مقالات

پرینتر سه بعدی برای افراد مبتدی

معرفی پرینتر سه بعدی برای افراد مبتدی

دنیای پرینتر سه بعدی دنیای بسیار گسترده ای می باشد. با وجود این که پرینتر سه بعدی جزء دسته ماشین افزارهای نو ظهور می باشد و از جدید ترین پرینترهای سه بعدی ساخته شده است، سرعت پیشرفت و گستردگی بسیار بالایی دارد.

علاوه بر شرکت های بسیار زیادی که در سراسر دنیا در تولید پرینتر سه بعدی فعالیت دارند( که خود عاملی برای تنوع محصول و آپشن های خاص منظوره شرکت های مختلف می باشد)، تنوع در تکنولوژی های پرینتر سه بعدی سبب شده تا در هنگام خرید پرینتر سه بعدی تنوع محصولات زیادی را مشتری داشته باشد.

لذا قبل از خرید پرینتر سه بعدی باید نیاز خود از پرینتر سه بعدی را دانست تا با شناخت تفاوت های پرینتر های سه بعدی مختلف بتوان پرینتر سه بعدی مورد نظر را انتخاب کرد.

نکات قابل توجه جهت خرید پرینتر سه بعدی برای افراد مبتدی

افراد مبتدی برای این که بتوانند پرینترهای سه بعدی مناسب تهیه کنند باید چند مورد را در نظر بگیرند که عبارتند از:

1- تکنولوژی پرینتر سه بعدی

اولین موردی که افراد مبتدی برای خرید پرینتر سه بعدی باید در نظر بگیرید در این است که چه نوع مواد مصرفی یا متریال را می خواهد پرینت بگیرند. یا به عبارتی خروجی پرینتر سه بعدی از چه جنسی باید باشد. چرا که نوع متریال مصرفی در پرینتر سه بعدی تعیین کننده تکنولوژی مورد استفاده می باشد.

نوع دستگاه پرینتر سه بعدی برای افراد مبتدی

به عنوان مثال تکنولوژی لازم برای پرینت سه بعدی پلیمرها می تواند FDM باشد. یا تکنولوژی لازم برای ساخت قطعات فلزی  SLS  یا SLM می باشد. لذا قبل از هر اقدامی در مرحله اول باید تکنولوژی پرینتر سه بعدی را مشخص کرد تا بتوان براساس آن سراغ پرینتر سه بعدی مورد انتظار رفت.

پیشنهاد می شود افراد مبتدی برای شروع فعالیت در زمینه پرینتر سه بعدی یا حداقل برای افرادی که می خواهند به عنوان خدمات پرینت سه بعدی فعالیت کنند، پرینتر سه بعدی FDM را به عنوان اولین پرینتر سه بعدی خود انتخاب کنند.

2- نوع دستگاه

تکنولوژی FDM نیز از انواع مختلفی تشکیل شده که براساس نیاز ساخته شده اند. ساده ترین نوع تکنولوژی FDM  پرینترهای سه بعدی کارتیزان هستند که به دلیل این که در ابتدا شرکت PRUSA آن را تولید کرد به پرینترهای سه بعدی مدل پروسا معروف است.

از دیگر تکنولوژی های پرینتر سه بعدی FDM می توان به پرینترهای سه بعدی مدل CORE XY و یا BLACK BELT اشاره کرد. که هر کدام متناسب با نیاز مصرف کننده ساخته می شوند به عنوان مثال پرینتر های مدل پروسا معمولاً دارای فضای باز هستند و در صورتی که بخواهیم از فیلامنت های خاص منظوره که به محیط بسته برای تمرکز دمایی ثابت نیاز دارند استفاده کنیم بهتر است از مدل های CORE XY استفاده کرد.

یا به عنوان مثال پرینترهای سه بعدی BLACK BELT برای ساخت قطعات بسیار بزرگ و یا تیراژی مورد استفاده قرار می گیرد. به هر جهت برای شروع بهتر است پرینتر سه بعدی برای فراد مبتدی مدل پروسا استفاده باشد که هم از لحاظ قیمت بسیار مناسب تر می باشد و هم کار با این پرینترها راحت تر و آسان تر است.

