مقالات

آموزش پرینتر سه بعدی

آموزش پرینتر سه بعدی

با وجود نو بودن تکنولوژی پرینتر سه بعدی، آموزش پرینت سه بعدی بسیار راحت می باشد و نیازی به تحصیلات آکادمیک در حوزه های مکانیک یا الکترونیک نیست و با چند ساعت آموزش می توانید به راحتی با پرینتر سه بعدی کار کنید و قطعات مختلف را بدون مشکل پرینت بگیرید .

پرینتر های سه بعدی تنوع بسیاری دارند که هر کدام از آن ها به یک شیوه کار می کنند. ما در اینجا قصد داریم مراحل کار با پرینتر سه بعدی FDM وهمچنین آموزش کار با پرینترهای سه بعدی آموزش دهیم که بستگی به مهارت و دانش شما و همچنین علاقه شما دارد که اگر هر چقدر فعال و پیگیر باشید، سریع تر و جامع تر اطلاعات کاملی از پرینتر سه بعدی را دریافت میکنید و به همین امر نیز توصیه میشود حتما با برنامه کامل و حوصله بیشتر به بحث آموزش پرینتر سه بعدی بپردازید که حاصل آن درآمد بالا با پرینتر سه بعدی داشته باشید.

همچنین بخوانید: خرید پرینتر سه بعدی خانگی و حرفه ای

آموزش کار با پرینترهای سه بعدی

استارت یک قطعه برای پرینت سه بعدی چندین مرحله دارد که در ادامه مقاله آموزش پرینتر سه بعدی، آن ها را بررسی می کنیم.

1- قرار دادن فیلامنت، مرحله اول

بعداز اینکه دستگاه را خریدید و در جای مناسب قرار دادید ابتدا باید فیلامنت یا همان مواد مصرفی را در جای خود قرار دهید.

فیلامنت ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها با توجه به خواصی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند. برای آماده کردن فیلامنت، بعد از قرار دادن در جای مخصوص، باید دمای نازل را تا دمای قابل پرینت بالا برد.

برای این کار دستگاه را روشن می کنیم. بر روی LCD دستگاه یک دکمه قرار دارد که کل تنظیمات دستگاه با همان دکمه قابل انجام است.لذا برای افزایش دمای فیلامنت دکمه را فشار می دهیم.

قرار دادن فیلامنت ( آموزش پرینتر سه بعدی )

سپس از بین گزینه ها وارد قسمت  control شده و سپس Temperature را انتخاب می کنیم و گزینه nozzle را انتخاب و دکمه را تا حدی می چرخانیم که عدد روی LCD با عدد دمای نوشته شده بر روی فیلامنت یکسان شود. سپس دکمه را مجدد می زنیم و منتظر می مانیم که دما به حد مناسب برسد.

می توانیم فیلامنت را داخل محفظه اکسترودر پرینتر سه بعدی ( قسمتی که وظیفه ذوب کردن فیلامنت را دارد ) قرار می دهیم. با این کار فیلامنت ما برای کار پرینت آماده می شود.

آماده سازی میز کار

2- آماده کردن میز کار یا چسب زدن، دومین مرحله

دومین مرحله از آموزش پرینتر سه بعدی آماده سازی میز کار می باشد.

همانطور که می دانید جنس فیلامنت از پلاستیک است و جنس میز کار از شیشه یا فیبر یا… و غیر از پلاستیک می باشد. برای این که فیلامنت بر روی شیشه در حین پرینت بچسبد نیاز داریم تا سطح شیشه را چسب بزنیم.

برای این کار می توانیم از چسب های ماتیکی استفاده کنیم و یا از حلال همان فیلامنت استفاده کنیم، به طوری که مقداری حلال را داخل شیشه ریخته و مقداری از فیلامنت های خرد شده را داخل حلال می ریزیم  و منتظر می مانیم تا چسب قوی شکل گیرد و چسب ساخته شده را بر روی شیشه می ریزیم.

