مقالات

تنوع پرینتر سه بعدی موجود در ایران

آیا از تنوع پرینترهای سه بعدی موجود در ایران اطلاع دارید ؟

تنوع پرینترهای سه بعدی در بازار بسیار زیاد می باشد  به طوری که اگر بخواهید تمام تکنولوژی های پرینتر سه بعدی را در یک مکان جمع کنید نیاز به یک محوطه بسیار بزرگ خواهید داشت.

این تنوع پرینترهای سه بعدی از برند پرینتر و سایزهای مختلف اش می باشد، و صرفاً نوع کاری که پرینتر سه بعدی انجام می دهد و مواد مصرفی مورد استفاده و مکانیزم حرکتی بیان کننده تکنولوژی پرینتر سه بعدی است.

پرینتر سه بعدی بیش از ده سال است که در ایران آمده است. در ابتدا تمام پرینتر های مورد استفاده در ایران وارداتی بودند. از سال 2011 برخی از تولید کنندگان شروع به ساخت چند تکنولوژی پرینتر سه بعدی کرده اند و در طول این مدت چند سال به تعداد تولید کنندگان این صنعت افزوده شده است. به طوری که شاید در حال حاضر بیش از 80% فروش پرینتر 3 بعدی در ایران از تولید کنندگان داخلی تأمین شود.

تکنولوژی های متفاوتی از پرینتر سه بعدی در ایران ساخته شده چه در سطح R&D و چه در حد تولید برای فروش. مانند تکنولوژی بایندرجت که شاید ساخت این پرینتر هزینه زیادی داشته باشد.

ولی دو تکنولوژی بیشترین تولید را در ایران دارد که این دو تکنولوژی پرینترهای سه بعدی FDM و DLP هستند. پرینترهای سه بعدی DLP شبیه به پرینترهای SLA هستند با این تفاوت که منبع نور متفاوتی دارند. پرینترهای SLA به دلیل استفاده از لیزر گران تر می باشد.

 پرینترهای سه بعدی SLA و DLP

مواردی که می توان در تفاوت ساخت پرینترها عنوان کرد به ترتیب زیر می باشد:

۱- قیمت تمام شده

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد پرینترهای سه بعدی SLA گران تر از DLP می باشد. لذا نسبت به نیاز مصرف کننده اکثر تولید کنندگان ترجیح می دهند که پرینترهای DLP را بسازند چرا که طرفدارن بیشتری دارد.

3- سایز دستگاه

هر چند پرینترهای DLP و SLA هر دو در سایز نسبتاً کوچک ساخته می شوند، ولی در همین سایز کوچک ‌نیز چندین دستگاه در ابعاد مختلف ساخته می شود. البته در حال حاضر پرینترهایی از تکنولوژی SLA ساخته شده اند که در ابعاد صنعتی می توانند قطعات را پرینت کنند.

همچنین بخوانید: پرینتر سه بعدی SLA یا DLP

۳- منبع نور

تفاوت اصلی پرینتر سه بعدی DLP و SLA در منبع نور می باشد. لذا در مواقعی که دقت بالا مد نظر باشد پرینترهای SLA ارجعیت دارند. در غیر این صورت پرینترهای DLP توجیع پذیرتر خواهند بود.

پرینترهای سه بعدی DLP و SLA هر چند از لحاظ دقت و قیمت بسیار متفاوت می باشند ولی از لحاظ تفاوت های تولید خیلی متفاوت نمی باشند.

پرینترهای سه بعدی FDM

از دیگر تکنولوژی پرینتر سه بعدی که در ایران استفاده می شود پرینترهای سه بعدی FDM می باشند. هر چند پرینترهای سه بعدی FDM از نظر عملکرد تقریباً یکسان می باشند ولی تفاوت هایی در آن ها وجود دارد که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند. و دانستن آن ها می تواند در انتخاب پرینتر سه بعدی بسیار مفید باشد که در ادامه به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

۱- تکنولوژی

دو نوع تکنولوژی FDM در ایران معمولاً ساخته می شود. پرینترهای سه بعدی کارتیزان و CORE XY. اولین تفاوت پرینترهای سه بعدی FDM تفاوت در ظاهر آن ها می باشد.

