مقالات

پرینتر سه بعدی SLA بهتره یا DLP؟

پرینتر سه بعدی SLA یا DLP

پرینتر سه بعدی SLA یا DLP ؟ کدام یک بهتراست ؟ در این مقاله می خواهیم به بررسی پرینتر های سه بعدی SLAو DLP  بپردازیم با ما همراه باشید.

پرینتر سه بعدی SLA

اولین دستگاه پرینتر سه بعدی دنیا توسط (چاک هال) در اوایل دهه ۱۹۸۰ با تکنولوژی SLA (stereo lithography) ساخته شده است. در این روش نور توسط لیزر بر روی مواد مصرفی (رزین) متمرکز شده و باعث پلیمریزاسیون مونومرهای رزین در نقاط مشخص شده ( که دستور آن از نرم افزار داده شده ) می شود.

همچنین بخوانید: خرید پرینتر سه بعدی خانگی و حرفه ای

به این صورت لایه اول پرینت قطعه شکل می گیرد .  سپس میز کار به اندازه یک لایه فاصله می گیرد و مجدد طبق دستور نرم افزار، لیزر بر روی نقاطی که در لایه دوم باید باشد شکل گیرند، نور را متمرکز می کند و به این صورت لایه دوم بر روی لایه اول شکل می گیرد و همین پروسه تا پایان لایه آخر ادامه می یابد. قیمت پرینترهای سه بعدی sla کاملا در فروشگاه های متفاوتی دارند که شما میتوانید با بهترین قیمت از ما خرید کنید.

پرینتر سه بعدی SLA

 

انواع پرینتر سه بعدی  SLA(Stereo Lithography)

پرینتر سه بعدیاس ال ای به دو صورت ساخته می شود :

در روش اول لیزر در بالای مخزن رزین قرار دارد و میز کار در هر مرحله پایین می آید و در روش دوم که مرسوم تر می باشد لیزر در پایین مخزن رزین قرار دارد و میز کار در هر مرحله یک لایه به سمت بالا حرکت می کند.

به طور معمول لیزر به وسیله یک گالوانومتر به صورت غیر مستقیم نور را به قطعه کار می رساند.

همچنین بخوانید : کسب درآمد با پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی DLP (Digital light processing)

روش dlp بسيار شبيه به sla می باشد .

یعنی در این روش هم با تمرکز نور بر روی سطح رزین، لایه های پرینت شکل می گیرند. تفاوت این روش با روش sla در این است که در روش dlp نور به کل سطح لایه اول به صورت همزمان تابید شده در صورتی که در روش sla نور تنها در نقاط منحصر به فرد برخورد می کند .

این امر سبب می شود که تمام نقاط در هر لایه به صورت همزمان شکل گیرند. برای این کار از یک ماسک دینامیک که‌ به وسیله یک آینه کوچک دیجیتالی ساخته شده استفاده می شود به طوری که ماسک بین مسیر uv (پروژکتور نوری) و رزین قرار می گیرد.

پرینتر سه بعدی DLP

ماسک دینامیک

Digital micro mirror device یا  DMD از حرکت آینه های بسیار کوچک به وجود می آید که نور را به رزین می رساند یا از آن دور می کند . مشخصا جاهایی که نور بر روی زمین روشن است باعث پلیمریزاسیون رزین شده و به همین شکل لایه اول شکل می گیرد.

دستگاه های مدرن DLP از هزاران LED بسیار کوچک به عنوان منبع نور استفاده می کنند به طوری که حالت روشن و خاموش آن را می توان جداگانه کنترل کرد . همین امر سبب افزایش رزولوشن وكیفیت قطعه کار می شود .

با توجه به تعاریف بالا می توان گفت مهمترین تفاوت در پرینتر DLP و SLA منبع نور است که در روش SLA از روش لیزر و در روشDLP از پروژکتور نوری یا LED استفاده مى شود.