برای این که راندمان چسب کاری بالا رود می توانیم میز کار را گرم کنیم. برای این کار تمام مراحل گرم کردن Nozzle (نازل) را انجام می دهیم. با این تفاوت که به جای نازل گزینه Bed یا میز کار را انتخاب می کنیم.

بعد از آماده سازی میز کار دستگاه آماده استارت پرینت می شود، که این کار آموزش چاپ سه بعدی را یادگیری آسان و نحوه کار کرد، کیفیت را افزایش میدهد.

آماده کردن میز کار یا چسب زدن

3- آماده سازی فایل، سومین مرحله

مرحله بعدی از آموزش پرینتر سه بعدی آماده کردن فایل قابل پرینت با استفاده از نرم افزارهای پرینتر سه بعدی است.

نرم افزار پرینت سه بعدی

نرم افزارهای پرینتر سه بعدی عموما Open Source هستند و شما به راحتی می توانید با سرچ ساده در گوگل آن ها را دانلود کنید.

کار نرم افزارهای پرینتر این است که طرحی که شما به صورت سه بعدی آماده کردید را مطابق تنظیمات کیفیت و سرعت، به زبان پرینتر (G-code) تبدیل کند و چون این کار به صورت اتوماتیک انجام می شود.

شما فقط کافی است که فایل قطعه کار (که قبلا طراحی شده) را داخل نرم افزار قرار دهید و تنظیمات کیفیتی مانند دقت، سرعت و … را مشخص کنید و نرم افزار به صورت اتوماتیک فایل را آماده پرینت می کند.

نرم افزار های پرینت متنوع هستند و محبوب ترین آن ها simplify 3d ، repetier ، cura می باشند.

نرم افزار پرینتر سه بعدی صفحات مختلفی دارد که در هر صفحه تنظیمات مختص خود را دارد.

همچنین بخوانید : نرم افزار پرینتر سه بعدی 

نرم افزار پرینت سه بعدی

نکته قابل توجه در این است که اکثر تنظیمات پرینت یکبار و در زمانی که دستگاه را تهیه می کنید انجام می شود و شما فقط کافیست چند مورد را بدانید و تنظیم کنید.

یکی از مهم ترین تنظیمات، دقت لایه های پرینت می باشد. باید بدانید که پرینت به صورت لایه به لایه محصول شما را می سازد و شما فاصله بین لایه ها را که تاثیر مستقیم در کیفیت محصول دارد.

در قسمت ضخامت لایه یا layer thickness مشخص می کنید، تنظیمات دیگر مانند سرعت، تجربی است که در زمان خرید به شما آموزش داده می شود.

از مواردی که در پرینت بسیار با اهمیت است، ساپورت می باشد.

قطعات پرینت اشکال مختلفی دارند که ممکن است پیچیده یا ساده باشد. در مواقعی ممکن است شما قطعه ای داشته باشید که بخشی از آن در ارتفاع باشد و زیر آن اصطلاحا خالی باشد.

با توجه به اینکه پرینت سه بعدی قطعه کار را به صورت لایه به لایه می سازد و ممکن است وقتی به این قسمت می رسد، به دلیل نیمه مذاب بودن فیلامنت دچار ریزش شود و قطعه کار خراب شود.

برای جلوگیری از این امر، در نرم افزار گزینه ای وجود دارد که با فعال کردن آن در قسمت هایی که در ارتفاع قرار گرفتند پایه های موقتی به اسم ساپورت قرار می دهد و به دلیل ضعیف بودن استقامت این ساپورت ها شما می توانید بعد از انجام کار ساپورت ها را جدا کنید.

آموزش نرم افزار پرینت سه بعدی

بعد از تنظیمات نرم افزار و آماده شدن فایل قابل پرینت که به صورت اتوماتیک انجام می شود کافی است با استفاده از SD card در کامپیوتر خود، گزینه  Save را بر روی نرم افزار کلیک کنید.