در پرینترهای سه بعدی کارتیزان که به پروسا معروف هستند صفحه ی کار بر روی شاسی یا میز ثابت می ماند و فقط در راستای محور Y حرکت می کند در صورتی که در پرینترهای سه بعدی CORE XY میز در راستای ارتفاع حرکت می کند.

معمولاً پرینترهای کارتیزان استراکچر بسته ای ندارد. در صورتی که پرینترهای CORE X به دلیل شکل مکعبی که دارد دارای فضای بسته می باشد و ظاهر زیباتری نسبت به پرینترهای کارتیزان دارد. علاوه بر این که دقت در پرینترهای CORE XY به مراتب بالاتر است.

۲- ابعاد کاری

تنوع ارتفاع کاری در پرینترهای Fdm بسیار بالاست به طوری که می توان این پرینترها را از ابعاد ده سانت تا بیش از یک متر ساخت در صورتی که ابعاد کاری بالا باشد معمولاً از پرینترهای CORE XY براى ساخت استفاده می شود.

چرا که به دلیل استراکچر ضعیف تر پرینترهای کارتیزان احتمال کاهش دقت و کیفیت در ابعاد بزرگ بیشتر می شود. قطعاً هر چه ابعاد کاری بزرگ تر باشد از قطعات صنعتی تر برای ساخت پرینتر سه بعدی استفاده می شود.

۳- اکسترودر

می توان گفت مهم ترین قسمت پرینترهای سه بعدی قسمت اکسترودر می باشد. چرا که عملیات پرینت توسط این قسمت انجام می گیرد. اکسترودرهای پرینتر سه بعدی به دو شکل بر روی پرینتر نصب می شوند.

همچنین بخوانید: توقف اکسترودر پرینتر سه بعدی

در صورتی که کل اجزای اکسترودر بر روی محور X قرار بگیرد نوع اکسترودر DIRECT خواهد بود. یعنی فیلامنت بعد از اکسترودر مستقیم وارد هات اند (HOT END) خواهد شد.

نوع دیگری از اکسترودر وجود دارد که جدا از محور X قرار می گیرد و فقط قسمت HOT END بر روی محور X قرار می گیرد. این نوع اکسترودر را BOWDEN می گویند.

اکسترودر

استفاده از هر کدام از اکسترودرها مزیت و معایب خود را دارد. به عنوان مثال استفاده از اکسترودر DIRECT سبب می شود که مسیر فیلامنت کوتاه تر باشد و علاوه بر این که احتمال گرفتگی نازل کمتر خواهد شد.

مزیت اصلی اکسترودرهای BOWDON در این است که وزن بر روی محور X کمتر شود. در این صورت دقت پرینتر سه بعدی افزایش می یابد. چرا که اکسترودر بر روی یک موتور قرار می گیرد و این وزن می تواند بر روی دقت کار تأثیر منفی بگذارد. لذا استفاده از اکسترودر BOWDEN کمک می کند که کیفیت خروجی کار بالاتری داشته باشیم.

علاوه بر این که می توان از اکسترودرهای قوی تر استفاده کرد که در این صورت احتمال گرفتگی نازل کاهش می یابد.

۴- تعداد نازل

یکی دیگر از تفاوت های پرینترهای  سه بعدی در تعداد اکسترودر یا نازل به کار رفته در پرینتر سه بعدی می باشد. اصولاً هر پرینتر سه بعدی یک خروجی برای فیلامنت دارد.

ولی می توان تعداد اکسترودرها را به دو یا بیشتر افزایش داد. در این صورت می توانید همزمان از چند فیلامنت استفاده کنید.

در برخی از پرینترهای سه بعدی اکسترودرها به هم وابسته هستند یعنی در لحظه فقط یک نازل می تواند پرینت بگیرد. از این پرینترها معمولاً برای ساخت قطعات رنگی می توان استفاده کرد. علاوه بر این که در قطعاتی که نیاز به ساپورت گذاری دارند می توان از یک نازل به عنوان قطعه اصلی و از نازل دیگر به عنوان ساپورت استفاده کرد.

با وجود این دو مزیت، استفاده از پرینترهای چند نازله معایبی نیز دارد. به عنوان مثال به تعداد نازل هایی که اضافه می شود سایز قابل پرینت نیز کاهش می یابد. علاوه بر این که به دلیل داغ بودن نازل احتمال شره کردن فیلامنت وجود دارد که در این صورت از نازلی که در حالت انتظار است ممکن است فیلامنت بر روی قطعه ریزش کند و کار کثیف شود.

