مقالات

مقایسه فیلامنت های پرینتر سه بعدی

مقایسه فیلامنت های پرینتر سه بعدی

کدام فیلامنت برای شما مفید و مناسب است؟ در این مقاله به مقایسه انواع فیلامنت های پرینتر سه بعدی می پردازیم با ما همراه باشید. یکی از مهم ترین پارامترها در پرینتر سه بعدی، انتخاب بهترین فیلامنت برای پرینت می باشد.

چرا که هر فیلامنت خاصیت منحصر به فرد خود را می تواند داشته باشد، که شما بسته به شرایطی که قطعه شما باید داشته باشد فیلامنت مورد نظر را انتخاب می کنید. این پارامترها می تواند دمای قابل تحمل، انعطاف پذیری، کیفیت خروجی بعد از پرینت، خاصیت شیمیایی و….باشد.

فیلامنت PLA

یکی از مهم ترین فیلامنت های مورد استفاده در پرینتر سه بعدی، فیلامنت PLA می باشد. چرا که هم زیست محیط است( استفاده از آن به بدن اپراتور آسیب نمی رساند) و هم به دلیل راحتی بیش از حد در استفاده از فیلامنت PLA در پرینتر سه بعدی، این فیلامنت از هر فیلامنت دیگری بیشتر استفاده می گردد.

شرایط پرینت فیلامنت PLA

دمای نازل برای فیلامنت PLA بین ۲۱۰-۱۹۰ درجه سانتیگراد می باشد و همچنین دمای میز کار نیز می تواند خاموش باشد یا ۵۰ درجه سانتیگراد می باشد. بعد از لایه اول نیاز به خنک کاری قطعه کار می باشد لذا باید فن دستگاه از لایه دوم روشن باشد.

شرایط پرینت فیلامنت PLA

برای بهتر چسبیدن فیلامنت PLA بر روی میز کار می توان از حلال PLA ( کلروفرم ) استفاده کرد و یا بر روی میز کار چسب ماتیکی زد. سرعت پرینتر هم برای فیلامنت PLA محدودیت ندارد و در صورت توانایی پرینتر سه بعدی می توانید با سرعت بالا نیز این فیلامنت را پرینت بگیرید.

همچنین بخوانید : نگهداری از فیلامنت پرینتر چگونه است؟

کیفیت پرینت فیلامنت PLA

این فیلامنت جزو فیلامنت هایی است که بهترین خروجی را برای قطعه شما می تواند فراهم کند. به همین دلیل است که اگر شرایط خاصی از قطعه مورد نظر نیاز نباشد اولین گزینه برای انتخاب فیلامنت، برای پرینتر سه بعدی فیلامنت PLA خواهد بود.

موارد استفاده از فیلامنت PLA

فیلامنت PLA به دلیل راحتی در پرینت سه بعدی، کیفیت مناسب پرینت و همچنین ارزان بودن، در نمونه سازی بسیار کاربرد دارد. به دلیل این که نمونه سازی اصولا جزو هزینه های مازاد تولید می باشد و صرفا جهت بررسی شرایط تولید می باشد.

لذا اولین گزینه برای انتخاب فیلامنت بحث قیمت تمام شده می باشد. فیلامنت PLA جزو ارزان ترین فیلامنت ها می باشد. به همین دلیل در نمونه سازی می توان از آن استفاده نمود.

در صورتی که قطعه کار در محیطی با دمای بالا قرار نداشته باشد از فیلامنت PLA می توان در ساخت محصول نهایی و ساخت قطعات تیراژی نیز استفاده نمود.

با توجه به این که پر مصرف ترین فیلامنت پرینتر سه بعدی، فیلامنت PLA می باشد سایر فیلامنت ها را در مقایسه با فیلامنت PLA بررسی خواهیم کرد.

فیلامنت ABS

یکی دیگر از فیلامنت های پر مصرف در پرینتر سه بعدی فیلامنت ABS می باشد. پلیمر ABS در صنعت بسیار پر طرفدار است. لذا بسیاری از تولید کنندگان ترجیح می دهند در صورت تولید به روش پرینتر سه بعدی از فیلامنت ABS استفاده کنند.

شرایط پرینت فیلامنت ABS

دمای نازل برای پرینت فیلامنت ABS در محدوده ۲۵۰-۲۲۰ درجه سانتيگراد مى باشد. دمای میز کار نیز در محدوده ۱۱۰-۸۰ درجه سانتیگراد تنظیم می گردد. برای تنظیم دمای میز کار بهتر است از کمترین مقدار (دمای ۸۰ درجه) شروع کرد و در صورتی که قطعه کار چسبندگی لازم را بر روی میز نداشت دما را افزایش می دهیم.

این کار سبب می شود که دفرمگی کار در لایه های اول کمتر باشد. فن خنک کننده قطعه کار برای فیلامنت ABS معمولا خاموش می باشد(‌ فیلامنت ABS نسبت به دما بسیار حساس می باشد لذا باید سعی شود دما تا حد امکان در طول پرینت سه بعدی یکسال باشد.)

برای بهتر چسبیدن قطعه کار بر روی میز پرینتر سه بعدی بهتر است از ترکیب حلال ABS و خود ABS استفاده کرد. ترکیب این دو ماده به عنوان چسب، چسبندگی بسیار قوی را در لایه اول ایجاد می کند.

شرایط پرینت فیلامنت ABS

کیفیت پرینت فیلامنت ABS

همانطور که گفته شد فیلامنت ABS نسبت به دما خیلی حساس می باشد. لذا بهتر است فضای پرینتر سه بعدی بسته باشد. در غیر این صورت احتمال ایجاد ترک در لایه های پرینت سه بعدی وجود دارد همین امر از استحکام قطعه کار می کاهد.

جدا از احتمال ایجاد ترک، فیلامنت ABS در مقایسه با فیلامنت PLA منعطف تر می باشد. لذا در صورتی که قطعه کار را بدون ترک پرینت بگیریم استحکام در برابر شکست بیشتری نسبت به PLA دارد.

موارد استفاده از فیلامنت ABS

با توجه به انعطاف پذیری بیشتر فیلامنت ABS در مقایسه با فیلامنت PLA، از این فیلامنت بیشتر به عنوان محصول نهایی و قطعات تیراژی استفاده می شود. همچنین دمای قابل تحمل ABS در مقایسه با PLA بسیار بالاتر می باشد.

لذا در صورتی که قرار باشد قطعه کار در محیط باز قرار داشته باشد انتخاب شما می تواند فیلامنت ABS باشد. چرا که فیلامنت PLA در محیط باز و تحت نور مستقیم خورشید دفرمه شده و کارتان ممکن است خراب شود.

فیلامنت PETG

همانطور که گفته شد فیلامنت PLA بسیار خشک است و لذا بهتر است در مواردی که نیاز است قطعه کار در محیط باز قرار گیرد از فیلامنت ABS استفاده شود. ولی به دلیل این که احتمال دارد فیلامنت ABS در طول پرینت ترک بردارد، انتخاب بین فیلامنت PLA و فیلامنت ABS در برخی موارد می تواند مشکل ساز باشد.

در چنین مواردی بهترین گزینه می تواند فیلامنت PETG باشد. فیلامنت PETG در پرینت سه بعدی اصولا حد وسط بین فیلامنت PLA و فیلامنت ABS می باشد.

شرایط پرینت فیلامنت PETG

دمای نازل برای فیلامنت PETG بین ۲۵۰-۲۲۰ درجه سانتیگراد می باشد همچنین دمای میزکار ۱۰۰-۸۰ درجه سانتیگراد باید تنظیم گردد. همچنین برای چسبندگی فیلامنت PETG بر روی میز کار می توانید از حلال ABS و یا چسب ماتیکی قوی استفاده نمایید.

نکته مهمی که برای فیلامنت PETG باید اشاره کرد گرم بودن محیط کار است. فیلامنت PETG نیاز به محیط بسته ندارد ولی برای چسبندگی بهتر لایه ها بر روی میز کار بهتر است دمای محیط سرد نباشد.

چرا که در این صورت احتمال بلند شدن قطعه کار از روی میز وجود دارد. سرعت پرینت در لایه اول نیز بهتر است کم باشد تا از چسبندگی بین میز و لایه اول مطمئن باشیم.

کیفیت فیلامنت PETG

همانطور که گفته شد فیلامنت PETG حد وسط بین فیلامنت PLA  و فیلامنت ABS می باشد. لذا می توان کیفیت خوب از فیلامنت PETG انتظار داشت انعطاف پذیری فیلامنت PETG نسبت به PLA هم بالاتر می باشد.

لذا برای ساخت قطعاتی که به صورت مونتاژی هستند می توان از فیلامنت PETG به جای فیلامنت PLA استفاده کرد.

موارد استفاده از فیلامنت PETG

یکی دیگر از بهترین مواد مصرفی برای ساخت قطعات مونتاژی، قطعات تولیدی و همچنین تیراژی فیلامنت PETG می باشد چرا که هم تحمل دمای بالاتری نسبت به PLA دارد و هم به خاطر انعطاف بیشتر نسبت به PLA در ساخت قطعات تیراژی محبوب تر می باشد.

فیلامنت FLEXIBLE یا TPU

فیلامنت FLEXIBLE یا فیلامنت TPU بسیار منعطف می باشند به طوری که اگر در دست بگیرید به راحتی خم می شوند، همین امر سبب شده در بسیاری از موارد بتوان از این فیلامنت استفاده کرد.

شرایط پرینت فیلامنت FLEXIBLE

دمای نازل برای فیلامنت FLEXIBLE بین ۲۲۰-۱۹۰ درجه سانتیگراد می باشد و دمای میز کار همانند فیلامنتPLA  حدود 50-60 درجه سانتیگراد است. فن خنک کننده برای این فیلامنت همانند PLA باید روشن باشد تا از تمرکز دما و برگشت فیلامنت جلوگیری شود.

نکته بسیار مهم در فیلامنت FLEXIBLE در این است که به دلیل نرمی بیش از حد این فیلامنت به راحتی و با کوچکترین فشاری خم شده و به سمت نازل بر می گردد و قطعه کار خراب می شود. لذا در پرینت سه بعدی فیلامنت FLEXIBLE باید از کالیبره بودن تمام نقاط میز کار( و عدم تاب داشتن میز) اطمینان حاصل کرد.

شرایط پرینت فیلامنت FLEXIBLE

سرعت پرینت FLEXIBLE در کل پرینت باید کم باشد، و در لایه اول پرینت نیز باید حداکثر با 70% تا 80% سرعت کل مسیر پرینت گرفت تا تمام شرایط برای جلوگیری از فشار بر روی فیلامنت و برگشت به سمت نازل فراهم باشد.

کیفیت فیلامنت FLEXIBLE

در صورتی که بتوان تمام شرایط پرینت را FLEXIBLE فراهم کرد و خروجی مناسب از پرینت سه بعدی گرفت، فیلامنت FLEXIBLE جزء فیلامنت هایی است که کیفیت خروجی خوبی دارد. تنها نکته ای که در خصوص کیفیت فیلامنت FLEXIBLE باید در نظر گرفت این است که این فیلامنت در برابر پرداخت کاری و سمباده به شدت مقاوم است.

لذا اصولا این فیلامنت برای پرداخت کاری بعد پرینت سه بعدی یا اصطلاحا FINISHING مناسب نمی باشد. لذا در صورتی که کیفیت بالاتری از فیلامنت FLEXIBLE مد نظر بود، بهتر است کیفیت را در تنظیمات پرینت در نرم افزار بالا ببرید. هر چند که برای جلوگیری از تمرکز دما و برگشت فیلامنت نیز در انتخاب ضخامت لایه هم ممکن است دچار محدودیت شوید.

همچنین بخوانید : انواع فیلامنت های پرینتر سه بعدی

موارد استفاده از فیلامنت  FLEXIBLE

همانطور که قبلا اشاره شد فیلامنت FLEXIBLE بسیار منعطف می باشد، لذا از این فیلامنت برای قطعات منعطف و ‌لاستیکی استفاده می شود. همچنین از این فیلامنت می توان در مواردی استفاده کرد که قطعه کار تحت تنش فشاری بسیار قوی می باشد.

لذا در این شرایط می توان با افزایش چگالی فیلامنت FLEXIBLE از انعطاف پذیری آن کاست و در عین حال قطعه کار شما نسبت به سایر فیلامنت های پرینت سه بعدی در برابر این تنش مقاوم تر خواهد بود.

فیلامنت هایی که در این مقاله به آن اشاره شد، پر کاربرد ترین فیلامنت ها در پرینتر سه بعدی هستند. در پرینتر سه بعدی به روش FDM فیلامنت های بسیاری استفاده می شود که هر کدام برای مصرف خاصی کاربرد دارند.

مانند فیلامنت NYLON که برای مواردی است که دمای تحمل بسیار بالایی مورد نیاز است و یا فیلامنت پلی کربنات که در مواردی استفاده می شود که استحکام بالا مورد نیاز است.

خدمات پرینتر سه بعدی و فیلامنت در شرکت آرلی

آرلی فروشنده انواع پرینترهای 3 بعدی و فیلامنت می باشد . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات پرینتر با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 7 =