3- گارانتی

گارانتی و خدمات پس از فروش یکی از مهم ترین گزینه ها برای انتخاب پرینتر سه بعدی است و وقتی صحبت از پرینتر سه بعدی برای افراد مبتدی باشد، اهمیت این موضوع دو چندان می شود.

قطعات پرینتر سه بعدی اکثراً در بازار پیدا می شود و تعمیر پرینتر های مدل کارتیزان کار خیلی دشواری نیست. لذا افرادی که چندین سال است که از پرینتر سه بعدی استفاده می کنند شاید خیلی موضوع گارانتی و خدمات پس از فروش از اهمیت چندانی برخوردار نباشد و صرفاً کیفیت پرینتر سه بعدی را لحاظ کنند.

ولی افراد مبتدی قطعاً نیاز به گارانتی پرینتر سه بعدی خود را دارند. تا در صورت بروز مشکل به راحتی بتوانند از گارانتی دستگاه خود استفاده کنند.

4- انتخاب شرکت معتبر

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد مبتدی در هنگام خرید پرینتر سه بعدی ممکن است انجام دهند عدم تحقیق در خصوص شرکت تأمین کننده پرینتر سه بعدی است. به دلیل نو بودن تکنولوژی پرینتر سه بعدی ممکن است شما بعد از خرید نیاز به پشتیبانی حرفه ای برای راه اندازی پرینتر سه بعدی خود داشته باشید.

همچنین  برای این که بتوانید قطعات با کیفیت بالا پرینت بگیرید نیاز به آموزش اصولی و حرفه ای خواهید داشت. لذا انتخاب شرکتی که از آن پرینتر سه بعدی تهیه می کنید یکی از اصلی ترین مراحل برای خرید پرینتر افراد مبتدی می باشد.

متأسفانه خیلی از افراد ملاک اصلی در جهت خرید پرینتر سه بعدی را فقط قیمت تمام شده می دانند. لذا ممکن است بعد از خرید پرینتر سه بعدی با مشکل عدم پشتیبانی لازم مواجه شوند.

5- نو بودن دستگاه و قطعات مصرفی

دستگاه های کار کرده کیفیت پرینتر های سه بعدی نو را ندارند و نیاز به سرویس کاری سریع تر پرینتر نسبت به دستگاه های آکبند دارند. لذا بهتر است افراد مبتدی پرینترهای سه بعدی نو خریداری کنند. جدا از خود پرینتر سه بعدی که بهتر است به صورت آکبند تهیه کنند، برخی شرکت ها از قطعات استوک و دسته دو برای ساخت پرینترهای سه بعدی خود استفاده می کنند.

این پرینترها با وجود این که استفاده نشده اند، به دلیل بهره گیری از قطعات استوک کیفیت مناسب برای پرینتر را نخواهند داشت لذا قبل از خرید پرینتر سه بعدی حتماً از نو بودن دستگاه و قطعات مصرفی اطمینان حاصل کنند. در غیر این صورت ممکن است پرینتر سه بعدی شما به مشکل بر بخورد.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید پرینتر سه بعدی دست دوم

خرید از تولید کننده به جای وارد کننده

با توجه به موارد بالا افراد مبتدی بعد از خرید ممکن است با مشکلات آموزش پرینتر سه بعدی، پشتیبانی، خرابی پرینتر سه بعدی و …. مواجه شوند که نیاز به مشاوره داشته باشند.

تولید کننده پرینتر سه بعدی به دلیل داشتن اطلاعات فنی کافی قطعاً می تواند بهتر در خدمت مشتریان باشد. هر چند بسیاری از شرکت های بازرگانی هستند که به طور حرفه ای با علم پرینتر سه بعدی آشنایی دارند و می توانند در مواقع بروز مشکل برای مشتری، مشکل شان را حل کنند.

ولی قطعاً خرید از تولید کننده ای که از نیروهای متخصص برای ساخت پرینتر سه بعدی استفاده می کند از هر جهت مطمئن تر خواهد بود. موارد اشاره شده در بالا بیشتر به نوع پرینتر سه بعدی و استاندارد بودن پرینتر سه بعدی مربوط می شود.

