مقالات

معرفی کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران

7 تا از جدیدترین کاربردهای پرینتر سه بعدی در ایران

پرینتر سه بعدی جدید ترین تکنولوژی در صنعت می باشد که به دلیل کارایی بسیار بالایی که دارد تقریبا در تمام صنایع می توان از آن بهره برد. اصلی ترین دلیل رشد پرینتر سه بعدی در تمام صنایع، ساخت محصولاتی است که تا به حال وجود نداشته و در اصل ساخت ایده می باشد، یا برای ساخت آن نیاز به صرف هزینه زیاد ساخت قالب می باشد.

همچنین بخوانید: خرید پرینتر سه بعدی خانگی و حرفه ای

دلیل دیگر محبوبیت پرینتر سه بعدی راحتی استفاده از آن است. علاوه بر صنایع تخصصی مثل پزشکی یا تولید کنندگان قطعات پلاستیکی، برخی صنایع نیز وجود دارند که با عموم مردم سر وکار دارند. در این مقاله 4 کاربرد پرینترهای سه بعدی در صنعت و سایر کاربرد پرینتر سه بعدی را بطور کامل بررسی کرده ایم.

کاربردهای پرینتر سه بعدی در ایران برای صنایع غذایی و خوراک

یکی از جاهایی که پرینتر سه بعدی رشد زیادی داشته و هر روز به این محبوبیت اضافه می شود، کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت غذا و خوراک می باشد. این که بتوانید هر غذایی که می خواهید با نظر خودتان ساخته شود بسیار لذت بخش است.

حتی برخی از بازی های نرم افزار هم وجود دارند که شما مطابق میل خودتان غذای مخصوص خود را سفارش می دهید و همین امر نشان می دهد که چه میزان پرینتر سه بعدی در شخصی سازی ساخت غذا می تواند تاثیر داشته باشد.

در حال حاضر بسیاری از رستوران های دنیا از چاپگر سه بعدی برای ساخت غذا استفاده می کنند. هر چند که هزینه این سبک رستوران ها بسیار گران قیمت می باشد ولی خیلی از افراد ترجیح می دهند حداقل یکبار در این رستوران ها غذا سفارش دهند و به همین امر نیز کاربرد چاپگر سه بعدی بسیار بالاست.

پرینتر های سه بعدی که در این رستوان ها استفاده می شوند این امکان را به مشتری می دهند که غذای خود را مطابق میل خود تزئین کنند و دقیقا همانطور که طراحی کرده اند غذا را پرینت سه بعدی کنند. غذا یا مواد خوراکی که معمولا با پرینتر سه بعدی ساخته می شوند عبارتند از:

1- پرینتر سه بعدی مخصوص پیتزا

قطعا وقتی بحث خوراک می شود اول باید سراغ محبوب ترین غذای دنیا یعنی پیتزا رفت. علاوه بر این که پیتزا یک غذای FAST FOOD محسوب می شود، لذا سرعت پرینتر سه بعدی بالاتری نیز خواهد داشت. برای ساخت پیتزا مشتری می تواند هر موادی که می خواهد با هر مقدار لازم بر روی پیتزای خود طراحی کند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در ساخت پیتزا

این کار دقیقا شبیه به بازی های نرم افزاری می باشد که به اپراتور این امکان را می دهد که بر فرض روی خمیر خود سس کم یا زیاد بریزد یا هر مواد غذایی که خواست را مرحله به مرحله اضافه کند و محدودیتی هم در مقدار مواد غذایی وجود ندارد. سپس دستور پخت غذا را می دهد. در پرینتر سه بعدی هم همین طور است و مشتری مرحله به مرحله به هر میزان که تمایل دارد مواد مورد نیاز پیتزا را به خمیر اضافه می کند.

جالب اینجاست که شکل قرار گیری مواد بر روی خمیر هم دست مشتری است و هر طوری که بخواهد دیزاین می کند. و در نهایت هم دستور پخت پیتزا را به پرینتر سه بعدی می دهد و عینا همان طرح خود را می تواند تحویل بگیرد. پرینتر سه بعدی پیتزا یکی از محبوب ترین پرینترها در زمینه مواد خوراکی می باشد و در رستوران های مجلل و خاص می توان سفارش داد.

2- پرینتر سه بعدی مخصوص شکلات

یکی دیگر از کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران در بخش صنایع غذایی و خوراکی، ساخت شکلات با طرح دلخواه با پرینتر سه بعدی است. مصرف پرینتر سه بعدی شکلات بیشتر جنبه تفریح دارد. و معمولا به عنوان هدیه خاص در نظر گرفته می شود.

در پرینت سه بعدی شکلات شما می توانید طرح صورت شخصی که می خواهید به او هدیه دهید را بر روی شکلات حک و در نهایت شکلات مورد نیاز را پرینت سه بعدی بگیرید. حتی می توان طرح چهره را مستقیما و بدون نیاز به حک بر روی یک سطح پرینت سه بعدی گرفت.

کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت شکلات سازی
ارائه هدیه خاص دغدغه همیشگی شرکت های بزرگ می باشد. لذا برخی شرکت ها نیز شکلات با طرح لوگوی شرکت خود را پرینت سه بعدی می گیرند و در ایام خاص به مشتریان خود هدیه می دهند.

با توجه به این که هدیه همیشه می تواند درآمد زایی کند لذا پرینتر سه بعدی که می تواند شکلات با طرح های خاص و مورد نیاز مشتری پرینت سه بعدی بگیرد می تواند به کسب درآمد با پرینتر سه بعدی مطرح شود.

3- پرینتر سه بعدی مخصوص قهوه

یکی دیگر از صنعت های مربوط به خوراک که پرینتر سه بعدی در آن توسعه یافته پرینتر سه بعدی مخصوص قهوه است. در این نوع پرینتر های سه بعدی خود قهوه را پرینت نمی کنند. ولی شما می توانید عکس یا نوشته یا هر تصویر دیگری را بر روی سطح قهوه خود پرینت سه بعدی کنید.

کاربرد پرینت سه بعدی در ساخت قهوه

برای این منظور مراجعین به کافی شاپ های مخصوصی که پرینتر سه بعدی ساخت قهوه را دارند عکس چهره یا نوشته خود را تحویل می دهند و‌ به وسیله پرینتر سه بعدی عکس مورد نظر بر روی فنجان قهوه چاپ می شود. در مراسم های ویژه مانند سالگرد تاسیس شرکت (پرینت لوگوی شرکت بر روی قهوه) و…. می توان با استفاده از این پرینتر سه بعدی مراسم را ویژه تر کرد.

همچنین بخوانید : کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران چیست؟

4- پرینتر سه بعدی در صنعت بازی

یکی دیگر کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنعت بازی است. در ابتدا پرینتر سه بعدی به دلیل گران بودن، بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گرفت و کمتر به عنوان سرگرمی و آموزش از آن استفاده می شد. ولی با افزایش تولید کنندگان، قیمت پرینتر سه بعدی کاهش چشمگیری پیدا کرد. اسباب بازي کاربرد پرینترهای سه بعدی در صنعت خانگی و تصویری یکی از رایج ترین موضوع اصلاح میشود که کارآمد بالایی دارد.

پرینتر های سه بعدی به طور کلی به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم بندی شده و تفاوت این دو تقسیم بندی، در قطعات به کار رفته در ساخت آن ها و دقت نهایی کار و همچنین قیمت تمام شده پرینتر سه بعدی ساخته شده است.

با توجه به ارزان بودن قیمت پرینتر های سه بعدی خانگی یا به اصطلاح DESKTOP، تقاضا برای خرید پرینتر سه بعدی جهت استفاده به منظور سرگرمی و بازی بیشتر شده است. برای سنین کوچک نیز پرینتر سه بعدی وجود دارد که کودکان می توانند نقاشی خود را به حجم های سه بعدی تبدیل کنند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت

یک سرگرمی بسیار جذاب که می تواند کودکان را به کشیدن نقاشی ترغیب کند و یک حس قدرت در کودکان ایجاد کند و باعث افزایش اعتماد به نفس شان شود.
برای سنین بالاتر گستردگی بیشتری دارد. چرا که کودکان خودشان می توانند با پرینتر سه بعدی کار کنند و اجسامی که نیاز دارند را بسازند. اکثر وسایل بازی برای کودکان از جنس پلاستیک می باشد، لذا تمام اسباب بازی های خود را می توانند بسازند.

همچنین بخوانید: تنظیمات پرینتر سه بعدی

همانطور که می دانید برای استفاده از پرینتر سه بعدی نیاز به یک فایل سه بعدی از محصول می باشد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که کودکان که طراحی سه بعدی بلد نیستند قطعا نمی توانند از پرینتر سه بعدی برای بازی استفاده کنند.

ولی جالب اینجاست که سایت هایی بسیار خوبی وجود دارند که فایل های سه بعدی بی شماری را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند. و شما با SEARCH موضوع مورد علاقه خود در این سایت ها می توانید فایل سه بعدی قطعه مورد نظر خود را دانلود کنید و از آن به عنوان فایل پرینتر سه بعدی استفاده کنید.

پرینتر سه بعدی برای ساخت اسباب بازی

لذا کودکان می توانند اسباب بازی مورد علاقه خود را از این وب سایت ها دانلود کنند و در پرینتر سه بعدی قرار داده و محصول خود را بسازند، لذا پرینتر سه بعدی را می توان یک ابزار بسیار مفید در رشد و شکوفایی کودکان دانست.

