مقالات

لوازم جانبی پرینتر سه بعدی

معرفی لوازم جانبی پرینتر سه بعدی

هرچه لوازم جانبی پرینتر سه بعدی بیشتری در هنگام پرینت در اختیار داشته باشید کارتان راحت تر خواهد بود و در صورتی که کار شما خدمات پرینت سه بعدی باشد قطعا سرعت شما افزایش خواهد داشت.

پرینتر سه بعدی یک ابزار پر قدرت در فراهم آوردن نیازهایی است که تا به حال وجود خارجی نداشته اند. فرض کنید یک ایده ای دارید که بخواهید اجرا کنید.

مثلا یک وسیله ای دارید که قسمتی از آن شکسته و در بازار نمی توانید پیدا کنید. شما به راحتی می توانید آن قسمت را طراحی کنید و با پرینتر سه بعدی همان قسمت شکسته را بسازید و به قطعه کارتان متصل کنید. و یا ایده ای دارید که می خواهید در بازار معرفی کنید. لذا به وسیله پرینتر سه بعدی آن محصول را می سازید و در بازار عرضه می کنید.

لیست الزامی لوازم جانبی پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی همانند بسیاری از دستگاه ها و ماشین های ابزار، نیازمند لوازمی است که در کنار آن ها بتواند محصول نهایی را تولید کند. برخی از این ابزارها در کنار ساخت، الزامی است و برخی دیگر مکمل پرینتر سه بعدی هستند و وجودشان کمک می کند که فرآیند تولید راحت تر و سریع تر انجام شود. در ادامه به تمام این موارد می پردازیم

فیلامنت یا موارد مصرفی

مهم ترین و طبیعی ترین لوازم جانبی پرینتر سه بعدی فیلامنت ها هستند که برای ساخت قطعات از آن ها استفاده می شود. در اصل ماده تشکیل دهنده محصول پرینتر سه بعدی فیلامنت ها هستند. در پرینترهای سه بعدی مختلف، مواد مصرفی مخصوص همان تکنولوژی استفاده می شود.

فیلامنت یا موارد مصرفی

در ایران پر مصرف ترین نوع پرینتر سه بعدی، پرینترهای FDM هستند که مواد مصرفی این پرینتر ها، پلیمر ها هستند. با ذوب شدن فیلامنت ها در پرینتر سه بعدی طبق دستور نرم افزار، قطعات ما پرینت می شوند.

نرم افزار پرینتر سه بعدی

هر چند نرم افزار ، قطعه فیزیکی نمی باشد ولی می توان به عنوان لوازم جانبی پرینتر سه بعدی در نظر گرفت. چرا که برخی نرم افزارهای پرینتر سه بعدی رایگان نمی باشد و برای تهیه آن ها باید هزینه پرداخت کنید. بدیهی است نرم افزاری که به صورت رایگان نباشد می تواند خروجی بهتری نسبت به نرم افزار های رایگان داشته باشد.

همچنین بخوانید : نرم افزارهای پرینتر سه بعدی

شاید به ظاهر فیلامنت و نرم افزار به عنوان لوازم جانبی پرینتر سه بعدی نباشند و به عنوان ابزار اصلی در نظر گرفته شوند ولی به دلیل این که در هنگام خرید پرینتر سه بعدی باید هزینه هر دو را در نظر گرفت می توان در تقسیم بندی لوازم جانبی پرینتر سه بعدی در نظر گرفت.

روغن دستگاه پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی معمولا با شفت حرکت می کند لذا باید به صورت منظم و زمان بندی شده روغن کاری شوند. در غیر این صورت اصطحکاک دستگاه بالا می رود. برای این کار لازم است ابتدا به و‌سیله یک دستمال تمام سطوح شفت تمیز شوند و سپس به وسیله سوزن سرنگ، روغن را بر روی تمام سطوح شفت تزریق کرد. با این کار کیفیت پرینتر سه بعدی نیز افزایش  می یاید لذا روغن یکی از مهم ترین لوازم جانبی پرینتر سه بعدی است.

سوزن تمیز کننده نازل

یکی دیگر از انواع لوازم جانبی پرینتر سه بعدی سوزن تمیز کننده نازل می باشد. فیلامنت ها در هنگام پرینت ممکن است مقداری کثیفی با خود داخل نازل ببرند که این کثیفی ها( یا به عبارتی ناخالصی ها) در داخل نازل، باعث گرفتگی نازل و کیفیت پایین پرینتر سه بعدی می شود. لذا به وسیله سوزن تمیز کننده نازل، گرفتگی نازل برطرف می شود و این سوزن باعث خروج ناخالصی از داخل نازل پرینتر سه بعدی می شود.

