مقالات

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

نکاتی که برای خرید پرینتر سه بعدی باید بدانید

پرینترهای سه بعدی تنوع بسیار زیادی دارند. لذا قبل از خرید پرینتر سه بعدی باید آن ها را شناخت تا بتوان به درستی پرینتر سه بعدی مورد نظر را انتخاب کرد.

جدا از بحث کیفیت خروجی و ابعاد و در کل مشخصات فیزیکی پرینتر سه بعدی، تنوع در تکنولوژی های چاپگر سه بعدی سبب شده تا خریداران پرینتر سه بعدی نیاز به تحقیق دقیق داشته باشند.

در این مقاله قصد داریم پرینترهای سه بعدی را تا حد امکان تفکیک کنیم تا با داشتن این مطالب بتوانید، به راحتی پرینتر سه بعدی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در ابتدای امر شما باید بدانید چه جنسی را می خواهید پرینت بگیرید تا براساس آن تنکولوژی پرینتر 3 بعدی را بتوانید مشخص کنید. پس اولین قدم در انتخاب چاپگر سه بعدی تفکیک تکنولوژی های پرینتر سه بعدی از هم می باشد.

نکات قابل توجه برای خرید پرینتر سه بعدی

ما در این بخش به طور کامل در مورد راهنمای خرید پرینتر سه بعدی توضیح داده ایم :

1_ تفکیک تکنولوژی

با توجه به نوع متریالی که قرار است پرینت سه بعدی بگیرید تکنولوژی چاپگر سه بعدی مشخص می شود. به عنوان مثال برای پرینت پلیمر باید از تکنولوژی FDM استفاده کنید. در صورتی که بخواهید در صنعت طلا و جواهر فعالیت داشته باشد بهتر است پرینتر سه بعدی DLP یا SLA را انتخاب کنید.

چاپگر سه بعدی SLS یا SLM برای ساخت قطعات فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. هر چند به دلیل قیمت بسیار بالای این نوع پرینتر 3 بعدی و مواد مصرفی آن میزان تمایل به خرید این تکنولوژی نسبت به سایر روش های چاپگر سفارش کمتر می باشد.

پرینترهای سه بعدی دیگری نیز وجود دارد که به صورت خاص منظوره می باشد. به عنوان مثال چاپگر سه بعدی ساخت خانه که با اکسترود سیمان می تواند یک خانه را به طور کامل بسازد.

یا پرینتر 3 بعدی شکلات که می تواند شکلات را متناسب با طرح دلخواه شما پرینت بگیرد. شاید یکی از پرینترهای سه بعدی جذاب پرینتر 3 بعدی بایندرجت باشد که می تواند به صورت تمام رنگی محصول شما را پرینت بگیرد. این چاپگر سه بعدی بیشتر در صنعت مجسمه سازی و ساخت پرتره انسان مورد استفاده قرار می گیرد.

تفکیک تکنولوژی

علاوه بر مواد مصرفی، دقت و هزینه مواد مصرفی نیز می تواند در انتخاب تکنولوژی پرینتر سه بعدی تأثیر گذار باشد. در بین تکنولوژی های پرینتر سه بعدی FDM را می توان ارزان ترین نوع چاپگر سه بعدی دانست.

سادگی در کار با پرینتر سه بعدی FDM سبب شده تا حجم فروش این پرینت 3 بعدی نسبت به سایر تکنولوژی های پرینتر 3 بعدی بسیار بالاتر باشد. در عین حال دقت خروجی نسبتاً پایین این تکنولوژی سبب شده تا برای کارهای بسیار دقیق و با کیفیت بالا پرینترهای دیگری را انتخاب کنیم.

یکی از بالاترین دقت ها را پرینترهای سه بعدی پلی جت (POLY JET) دارد. پرینتر 3 بعدی بسیار دقیقی که در ساخت قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد در صورتی که قطعه تولید شما کوچک ‌باشد و نیاز به دقت بالا داشته باشید می توانید از پرینترهای سه بعدی DLP و SLA که مخصوص طلا و جواهر ساخته شده اند نیز استفاده کنید.