همچنین پرینترهایی وجود دارد که دارای اکسترودرهای مستقل می باشد. به این صورت که همزمان هر دو نازل می توانند پرینت کنند. معمولاً از این پرینترهای برای ساخت قطعات تیراژی استفاده می کنند. چرا که همزمان دو قطعه یکسان را پرینت می گیرد که زمان پرینت نصف می شود.

5- محور حرکتی

یکی دیکر از تفاوت های پرینتر سه بعدی FDM در مکانیزم حرکتی آن ها است. در حال حاضر سه محور حرکتی برای پرینتر سه بعدی وجود دارد. مکانیزم حرکتی به وسیله شفت، مکانیزم چرخ و همچنین محور حرکتی ریل و واگن. تفاوت اصلی این محورهای حرکتی در دقت، سرعت، عمر مفید و هزینه تمام شده آن ها است.

در ابتدا برای ساخت پرینترهای سه بعدی از شفت استفاده می شده است. سرعت و دقت پرینتر سه بعدی با مکانیزم شفت مناسب می باشد. ولی شاید ساخت پرینتر سه بعدی با مکانیزم چرخ راحت تر و سریع تر باشد.

علاوه بر این که دقت چرخ از شفت بالاتر می باشد. هر چند بالاترین دقت در پرینتر سه بعدی را مکانیزم ریل و واگن دارد. لذا برای ساخت پرینترهای بسیار بزرگ بهتر است از مکانیزم ریل و واگن استفاده کنیم.

عمر مفید مکانیزم ریل و واگن از دو مورد دیگر نیز بالاتر است. این بدین معناست که استهلاک و هزینه سرویس این مکانیزم بسیار پایین تر از دو مورد دیگر است. هر چند از لحاظ قیمت سیستم ریل و واگن بسیار بالا می باشد. لذا برای ساخت پرینترهای سه بعدی کوچک یا خانگی این سیستم توجیه پذیر نخواهد بود.

6- آپشن های پرینتر سه بعدی

مواردی که در بالا به آن اشاره شد در عملکرد و دقت پرینتر سه بعدی بسیار تأثیر گذار است ولی برخی آپشن هایی نیز وجود دارد که اپراتوری پرینتر سه بعدی را راحت تر می کند. این موارد نیز در تنوع پرینترهای سه بعدی موثر می باشد.

7- سیستم اتوکالیبره

شاید بتوان گفت سخت ترین قسمت پرینتر سه بعدی کالیبره کردن آن است. در پرینترهای سایز کوچک کالیبره کردن دشوار نیست ولی اگر ابعاد پرینتر سه بعدی بزرگ شود. شاید کالیبره به تجربه بیشتری نیاز داشته باشد.

سیستم اتوکالیبره

سیستم اتوکالیبره کمک می کند که اپراتور بدون نیاز به کالیبره دستی پرینتر را استارت کند. لذا یکی از مواردی که در انتخاب پرینترها تأثیر گذار است وجود سیستم اتوکالیبره می باشد.

همچنین بخوانید : نحوه کالیبره کردن پرینتر سه بعدی

8- سنسور اتمام فیلامنت

از دیگر آپشن هایی که در تفاوت پرینترهای سه بعدی در تاثیر گذار است، سیستم اتمام فیلامنت می باشد. یکی از مشکلاتی که در پرینتر می تواند وجود داشته باشد تمام شدن فیلامنت در حین پرینت است که برخی از تولید کنندگان با تجهیز پرینتر سه بعدی به این مکانیزم دستگاه خود را نسبت به سایر پرینترها متمایز می کنند.

نکته ای که در مورد آپشن ها باید در نظر گرفت در این است که این موارد در راحتی کار با پرینتر سه بعدی تأثیر گذار است ولی موارد اصلی در دقت و کیفیت خروجی کار.

با وجود اینکه تعداد تکنولوژی های پرینتر سه بعدی در ایران کم می باشد ولی با وجود همین تفاوت ها می توان تنوع پرینترهای سه بعدی را در اختیار داشت.

آرلی فروشنده انواع فیلامنت های پرینتر سه بعدی

شرکت آرلی فروشنده انواع فیلامنت و پرینترهای سه بعدی می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید فیلامنت با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 14 =