سوزن تمیز کننده نازل پرینتر سه بعدی

چسب ماتیکی

یکی دیگر از لوازم جانبی پرینتر سه بعدی چسب ماتیکی می باشد. همانطور که می دانید برای پرینت سه بعدی، مواد مصرفی یا همان فیلامنت بر روی میز‌کار پرینت می شوند ولی به دلیل همسان نبودن جنس میز کار و جنس فیلامنت، مواد مصرفی به درستی بر روی میز کار نمی چسبد و در حین پرینت از میز پرینتر سه بعدی جدا می شوند.

برای جلوگیری از این اتفاق از چسب ماتیکی استفاده می کنند شاید در ابتدا عجیب به نظر برسد ولی چسب ماتیکی، چسبندگی قوی بین فیلامنت و میز پرینتر سه بعدی ایجاد می کند. در مواقعی که سطح قطعه کار بزرگ باشد و همچنین برای پرینت سه بعدی فیلامنت های خاص، برای افزایش راندمان چسبندگی فیلامنت بر روی میز، سطح میز پرینتر سه بعدی را گرم می کنند تا حرارت باعث نرم شدن چسب شده و چسبندگی افزایش یابد.

کاتر مخصوص

از لوازم جانبی ضروری در پرینتر سه بعدی کاتر می باشد. با توجه به این که قطعات پرینتر سه بعدی به وسیله چسب ماتیکی یا حلال بر روی میز دستگاه می چسبند لذا به راحتی از روی میز دستگاه کنده نمی شوند و نیاز به نیروی بالاتر از نیروی دست دارند.( چرا که در غیر این صورت و عدم چسبندگی کافی قطعه کار بر روی میز احتمال جدا شدن قطعه کار در حین پرینت سه بعدی بالا می رود.) برای این منظور از کاتر می توان استفاده کرد.

اگر میز دستگاه شیشه یا آینه باشد به راحتی می توانید از کاتر شیشه که سطح بزرگی دارد استفاده کنید. در صورتی که شیشه از میز کار جدا می شود، بهتر است ابتدا شیشه را از میز جدا کنید و در محیطی ایمن اقدام به جدا کردن قطعه کار پرینت کنید که باعث بریدگی دستتان نشوید.

در حال حاضر صفحه های مغناطیسی وجود دارند که در صورت استفاده از این صفحه ها، احتیاجی به کاتر نیست و قطعه کار به راحتی از میز کار جدا می شود.

حلال فیلامنت

در برخی مواقع که دسترسی به چسب ماتیکی فراهم نباشد و یا برخی فیلامنت های پرینتر سه بعدی که به چسبندگی قوی تری نیاز دارند از حلال فیلامنت به جای چسب ماتیکی می توان استفاده کرد.

برای این منظور کافی است مقداری حلال را داخل یک ظرف شیشه ای ریخته و مقداری از فیلامنت را داخل آن به صورت خرد شده قرار دهید و درب ظرف شیشه ای را ببندید و منتظر بمانید که فیلامنت داخل حلال حل شود. محلول ساخته شده یک چسب بسیار قوی برای فیلامنت مورد نظر می باشد.

بدیهی است هر چه  میزان فیلامنت خرد شده در حلال بیشتر باشد چسب ساخته شده غلیظ تر خواهد بود. نکته ای که باید در مورد این چسب عنوان کرد این است که دقیقا از حلال همان فیلامنت برای چسب استفاده کنید. بر فرض اگر فیلامنت شما PLA می باشد از کلروفرم که حلال PLA می باشد حتما استفاده کنید.

حلال فیلامنت پرینتر سه بعدی

یکی دیگر از مصارف چسب ساخته شده، برای چسباندن قطعات پرینت سه بعدی بر روی یکدیگر است. خیلی مواقع نیاز است که قطعه را طی چند برش پرینت بگیرید و بعد از اتمام پرینت سه بعدی تمام قطعات آن ها را به هم بچسبانید. بهترین چسبی که می توانید استفاده کنید همان چسب ساخته شده توسط حلال فیلامنت می باشد. چرا که سبب ایجاد یک جوش قوی بین قطعات می شود.

یکی دیگر از موارد استفاده از حلال در پرداخت نهایی قطعات پرینت می باشد. روش های زیادی برای استفاده از حلال فیلامنت جهت پرداخت کاری وجود دارند که معروف ترین آن حمام استون می باشد.

در روش حمام استوان مقداری حلال را داخل ظرف ریخته و قطعه کار را با فاصله از حلال (طوری که به حلال نرسد) قرار می دهند و با حرارت دادن به حلال و ایجاد بخار حلال در داخل ظرف، قطعه کار پرداخت می شود.

روش دیگر نیز استفاده از حلال و قلم مو است که با استفاده از قلم مو مقداری حلال را بر روی سطح قطعه کار می کشیم و با خرده شدن جزئی قطعه کار، سطح قطعه کار پولیش کاری می شود.