همچنین بخوانید : پرینتر سه بعدی SLA یا DLP

مانند چرخدنده های کوچک که شاید پرینترهای سه بعدی FDM نتواند با دقت بالا پرینت بگیرند. یکی از مزیت های پرینترهای DLP نسبت به FDM در این است که شما می توانید تا جایی که میز دستگاه فضا داشته باشد قطعه قرار دهید و همزمان استارت کنید و تغییری در زمان اتمام کار نداشته باشید.

ساخت جواهر با پرینتر سه بعدی

یعنی تفاوتی ندارد که یک قطعه پرینت کنید یا تعداد بالاتر. در صورتی که در پرینترهای سه بعدی FDM به ازای اضافه کردن هر قطعه جدید به همان میزان زمان چاپگر سه بعدی افزایش می یابد.

به غیر از نوع تکنولوژی مشخصاتی که ما برای پرینت نیاز داریم نیز در انتخاب پرینتر سه بعدی می تواند تأثیر گذار باشد. با توجه به این که در ایران اغلب از پرینترهای سه بعدی FDM استفاده می شود. لذا برای برای راهنمایی بهتر در انتخاب پرینتر سه بعدی ، سایر تفاوت ها را در تکنولوژی FDM بررسی خواهیم کرد.

۲- کشور سازنده

یکی دیگر از مقایسه ها بین پرینترهای سه بعدی در این است که چه کشوری چاپگر سه بعدی را ساخته است. پرینترهای سه بعدی آمریکایی معمولاً داری اکسترودرهای خاص و انحصاری هستند و از نظر قدرت اکسترود فیلامنت از بهترین دستگاه ها می باشد. نکته جالب در پرینترهای سه بعدی آمریکایی مانندMAKER BOT در نرم افزار پرینتر سه بعدی منحصر به فرد می باشد.

پرینترهای سه بعدی آمریکایی معمولاً نرم افزارهای مخصوص به خود را دارند. و در بحث رتبه بندی مانند سایر تکنولوژی ها می توان این پرینترها را جزو بهترین ها دانست. لذا اکثر شرکت های بزرگ در ایران تمایل به خرید این پرینترها را دارند. تنها مشکل این پرینترها در خدمات پس از فروش می باشد. که به دلیل شرایط تحریم ممکن است در بحث خدمات پس از فروش با مشکل مواجه شوید.

همچنین بخوانید: نرم افزارهای پرینتر سه بعدی

کشور سازنده پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی اروپایی مانند  ULTIMAKERو LEAP FROG از اولین پرینترهای سه بعدی DESKTOP هستند. که جزو بهترین پرینترهای سه بعدی می باشند. نرم افزارهای این پرینترها به صورت دانلود رایگان است و به راحتی می توانید با این پرینترها کار کنید.

علاوه بر این که سرعت این دو پرینتر سه بعدی بسیار بالاست. شاید اگر تا این میزان قیمت دلار بالا نبود می توانسیم بگوییم بهترین انتخاب پرینتر سه بعدی همین دو برند می باشد.

ولی به جهت اختلاف قیمت بسیار بالایی که بین پرینترهای سه بعدی اروپایی و ایرانی وجود دارد و در عین حال اختلاف زیادی نسبت به کیفیت خروجی این پرینترها در مقایسه با سایر پرینترهای سه بعدی وجود ندارد.

قیمت پرینت سه بعدی

استقبال از این دو برند محبوب کمتر می باشد. یکی از مزیت هایی که در خرید پرینترهای سه بعدی ایرانی نسبت به سایر پرینترهای سه بعدی وجود دارد در خدمات پس از فروش می باشد.

چرا که همزمان با خارج شدن پرینتر سه بعدی از  انحصار تولید، ایران نیز همانند سایر کشورها شروع به ساخت پرینتر سه بعدی کرده است و با توجه به این که تکنولوژی چاپگر سه بعدی پیچیدگی زیادی ندارد می توان گفت در صورتی که از یک شرکت معتبر پرینتر سه بعدی تهیه کنید می توانید از کیفیت محصول مطمئن باشید.

علاوه بر این که در بحث خدمات پس از فروش نیز به مشکل نخواهید خورد. تنها نکته ای که باید در خرید از محصولات ایرانی در نظر بگیرید در این است که از شرکتی تهیه کنید که از اعتبار آن مطمئن هستید. چرا که در کنار تولید کنندگان معتبر ایرانی برخی شرکت ها ممکن است برای کاهش قیمت محصولات خود از کیفیت پرینترها بکاهند.