فرض کنید که شما یک کنسول بازی تهیه کردید. شما به راحتی می توانید قاب کنسول، پایه کنسول، لوگوی شخصیت های مختلف و بسیاری از قطعات دیگر را خودتان پرینت سه بعدی کنید. جدا از بحث راحتی در دسترس بودن، حس ساخت وسایل شخصی لذتی دو چندان دارد.

5- پرینتر سه بعدی در صنعت آموزش

پرینتر سه بعدی در آموزش و پرورش نیز بسیار می تواند مفید واقع شود. همانطور که در بالا به آن اشاره شد، ساخت وسایل بازی و شخصی بسیار می تواند در رشد فکری کودکان مفید واقع شود. لذا می توان از پرینت سه بعدی در مدارس و دانشگاه ها بهره برد.
یکی از راهکارها تعیین پروژه تحقیقاتی که نیاز به یک نمونه پرینت سه بعدی هم دارند . مانند پروژه هایی که برای دانشجویان معماری در نظر می گیرند.

ساختمان ها یا طرح هایی که برای پایان نامه ارائه می دهند می تواند یک خروجی پرینتر سه بعدی نیز داشته باشد. برای سنین پایین تر می تواند در حد ساخت قطعات کوچک مانند کره زمین در درس جغرافیا یا اجسام ریاضی مانند مثلث و دایره و…..باشد. این که پروژه ای تعریف شود و از آن پروژه یک خروجی از پرینتر سه بعدی نیاز باشد، دانش آموز محصول تحقیق خود را به چشم می بیند و لذا کمک می کند که تلاش دانش آموز برای ارائه هر چه بهتر پروژه بیشتر شود.

کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت آموزش

همچنین یکی دیگر از آموزش پرینتر سه بعدی، آموزش کارکرد خود پرینت سه بعدی است. چرا که می دانیم پرینتر سه بعدی در بسیاری از صنایع کاربرد دارد و در آینده قطعا پیشرفت های چشمگیر بیشتری نیز خواهد داشت. پس چه بهتر که آموزش نحوه کار با پرینتر سه بعدی از همان دوران دانش آموزی تدریس شود.

پرینتر سه بعدی همچنین می تواند در آموزش و فهم هرچه بهتر موضوع نیز مفید واقع شود. مانند پرینت سه بعدی آثار باستانی برای دروسی مانند تاریخ یا ساخت آناتومی بدن در دروس تجربی در درک بهتر موضوع می تواند کمک بسیار زیادی کند.

6- پرینتر سه بعدی در صنعت فیلم و تلویزیون

یکی از موضوعات جذاب در بحث فیلم سازی، ساخت فیلم های تخیلی یا اکشن می باشد. و البته همه می دانیم که برای ساخت این سبک فیلم ها از حیوانات واقعی استفاده نمی کنند. بسیاری از صحنه ها ساخته می شود که قطعا هزینه سنگین خواهد داشت و زمانبر خواهد بود.

یکی از موارد مهمی که پرینتر سه بعدی در صنعت فیلم وتلویزیون می تواند کمک کند ساخت موجودات تخیلی در کمترین زمان با دقت بالا است. چرا که شما برای ساخت بر فرض ۲۰ نوع موجود تخیلی می توانید همزمان از ۲۰ پرینتر سه‌ بعدی استفاده کنید. که قطعا هزینه بسیار کمتری نسبت به استفاده از متخصصین مجسمه سازی دارد. علاوه بر این که با توجه به ساخت موازی مجسمه ها، سرعت تولید نیز افزایش می یابد. و به همین امر نیز فیلم پرینترهای سه بعدی را یکی از رایج ترین کاربرد پرینتر سه بعدی محسوب میشود.

پرینتر سه بعدی
تکرار پذیر بودن ساخت این موجودات به وسیله پرینتر سه بعدی نیز یکی از موارد مهم در استفاده از پرنتر سه بعدی در فیلم و تلویزیون است. در صورتی که به هر دلیل نیاز به ساخت مجدد باشد، قطعا استفاده از پرینتر سه بعدی می تواند بسیار دقیق تر از کار دست باشد.

یکی دیگر از موارد استفاده از پرینتر سه بعدی در صنعت فیلم و تلویزیون، همانند سایر صنایع ساخت ابزار آلات مورد نیاز و لوازم یدکی محصولات است مانند پایه دوربین، پایه میکروفون…..

همانطور که مشاهده کردید پرینتر سه بعدی یک ابزار کارآمد در تمام صنایع می تواند واقع شود و سرمایه گذاری در این صنعت یکی از پولساز ترین سرمایه گذاری ها خواهد بود.

خدمات پرینت سه بعدی و طراحی در شرکت آرلی

آرلی فروشنده انواع پرینترهای سه بعدی و فیلامنت می باشد . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات پرینتر با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 7 =