فایل قابل پرینت شما در SD card ، ذخیره می شود و شما می توانید در قسمت LCD دستگاه قرار دهید.

4- استارت دستگاه، مرحله چهارم

مرحله آخر از آموزش پرینت سه بعدی استارت پرینت می باشد.

وقتی که SD card را داخل دستگاه قرار دادید و فیلامنت آماده پرینت بود ، کافی است دکمه روی دستگاه را فشار دهید و گزینه Print from SD card را بزنید.

فایل خود را از گزینه ها انتخاب کنید و دستگاه شروع به پرینت قطعه کار شما می کند و کار استارت پرینت تمام می شود .

نکات مهم در آموزش پرینترهای سه بعدی

در ادامه مقاله نکاتی را خدمت شما بیان خواهیم کرد که در آموزش پرینتر سه بعدی و نحوه کارکرد آن می تواند بسیار مفید باشد با ما همراه باشید :

کالیبره کردن مرتب دستگاه

یکی از مواردی که در آموزش پرینتر سه بعدی وجود دارد نحوه کالیبره کردن دستگاه است.

میز دستگاه به صورت یک صفحه مستطیل یا مربع می باشد که چهار وجه دارد.

در مواردی ممکن است میز به یک سمت کج شود و‌ همین امر سبب می شود که وقتی نازل به سطح میز می رسد در یک نقطه بسیار نزدیک به میز باشد و در یک وجه یا سمت دیگر با فاصله قرار بگیرد .

در این صورت وقتی نازل در حال تزریق فیلامنت است در یک نقطه فیلامنت بسیار سفت به میز کار می چسبد و در سمت دیگر به درستی نمی چسبد و ممکن است به دلیل عدم چسبندگی درست در لایه اول قطعه کار را روی میز بلند شود و کار خراب شود.

حتی ممکن است قطعه کار کنده نشود ولی تاثیر منفی در کیفیت و دقت قطعه کار بگذارد. لذا اولین لایه پرینت بسیار با اهمیت است.

توصیه می شود زمانی که کار را برای پرینت استارت کردید، کل مرحله پرینت لایه اول را زیر نظر داشته باشید که در صورت کیفیت بد، کار را استپ کنید و دستگاه را کالیبره کنید .

معمولا دستگاه را باید به ازای هر چهار یا پنج قطعه کالیبره کرد ولی در صورتی که احساس کردید لایه اول پرینت به درستی چسبیده و احساس می کنید که دستگاه پرینتر سه بعدی شما از کالیبره خارج نشده می توانید دیر تر اقدام به کالیبره دستگاه کنید.

نحوه کالیبره دستگاه هم به این صورت است که با دستور دستگاه از روی LCD نازل را به نقطه صفر می رسانید.

سپس با هدایت دست نازل را در چهار طرف دستگاه برده و با کمک یک کاغذ که از زیر نازل حرکت می دهید فاصله نازل را از میز را چک می کنید.

در زیر هر چهار طرف دستگاه پیچ های تنظیم وجود دارد که به کمک آن می توانید فاصله را تنظیم کنید.

کالیبره کردن مرتب دستگاه

پیچ خوردگی فیلامنت و خرابی قطعه کار

این نکته یکی از نکات مهم در آموزش پرینت سه بعدی می باشد. در خصوص فیلامنت ها در این است که اگر از حالت پلمپ خارج شوند و شما از آن استفاده نکنید بعد از مدتی خشک می شوند.

وقتی مجدد بخواهید از آن استفاده کنید یا می شکند یا باعث پیچ خوردگی و گره می شود. لذا شما باید بعد از استفاده از فیلامنت ما بقی رول فیلامنت را در همان کیسه و جعبه خود قرار داده شود و بسته بندی کنید.

تعمیر و نگهداری دستگاه

نکات مهم در خصوص تعمیر و نگهداری دستگاه که بخشی از مقاله آموزش پرینتر سه بعدی می باشد با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید :

1- روغن کاری دستگاه

دستگاه پرینتر باید مرتب روغن کاری شود. دستگاه پرینتر سه بعدی به کمک شفت هایی که در محور های x و y و z قرار دارد حرکت می کنند لذا این شفت ها باید مرتب روغن کاری شود که دقت خود را از دست ندهند.