ولی همانطور که در ابتدای مقاله آورده شده به دلیل رقابت بین شرکت های سازنده پرینتر سه بعدی آپشن ها و امکاناتی ممکن است بر روی پرینتر سه بعدی قرار داده شود که در صورتی که در زمینه پرینتر سه بعدی مبتدی هستید بهتر است پرینتری را تهیه کنید که این امکانات را داشته باشد تا کار پرینت شما راحت تر شود. برخی از این امکانات عبارتند از:

1- اتو کالیبره بودن پرینتر سه بعدی

شاید تنها قسمتی از پرینتر سه بعدی که نیاز به تجربه و تمرین دارد کالیبره بودن دستگاه می باشد. قطعات پرینت سه بعدی بر روی یک صفحه که اصطلاحاً به آن میز دستگاه گفته می شود پرینت می شوند. کوچک ترین ناصافی در طول مسیر پرینتر سه بعدی سبب می شود که فیلامنت بر روی میز به درستی تزریق نشود و قسمتی از کار، محکم به میز بچسبد ولی قسمتی دیگر شل باشد.

همچنین بخوانید : نحوه کالیبره کردن پرینتر سه بعدی

همین امر سبب کاهش کیفیت قطعات خروجی پرینتر سه بعدی می شود. لذا لازم است که پرینتر سه بعدی به صورت مرتب کالیبره شود. هر چه میز دستگاه بزرگ تر باشد کالیبره نیز سخت تر می شود. لذا برای افراد مبتدی ممکن است کالیبره کردن پرینتر سه بعدی دشوار باشد.

اتو کالیبره بودن پرینتر سه بعدی

سیستم اتو کالیبره این امکان را به اپراتور می دهد بدون نیاز به کالیبره کردن دستگاه به صورت دستی کیفیت عالی در لایه اول پرینت سه بعدی داشته باشد. چرا که در هر بار پرینت سه بعدی قبل از شروع به پرینت دستگاه به صورت اتوماتیک شروع به کالیبره میز دستگاه می کنند. که از کالیبره دستی نیز دقیق تر خواهد بود.

لذا بهتر است افرادی که به تازگی قصد خرید پرینتر سه بعدی را دارند به عنوان اولین پرینتر سه بعدی خود دستگاهی را تهیه کنند که به صورت اتوماتیک کالیبره می شود. در این صورت می توانند با کمترین دانش فنی به درآمدزایی با پرینتر سه بعدی برسند.

۲- سنسور اتمام فیلامنت

پرینتر سه بعدی سرعت نسبتاً پایینی دارد. به طوری که برای ساخت یک قطعه نه چندان بزرگ، شاید ساعت ها طول بکشد تا تکمیل شود. هزینه مواد مصرفی نیز نسبتاً گران می باشد. لذا در صورتی که قطعه کار در حین پرینت خراب شود، علاوه بر هزینه ای که به دلیل ضایعات مواد مصرفی ایجاد می شود، زمان را نیز از دست خواهید داد.

سنسور اتمام فیلامنت

برای پرینت سه بعدی نیاز به حضور دائمی اپراتور نیست و بعد از استارت، دستگاه به صورت اتوماتیک کار پرینت را انجام می دهد. لذا ممکن است در زمانی که اپراتور حضور ندارد فیلامنت در حین پرینت تمام شود و کار پرینت سه بعدی خراب شود. یکی از دلایل این اتفاق عدم تجربه کافی اپراتور برای تشخیص حجم مورد نیاز فیلامنت می باشد. لذا وجود سنسوری مانند سنسور اتمام فیلامنت برای افراد مبتدی این اطمینان را می دهد که بدون نگرانی پرینترسه بعدی خود را استارت کنند.

۳- سیستم ادامه پرینت یا RESUME

همانند زمان اتمام فیلامنت، ممکن است به دلیل قطعی برق، پرینتر سه بعدی متوقف شود که با وجود سیستمی مانند سیستم ادامه پرینت می توانید بعد از وصل شدن جریان برق کار پرینت را بدون خرابی ادامه دهید.

با دانستن مطالب بالا در صورتی که بخواهید برای اولین بار از پرینتر سه بعدی استفاده کنید دیگر نگرانی بابت خرید نخواهید داشت.

آرلی فروشنده انواع پرینتر سه بعدی

شرکت آرلی فروشنده انواع فیلامنت ، پرینترهای سه بعدی و انجام دهنده خدمات پرینت سه بعدی می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید فیلامنت با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − پنج =