پرینتر DLP و پرینتر SLA در بسیاری از موارد مشابه هم‌ هستند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

وجه شباهت پرینتر سه بعدی DLP و SLA

۱- یکی از مهمترین وجه شباهت های DLP و SLA در کیفیت قطعات خروجی است . در هر دو روش به دلیل اینکه لایه های پرینت بسیار کوچک می باشند و در هر لایه به صورت متمرکز ساخته می شوند، کیفیت بسیار بالایی دارند و هرچند همچنان نمی توان با قطعات تزریق پلاستیک یکی دانست ولی بر خلاف روش FDM خواص ناهمسانگر از خود نشان نمی دهند و از این دید بسیار شبیه به تزریق خواهند بود .

۲- دقت قطعات پرینت در هر دو روش SLA و DLP بسیار بالاست به طوری که قطعات با پیچیده ترین اشکال را هم می توانند با دقت و کیفیت بالا بسازند.

۳-در هر دو روش با استفاده از تمرکز نور بر روی مخزن رزین، برای ساخت قطعات استفاده می شود.

همچنین در هر دو روش، اندازه مونومر در تعیین استحکام قطعه ساخته شده تاثیر دارند. مونومرهای زنجیره کوتاه معمولا اجسام سخت تری می سازند . در حالی که مونومرهای زنجیره بلند برای قطعات منعطف استفاده می شوند .

*نکته قابل توجه در این است که با وجود اینکه در هر دو روش از رزین برای ساخت قطعه استفاده می شود ولی با این وجود، لزوما این رزین ها قابل تعویض نیستند . چرا که قدرت چگالی که در طول پرینت بوجود می آید در دو روش مذکور متفاوت است و رزین ها باید بتوانند به آن واکنش نشان دهند .

شاید با وجود این همه شباهت ها برای شما سوال پیش بیاید که چرا باید دو تکنولوژی متفاوت ساخته شود در صورتی که هر دو پرینتر عملکرد یکسان دارند.

باید بگوییم که با وجود شباهت های بسیار در دو تکنولوژی پرینت سه بعدی به روش DLP و SLA ، تفاوت هایی نیز دارند که سبب شده دو پرینت سه بعدی متفاوت ساخته شود .در زیر به چند مورد اشاره خواهیم کرد :

تفاوت پرینتر سه بعدی SLA و DLP

تفاوت های پرینتر سه بعدی DLP و SLA

۱- شاید بتوان گفت مهمترین تفاوت بین دو تکنولوژی DLP و SLA در ابعاد قابل پرینت می باشد. در تکنولوژی DLP به دلیل استفاده از پروژکتور نوری و تمرکز نور به کل سطح به طور همزمان، امکان ساخت با ابعاد بزرگتر را فراهم می کند . همین امر به ما کمک می کند که تعداد قطعات بیشتری را در زمان ثابت پرینت بگیریم .

۲- دومین تفاوت در استفاده از منبع نور می باشد. که پرینتر سه بعدی SLA به دلیل استفاده از لیزر از پرینترهای DLP گرانتر خواهند بود .

3- یکی دیگر از مهمترین تفاوت ها بین پرینتر سه بعدی DLP و پرینتر سه بعدی SLA در دقت و رزولوشن می باشد که پرینتر سه بعدی SLA دقت بیشتری نسبت به DLP دارند . به طوری که در حال حاضر شما می توانید پرینتر SLA با دقت و رزولوشن ٢٥ميكرون پیدا کنید درصورتی که شاید پرینترهای DLP نتوانند رزولوشن کمتر ۵۰ میکرون هم بدست بیاورند .

همچنین به دلیل اینکه پرینترهای سه بعدی SLA قدمت بیشتری نسبت به پرینترهای DLP دارند و اولین پرینتر سه بعدی ساخته شده می باشند، از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند.


جهت دریافت خدمات پرینت سه بعدی کلیک کنید


با این حال به دلیل قیمت پایین تر پرینترهای DLP همیشه انتخاب بین پرینتر SLA و DLP دشوار خواهد بود.

۴-جدا از بحث قیمت و ابعاد پرینترهای DLP به دلیل نور پردازی پیکسلی لایه ها همواره در بخش لبه های لایه دچار ایراد نامحسوس شبیه به (پله ای شدن) می شوند درصورتی که این اتفاق در مورد پرینتر های SLA اتفاق نمی افتد.

۵- یکی از مهمترین تفاوت ها بحث سرعت پرینت می باشد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد پرینتر سه بعدی SLA به دلیل ماهیت تمرکز نقطه ای و البته بالایی که در پلیمریزاسیون دارد ، معمولا بسیار کند است به همین دلیل پرینتر های SLA قسمت درونی کار (infill) را سریع تر از محیط بیرونی کار پرینت می کنند که کندی سرعت جبران شود .

در صورتی که پرینترهای DLP به دلیل تمرکز همزمان نور درکل میزکار، سرعت بسیار بالاتری نسبت به SLA ‌دارند و در تولید تیراژ قطعات کوچک بسیار می توانند موثر تر باشند.

۶- به دلیل ثابت بودن اکثر قطعات DLP ، امکان به وجود آمدن مشکل در عملکرد کاهش می یابد لذا سطح کیفی قطعات ثبات بیشتری دارند .

به طور کل اگر بخواهید درخصوص انتخاب SLA وDLP تصمیم گیری کنید باید بگوییم که در صورتی که نیاز به دقت و رزولوشن حداکثری داشتید احتمالا انتخاب شما پرینتر SLA خواهد بود ولی اگر پرینتر با قیمت مناسب تری و البته با دقت بالا ( و نه حداکثری) خواستید می توانید پرینتر سه بعدی DLP را جایگزین کنید . 

کاربرد پرینتر سه بعدی DLP و SLA

پرینترهای DLP و SLA هر دو دقت بسیار بالایی دارند که قابلیت پرینت پیچیده ترین قطعات را دارند . همچنين هر دو پرينتر دارى صفحه چاپ کوچک می باشند .

همین توضیحات کافی است تا پی ببریم یکی از مهمترین مصارف پرینتر SLA وDLP در صنعت طلا وجواهر است.

طلا سازان با استفاده از پرینتر سه بعدی نمونه اولیه از طلایی که میخواهد به صورت تیراژ تولید کنند را می سازند .

مهمترین بخش در طلاسازی ساخت نمونه اولیه است که در قدیم زمان زیادی صرف ساخت نمونه اولیه می کردند. چرا که قطعات طلا به دلیل زینتی بودن دارای جزئیات بسیار بالایی است و لذا ساخت نمونه دقیق و با کیفیت بالا مستلزم زمان زیادی می باشد .

کاربرد پرینتر سه بعدی DLP و SLA

در حال حاضر طلا سازان گاهی طرح دلخواه خود را در نرم افزار طراحی کرده و با استفاده از پرینتر سه بعدی DLP یا SLA محصول خود را با پیچیده ترین اشکال با کیفیت و دقت بالا می سازند . سپس با استفاده از روش ریخته گری محصول نهایی خود را تولید می کنند.

۲- یکی دیگر از موارد مصرف پرینتر های DLP یا SLA در صنعت پزشکی است.

بسیاری از پزشکان از جمله جراحان فک و صورت و دندانپزشک ها به دلیل ظرافت و دقت پرینتر SLA و DLP از این تکنولوژی برای ساخت پلیت ها استفاده می کنند .

۳- ساخت قطعات مهندسی کوچک و با دقت بالا نیاز به استفاده از پرینترهای DLP یا SLA  دارد. مانند چرخدنده های کوچک که برای اینکه عملکرد مناسبی داشته باشند، باید از دقت بالایی برخوردار باشند. لذا برای ساخت این قطعات نمی توان از پرینتر FDM استفاده کرد و بهترین پرینتر برای این موارد چاپگرهای DLP و SLA هستند .

مزایا پرینتر سه بعدی DLP و SLA

به طور کلی پرینتر های SLA وDLP به دلیل دقت بالایی که دارند برای قطعات پیچیده و ظریف مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل گرانی مواد مصرفی در صورتی که قطعات شما دقت بسیار بالا نخواهد بهتر است روش FDM را جایگزین کنید .

ما در این مقاله بطور کامل به پرینت سه بعدی SLA یا DLP پرداختیم تا شما عزیزان را با این دو پرینتر آشنا کنیم.

خدمات پرینت سه بعدی و طراحی در شرکت آرلی

آرلی فروشنده انواع پرینترهای سه بعدی و فیلامنت می باشد . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات پرینتر با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =