار های پرینتر سه بعدی مختص پرینت

بعد از آماده سازی فایل های سه بعدی نیاز است تا این فایل را آماده پرینت کنیم. برای این کار نرم افزار های مخصوصی وجود دارند که می توان از آن ها استفاده کرد.

1-نرم افزار Cura

یکی از نرم افزار های محبوب پرینتر سه بعدی نرم افزار Cura می باشد. این نرم افزار برای پرینتر های Ultimaker ساخته شده است ولی به دلیل این که Open Source می باشد می توان برای پرینترهای سه بعدی دیگر نیز استفاده کرد.

دلیل محبوبیت نرم افزار Cura راحتی کار با آن است چرا که با دانستن فقط چند گزینه برای تنظیمات پرینتر سه بعدی، به راحتی می توانید یک فایل را برای پرینت آماده کنید.

نرم افزار Cura

علاوه بر این که در قسمت بالایی نرم افزار Cura یک گزینه وجود دارد که دو انتخاب به شما می دهد یکی تنظیمات کلی و دیگری تنظیمات سریع. با انتخاب تنظیمات سریع شما حتی دیگر نیاز نیست تنظیماتی را انجام دهید.

فقط انتخاب می کنید که با چه فیلامنتی و با چه کیفیتی می خواهید که قطعه شما ساخته شود و نرم افزار پرینتر سه بعدی به صورت اتوماتیک و پیش فرض تنظیمات لازم را انجام داده و خروجی می گیرد.

به عنوان مثال شما انتخاب می کنید که با فیلامنت Pla و کیفیت متوسط می‌خواهید که قطعه شما پرینت شود. به همین خاطر حتی اگر تجربه کار با پرینتر سه بعدی را نداشته باشید نرم افزار پرینتر سه بعدی به صورت اتوماتیک قطعه شما را با کیفیت متوسط پرینت می گیرد.

2-نرم افزار simplify3d

یکی دیگر از نرم افزار های محبوب پرینتر سه بعدی نرم افزار simplify3d می باشد . برخلاف نرم افزار Cura، این نرم افزار پرینتر سه بعدی را باید خریداری کرد( هرچند که در ایران نسخه کرک شده آن جود دارد) دلیل این که نرم افزار simplify3d رایگان نمی باشد.

نرم افزار simplify3d

در این است که این نرم افزار تنظیمات دقیق تری برای پرینت سه بعدی دارد و کیفیت خروجی قطعات با این نرم افزار بسیار بالاست. دلیل کیفیت بالای خروجی در این نرم افزار جزئیات دقیق در طراحی این نرم افزار پرینتر سه بعدی است.

همچنین در این نرم افزار گزینه های بیشتری برای تنظیمات پرینت وجود دارد، لذا به شما این امکان را می دهد که با تنظیمات دقیق تر کیفیت بهتری از خروجی پرینتر سه بعدی داشته باشید.

علاوه بر دو نرم افزاری که در بالا به آن ها اشاره شد نرم افزار های دیگری نیز وجود دارند که شاید به دلیل خروجی نامناسب پرینت و یا سختی در استفاده از نرم افزار مجبوبیت کمتری دارند مانند نرم افزار repetier که نرم افزار قدیمی در صنعت پرینتر سه بعدی می باشد ولی در حال حاضر خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

خدمات پرینتر سه بعدی و فیلامنت در شرکت آرلی

شرکت آرلی فروشنده انواع پرینترهای 3 بعدی و فیلامنت می باشد . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات پرینتر با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + چهار =