2- استفاده از فیلامنت مرغوب

فیلامنت ها از کیفیت های مختلفی برخوردار هستند که تاثیر بسیاری در کیفیت قطعه کار وعمر نازل دستگاه دارند.

لذا توصیه می شود با توجه به این که اختلاف قیمت بین فیلامنت مرغوب و نا مرغوب در ساخت بک قطعه زیاد نمی باشد، از فیلامنت با کیفیت بالا استفاده کنید که علاوه بر این که قطعه کار خروجی، کیفیت بالاتری داشته باشد، عمر مفید قطعات دستگاه هم بالاتر برود.

همچنین بخوانید: انواع فیلامنت های پرینتر سه بعدی

3- تعویض نازل

نازل دستگاه یک عمر مفید دارد که بعد از اتمام، کیفیت خروجی خوبی نخواهد داشت. لذا باید در صورت استفاده زیاد از دستگاه پرینتر، به محض این که احساس کردید کیفیت قطعات پرینت شما کاهش پیدا کرد نازل دستگاه را تعویض نمایید.

معمولا آموزش نحوه تعویض نازل در حین خرید دستگاه به شما داده خواهد شد. هر چند که نحوه تعویض نازل در پکیج متخصص پرینت نیز به صورت کامل آورده شده است.

برش در آموزش پرینتر سه بعدی

یکی از محبوبیت های آموزش پرینتر سه بعدی در این است که محدودیتی در ابعاد و سایز نخواهید داشت. یکی از مواردی که در آموزش پرینتر سه بعدی، نحوه برش قطعات بزرگ است.

برش ( آموزش پرینتر سه بعدی )

در صورتی که شما یک قطعه بزرگ بخواهید پرینت بگیرید که بزرگتر از دستگاه شما می باشد، می توانید به راحتی در نرم افزارهایی مانند Netfabb قطعه کار خود را برش بزنید و قطعات برش خورده را به ترتیب پرینت بگیرید.

بعد از اتمام تمام قطعات برش خورده، شما می توانید به کمک همان چسبی که از ترکیب حلال و فیلامنت های خورد شده درست کردید این قطعات را به هم بچسبانید.

همانطور که در این مقاله مشاهده کردید آموزش پرینت سه بعدی بسیار راحت می باشد و با در نظر گرفتن چند نکته ساده به راحتی می توانید با پرینتر سه بعدی کار کنید.

تهیه پکیج تخصصی آموزش پرینتر سه بعدی

بیش از 420 دقیقه آموزش حرفه ای با چمع آوری تمام تجربیات شرکت توسعه مهندسی آرلی، در زمینه اصول حرفه ای پرینت برای شما فراهم شده است. و آموزش نرم افزار پرینت سه بعدی همراه با توضیحات کامل و جامع اختصاص یافته شده است.

مطالبی که نیاز است برای پرینت قطعات مختلف،یا کار با دستگاه پرینتر ، مشکلات بوجود آمده و راه حل آن بدانید در این پکیج آموزشی در نظر گرفته شده است.

شما با گذراندن این دوره به صورت یک متخصص می توانید کسب و کار پردرآمد پرینتر سه بعدی را شروع کنید و برخلاف سایر آموزش های رایج در ایران نیاز به گذراندن دوره کار آموزی یا به اصطلاح شاگردی نخواهید داشت.

برای تهیه آموزش تخصصی پرینتر سه بعدی کلیک کنیدمتخصص پرینتر سه بعدی

خدمات پرینتر سه بعدی و فیلامنت در شرکت آرلی

شرکت آرلی انجام دهنده خدمات پرینت سه بعدی و  فروشنده انواع پرینترهای سه بعدی و فیلامنت می باشد . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات پرینتر با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =