مقالات

نگهداری از فیلامنت پرینتر چگونه است؟

نکات مهم برای نگهداری از فیلامنت

فیلامنت پرینتر سه بعدی یکی از مواد مصرفی است که در پرینترهای سه بعدی  FDM مورد استفاده قرار می گیرد. فیلامنت ها از جنس پلاستیک هستند که از طریق حرارت دادن بعد گرانول پلاستیک و عبور از یک نازل به صورت رشته سیم تغییر شکل پیدا می کنند و حول یک رول پیچیده می شوند.

نکته ای که در خصوص فیلامنت ها باید در نظر گرفت در این است که هر چند جنس فیلامنت ها از پلاستیک می باشد ولی برای این که بتواند در پرینترهای سه بعدی مورد استفاده قرار بگیرد باید حتماً از نوع پلیمر باشند. برای این منظور بهتر است تعریفی از پلیمر داشته باشیم.

پلیمر چیست ؟

پلیمرها گونه ای از پلاستیک می باشند که در اثر حرارت می توانند تغییر شکل بدهند، و بعد از سرد شدن به همان شکل تغییر داده شده باقی بمانند. لذا با هر بار گرم و سرد شدن پلیمرها می توانیم تغییر شکل دلخواه بر روی آن ها اعمال کنیم. لذا با این تعریف می توان درک کرد که چرا جنس فیلامنت باید نوعی از پلیمر باشد.

فیلامنت ها در پرینتر سه بعدی در اثر حرارت به صورت خمیری شکل ( یا به عبارتی نیمه مذاب) می شوند. و همین امر سبب تغییر شکل آن ها در حین پرینت می شود. و در نهایت به کمک فن کوچکی که در کنار اکسترودر قرار دارد باعث خنک شدن فیلامنت و تثبیت فرم شکل دهی شده می شود.

فیلامنت پرینت سه بعدی

فیلامنت های پرینتر سه بعدی انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها خواصی دارند که در شرایط مختلف می توان از آن ها استفاده کرد. فیلامنت ها را به انواع مختلف می توان تقسیم بندی کرد.

مثلاً گروهی از فیلامنت ها هستند که به راحتی پرینت می شوند و برای کار کردن با آن ها نیاز به تجربه خیلی زیاد نیست. مانند فیلامنت PLA  یا PVA که در دمای نسبتاً پایینی قابل پرینت است و حتی نیاز به گرم کردن میز کار برای چسبیدن قطعه کار نیست.

گروهی دیگر از فیلامنت ها برای این که خروجی خوبی داشته باشند نیاز به پرینترهای سه بعدی صنعتی دارند. و یا باید شرایط پرینتر را به گونه ای فراهم کرد که قابلیت اجرایی برای این فیلامنت ها فراهم شود. مانند فیلامنت ABS یا PA که احتمال ترک برداشتن این فیلامنت در حین پرینت وجود دارد. و حتی احتمال این که لایه های PA بر روی هم به درستی ننشینند وجود دارد.

گروه دیگری که فیلامنت ها را می توان تقسیم بندی کرد فیلامنت هایی هستند که از ترکیب ماده با پلیمرهایی مانند ABS یا PLA به دست می آیند. مانند فیلامنت LAY WOOD که از ترکیب پودر چوب با فیلامنت PLA به دست می آید و در حین پرینت قطعه ای شبیه به چوب پرینت می گیرد.

معمولاً پرینت این نوع فیلامنت های ترکیبی دشوار هستند و سبب گرفتگی مدام نازل پرینتر سه بعدی می شود. لذا فقط در موارد خاص از این نوع فیلامنت ها استفاده می شود. مانند فیلامنت فیبر کربن که در مواردی استفاده می شود که به استحکام بالایی نیاز باشد که با فیلامنت های معمولی نتوان به آن دست پیدا کرد.

همچنین بخوانید: معرفی قوی ترین فیلامنت های پرینتر سه بعدی

انواع فیلامنت

با توجه به این تنوع فیلامنت، ممکن است شما مجموعه ای از این فیلامنت ها را در اختیار داشته باشید. که در عین حال با یک یا دو مورد آن به طور مداوم پرینت بگیرید و ما بقی را مدت ها بدون استفاده نگهداری کنید.

لذا یکی از اقداماتی که باید انجام دهید نگهداری از فیلامنت می باشد که بتوانند تا مدت ها با همان کیفیت عالی قطعات مختلف را برای شما پرینت سه بعدی کنند.

چرا باید از فیلامنت ها نگهداری کنیم؟

دلیل اینکه نگهداری از فیلامنت باید صورت گردد این می باشد که فیلامنت ها با وجود کیفیت عالی که در حین پرینت می توانند داشته باشند، در صورتی که در زمان طولانی از آن ها استفاده نشود ممکن است دچار مشکلاتی شوند که در عملکردشان در پرینت تأثیر گذار خواهد بود. که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

۱- کاهش کیفیت پرینت

یکی از مواردی که ممکن است برای فیلامنت اتفاق بیافتد کاهش کیفیت فیلامنت برای پرینت می باشد. همین امر سبب گرفتگی نازل نیز می تواند بشود.

کاهش کیفیت پرینت

وجود گرد و غبار بر روی فیلامنت باعث تجمع آن در نازل شده و همین امر بعد از مدت کوتاهی باعث کاهش کیفیت پرینت به دلیل گرفتگی نازل و در نهایت گرفتگی کامل نازل پرینتر سه بعدی و توقف کامل پروسه پرینت سه بعدی می شود.

2- شکسته شدن فیلامنت

یکی دیگر از مواردی که به کرات اتفاق می افتد شکسته شدن و تکه تکه شدن رشته های فیلامنت بر روی رول فیلامنت می باشد. ممکن است بعد از مدتی که فیلامنت را مجدداً می خواهید استفاده کنید، بعداز باز کردن به قدری خشک شده باشد که نتوانید آن را داخل اکسترودر قرار دهید و مرتب بشکند.

همچنین بخوانید : مقایسه فیلامنت های پرینترهای سه بعدی

هر چند فیلامنت تحت هر مراقبتی بعد از یک مدت طولانی خشک می شود ولی می توانید شرایطی را فراهم آورید تا این مدت زمان طولانی تر شود. لذا یکی از اقدامات که در نگهداری از فیلامنت باید انجام دهید فراهم آوردن شرایطی برای جلوگیری از خشک شدن فیلامنت است.

۳- گره خوردن فیلامنت داخل اسپول

همانطور که گفته شد فیلامنت ها به صورت رشته سیم به دور یک رول که اصطلاحاً به آن اسپول گفته می شود قرار می گیرند. خود اسپول بر روی هولدر فیلامنت پرینتر سه بعدی قرار می گیرد و رشته سیم فیلامنت داخل نازل قرار می گیرد.

با شروع پرینت قطعه و حرکت اکسترودر، فیلامنت به سمت نازل حرکت کرده و باعث چرخش اسپول جهت باز شدن فیلامنت روی رول می شود. خشک ‌بودن فیلامنت سبب می شود که به راحتی این رشته سیم ها نچرخند و در حین حرکت داخل هم گره بخورند.

همچنین بخوانید : ناگفته هایی درمورد فیلامنت نایلون و PLA

همین امر کافی است تا اکسترودر نتواند فیلامنت را به سمت نازل هدایت کند و سبب حرکت پرینتر بدون اکسترود فیلامنت می شود و کار پرینت شما بدون فیلامنت و به صورت نیمه تمام خواهد ماند.

در صورت خشک شدن فیلامنت نمی توان از آن استفاده کرد و همین امر سبب هزینه زیاد مواد مصرفی شما خواهد شد. لذا باید شرایطی را فراهم آورید تا فیلامنت هایی که زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند خراب نشوند و هزینه مواد مصرفی شما کنترل شود.

نحوه نگهداری از فیلامنت

در ادامه به برخی راهکارها برای نحوه نگهداری از فیلامنت اشاره خواهیم کرد.

۱- فیلامنت ها تا حد نیاز تهیه کنید

واقعاً شاید نیاز نباشد تمام فیلامنت ها را تهیه کنید. سعی کنید فقط فیلامنتی که مورد نیاز است را تهیه کنید. جدا از بحث تنوع فیلامنت در انتخاب رنگ نیز دقت کنید. به عنوان مثال در صورتی که کار صنعتی پرینت می گیرید از رنگ هایی مانند زرد یا قرمز جهت تنوع استفاده نکنید.

چرا که مصرف این رنگ ها بسیار کم می باشد و در صورت خرید ممکن است تا مدت ها بدون استفاده باقی بماند. علاوه بر این که فیلامنت ها در بسته های متنوعی هستند. مثلاً صد گرمی یا نیم کیلویی لذا در صورتی که حجم کمی نیاز دارید از بسته های کوچکتر استفاده کنید.

۲- فیلامنت تاریخ جدید تهیه کنید

یکی دیگر از مواردی که می تواند در عمر فیلامنت در هنگام انبار کردن آن تأثیر گذار باشد تاریخ تولید آن است. ممکن است فیلامنتی تهیه کنید که از همان ابتدا با وجود پلمپ بودن محصول در هنگام خرید خشک باشد یا گره داشته باشد.

این امر به دلیل تاریخ تولید طولانی مدت آن می تواند باشد. فیلامنتی که تازه تولید شده باشد بسیار نرم است و در صورتی که بر روی دستگاه باشد تا چند روز هم می تواند نرم باقی بماند. در صورتی که فیلامنت های کهنه در کمتر از یک روز می شکند. لذا در هنگام خرید به تاریخ تولید آن توجه کنید.

۳- در جای خشک نگه دارید

فیلامنت را سعی کنید بعد از استفاده در جعبه خود قرار داده و در جای خشک نگه داری کنید. برای این کار می توانید داخل یک کیسه زیپ دار قرار دهید و بعد داخل جعبه بگذارید.

فیلامنت ها را در جایخشک نگهداری کنید

با این کار عمر فیلامنت را می توانید افزایش دهید. در صورتی که فیلامنت در محیطی باز قرار بگیرد پتانسیل این را دارد که بعد از مدتی کوتاه خشک شده و در حین پرینت بشکند یا به راحتی گره بخورد.

4- استفاه از رطوبت گیر یا SILICA

برای عملکرد بهتر می توانید از رطوبت گیرهایی استفاده کنید که فیلامنت را تازه نگه دارند. برای این کار داخل کیسه زیپ دار ابتدا یک SLILCA  قرار داده و سپس فیلامنت را قرار دهید و زیپ را کاملاً ببندید که از ورود هوا جلوگیری کنید. در این صورت شما تا مدت طولانی می توانید از خشک نشدن فیلامنت اطمینان حاصل کنید.

4- استفاده از باکس های آماده و نگه دارنده فیلامنت

برای نگه داری از فیلامنت باکس هایی طراحی شده اند که فیلامنت را داخل آن قرار می دهند. و یک محفظه ای دارد که فیلامنت از آن قسمت خارج و داخل اکسترودر می شود. با این کار عملاً شما در مدت زمان پرینت نیز فیلامنت را از جذب گرد وغبار دور خواهید کرد.

استفاده از باکس های آماده و نگه دارنده فیلامنت

و تا حد بسیار زیادی از گرفتگی نازل جلوگیری خواهید کرد. با این کار شما یکی از استانداردترین روش ها برای نگهداری از فیلامنت ها را به کار برده اید.

5- گرم کردن فیلامنت

یکی از راه های تجربی برای استفاده از فیلامنت های خشک شده گرم کردن فیلامنت برای خارج کردن رطوبت از آن است. برای این کار کافی است فیلامنت خشک شده را به مدت چند ثانیه داخل مایکروویو قرار داده تا تمام رطوبت آن گرفته شده. و تا حدی نرم شود که بتوان از آن مجدد استفاده کرد.

گرم کردن فیلامنت

البته باید توجه کرد که در صورتی که مدت زمان آن زیاد شود فیلامنت خمیری شده و تغییر شکل پیدا می کند. لذا این کار کاملاً تجربی است و در مواردی خاص می توان از آن استفاده کرد تا نتیجه عکس ندهد.

با توجه به موارد بالا می توان به اهمیت نگهداری از فیلامنت پی برد و این که فیلامنت تا چه حد می تواند در کیفیت پرینت سه بعدی تأثیر گذار باشد.

آرلی فروشنده انواع فیلامنت های پرینتر سه بعدی

شرکت آرلی فروشنده انواع فیلامنت و پرینترهای سه بعدی می باشد. شما می توانید جهت خرید پرینتر سه بعدی و … و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید فیلامنت با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 8 =