۳- انواع تکنولوژی FDM

یکی از مهم ترین گزینه ها در انتخاب نوع دستگاه که شاید آخرین مرحله نیز باشد در این است که در بین تنوع پرینترهای FDM کدام نوع می تواند نیاز شما را برآورده کند. پرینترهای سه بعدی FDM در حال حاضر هفت نوع می باشند که سه نوع از آن ها طرفدار بیشتری دارد.

یکی از ساده ترین ها و ارزانترین نوع از پرینترهای سه بعدی FDM را می توان پرینترهای سه بعدی کارتیزان نام برد که یکی کار کردن با این دستگاه بسیار آسان است چرا که استراکچر پیچیده ای ندارد. محدودیت در انتخاب مواد مصرفی یکی از معایب این دستگاه می باشد. علاوه بر این که پرینترهای سه بعدی کارتیزان که به پرینترهای پروسا معروف هستند سرعت نسبتاً پایینی دارند.

معمولاً به دلیل قیمت پایینی که این مدل پرینتر سه بعدی دارد اولین انتخاب افرادی است که می خواهند برای اولین بارکار چاپگر سه بعدی را آغاز کنند و از پرینترهای سه بعدی برای مبتدیان می باشد .

پرینت سه بعدی برای افراد مبتدی

یکی دیگر از مزیت های این پرینتر سه بعدی نسبت به سایر دستگاه ها، حمل و نقل آسان است. چرا که معمولاً این پرینترها در ابعاد کوچک و متوسط ساخته می شوند. لذا هم سبک هستند هم به راحتی می توان داخل ماشین قرار داد.

پرینترهای سه بعدی COREXY یکی دیگر از پرینترهای محبوب از نوع FDM می باشد. ظاهر زیبای این پرینتر سه بعدی نسبت به پرینترهای کارتیزان باعث ترغیب شرکت ها به خرید این مدل چاپگر سه بعدی شده است. هر چند جدا از بحث جذاب بودن به دلیل امکان ایجاد فضای بسته در این پرینترهای سه بعدی می توان شرایط پرینت برای فیلامنت های خاص را فراهم کرد.

همانطور که می دانید برخی از فیلامنت های چاپگر سه بعدی مانند پلی آمید یا ABS در صورتی که شرایط کنترل دمایی فراهم نباشد امکان ترک برداشتن در حین پرینت یا کیفیت خروجی نامناسب را دارند.

لذا برای این که بتوانیم این گونه فیلامنت ها را پرینت کنیم. جدا از نوع اکسترودر بهتر است دمای محیط پرینت ثابت باشد. در غیر این صورت ممکن است ابعاد قطعه کار در طول مسیر پرینت متناسب با دمای محیط تغییر داشته باشد.

انواع تکنولوژی FDM

در صورتی که بخواهید قطعات بزرگ مانند شمشیر یا هواپیما و موارد دیگری که در یک بعد بزرگ هستند را پرینت کنید بهتر است سراغ پرینترهای سه بعدی  BLACK BELT بروید. میز این پرینترهای سه بعدی همانند تردمیل مدام در حال چرخش است و به شما امکان پرینت قطعه کار در ابعاد بی نهایت را در یکی از ابعاد می دهد.

لذا برای پرینت این قطعات نیاز به دستگاه های بزرگ یا پرینت چند تکه نیست و شما می توانید به صورت یک تکه قطعه کار خود را پرینت بگیرید.

پرینترهای سه بعدی BLACK BELT یک مزیت بزرگ دیگر نیز دارند. در صورت خرید چاپگر سه بعدی بلک بلت این امکان برای شما فراهم می شود تا بتوانید قطعات را به صورت تیراژی تولید کنید.

با این کار کافی است بر روی نرم افزار تعداد مورد نیاز خود را مشخص کنید و دکمه استارت را بزنید. با این کار شما می توانید با یک بار استارت پرینت سه بعدی به تعداد نا محدود قطعات پرینت شده داشته باشید و در صورت خراب شدن کار به هر دلیل فقط یکی از قطعات آسیب می بیند.

آرلی فروشنده انواع پرینتر سه بعدی

شرکت آرلی فروشنده انواع فیلامنت ، پرینترهای سه بعدی و انجام دهنده خدمات پرینت سه بعدی می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید فیلامنت با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شش =