SD CARD برای پرینت سه بعدی

اطلاعات نرم افزار باید به دستگاه داده شود. در پرینترهای سه بعدی قدیم این کار توسط کابل انجام می گرفت. که به دلایل زیادی نظیر قطع شدن پرینت به محض خاموش شدن کامپیوتر یا احتمال در دسترس نبودن کامپیوتر و…. این روش حذف شده و در پرینترهای سه بعدی جدید از فلش یا SD CARD جهت انتقال اطلاعات نرم افزار به پرینتر سه بعدی استفاده می کنند.

لذا می توان SD CARD را نیز به عنوان لوازم جانبی پرینتر سه بعدی در نظر گرفت. جهت استفاده از SD CARD کافی است آن را داخل کامپیوتر قرار داده و بعد از تنظیمات پرینتر سه بعدی گزینه SAVE TO SD CARD را زد و‌سپس SD CARD را داخل دستگاه پرینتر سه بعدی قرار داد.

سوهان و سمباده

از دیگر لوازم جانبی پرینتر سه بعدی می توان سوهان و سمباده یا هر ابزار دیگر برای پرداخت کاری را نام برد. درمواقعی که قطعات را به صورت چند تکه پرینت می گیریم و به وسیله چسب به همدیگر متصل می کنیم، معمولا یک خط حول نقطه اتصال ایجاد می شود که بهتر است اثر آن را از بین برد.

برای این کار از ابزار پرداخت کاری استفاده می کنند. بهترین آن ها فرز مینیاتوری می باشد که به دلیل این که برقی است سرعت پرداخت کاری را افزایش می دهد. همچنین از سوهان و سمباده نیز می توان برای حذف خط جدایش قطعات متصل به هم استفاده کرد.

آچار و پیچ گوشتی

معمولا تعمیر پرینترهای سه بعدی به وسیله متخصصین این حوزه انجام می شود. ولی در هنگام خرید پرینتر سه بعدی معمولا تعمیرات جزئی و ساده پرینتر سه بعدی به خریدار آموزش داده می شود. از تعمیرات جزئی پرینتر سه بعدی می توان به تعویض نازل، تعمیر اکسترودر پرینتر سه بعدی، تعویض تسمه محورها و…. اشاره کرد.

لذا برای تعمیر این قطعات نیاز به ابزار آلاتی نظیر آچار آلن، پیچ گوشتی، آچار تخت و انبردست و یا دم باریک‌ می باشد. هرچه ابزار آلات شما به عنوان لوازم جانبی پرینتر سه بعدی تکمیل تر باشد کار تعمیرات شما راحت تر خواهد بود و زمان خرابی دستگاه شما کمتر خواهد شد.

همچنین بخوانید : بررسی کامل آناتومی پرینتر سه بعدی

لذا پیشنهاد می شود در هنگام خرید پرینتر سه بعدی لیست ابزار مورد نیاز برای تعمیرات جزئی دستگاه را از فروشنده پرسیده شود. لوازم جانبی پرینتر سه بعدی می تواند بیشتر از موارد ذکر شده باشد ولی موارد فوق مهمترین آن ها می باشند.

سایر لوازم جانبی پرینتر سه بعدی

البته در کشورهای پیشرفته ( و البته در برخی از شرکت ها در ایران) از ابزارها و یا دستگاه های دیگر در کنار پرینتر سه بعدی استفاده می کنند که کار پرینتر سه بعدی را قطعا راحت تر می کند. در زیر به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

اسکنر سه بعدی

هر چند اسکنر سه بعدی دستگاه مجزا و مستقل می باشد و از ملزومات اصلی پرینتر سه بعدی نمی باشد ولی به دلیل اینکه برای تهیه فایل مورد نیاز پرینتر سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد، خیلی از افراد اسکنر سه بعدی را جزو لوازم حانبی پرینتر سه بعدی در نظر می گیرند.

اسکنر سه بعدی

در اختیار داشتن اسکنر سه بعدی محدودیت نیاز به طراحی سه بعدی را از بین می برد و به راحتی می توانید فایل های سه بعدی مورد نیاز را بدست بیاورید.

دستگاه تولید فیلامنت

برای بسیاری از افراد و شرکت ها( در کشورهای پیشرفته) در اختیار داشتن دستگاه تولید فیلامنت خانگی از الزامات پرینتر سه بعدی است. چرا که در هر لحظه می توانند فیلامنت با رنگ دلخواه خود را بسازند و نیاز خود را به شرکت های تولید کننده و عرضه کننده فیلامنت رفع کنند. در این کشورها دستگاه تولید فیلامنت پرینتر سه بعدی می تواند به عنوان لوازم جانبی پرینتر سه بعدی باشد.

خدمات پرینت سه بعدی و طراحی در شرکت آرلی

آرلی فروشنده انواع پرینترهای 3 بعدی و فیلامنت می باشد . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات پرینتر با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 3 =