مقالات

پرینترهای سه بعدی صنعتی بزرگ

معرفی کامل پرینترهای سه بعدی صنعتی بزرگ

پرینتر های سه بعدی معمولا ابعاد کوچکی دارند و همانند دستگاه های CNC در ابعاد بزرگ ساخته نمی شوند. شاید به همین دلیل اکثر پرینترهای سه بعدی ساخته شده را خانگی می گویند.

ابعاد پرینترهای سه بعدی معمولا بین 20 تا 30 سانتی متر می باشد و در صورتی که نیاز به ساخت قطعه با ابعاد بزرگ داشته باشیم معمولا قطعات را برش داده و در چند قسمت پرینت سه بعدی می کنیم و در نهایت قطعات پرینت شده را به هم متصل می کنیم.

این کار یکی از مرسوم ترین اقداماتی است که در پرینترهای سه بعدی اتفاق می افتد.در صورتی که در دستگاه های CNC برای قطعات بزرگ ناچار به استفاده از دستگاه های بزرگتر می باشد.

دلایل ساخت پرینتر سه بعدی در سایز کوچک

دلایل بسیاری برای ساخت پرینتر سه بعدی در سایز کوچک وجود دارد که به نوعی مزیت پرینتر سه بعدی نسبت به CNC  می باشد که در زیر به آن موارد اشاره خواهیم کرد:

قیمت مناسب تر

یکی از مزیت های استفاده از پرینتر سه بعدی سایز کوچک در این است که شما می توانید یک دستگاهی داشته باشید که از طریق چسباندن قطعات پرینت شده، قطعات بزرگ تولید کرده ولی هزینه یک دستگاه ارزان را بپردازید.

لذا شما می توانید با سرمایه یک دستگاه بزرگ دو یا چند دستگاه پرینتر سه بعدی کوچک تهیه کنید و سرعت کارتان را بالا ببرید.

فضای کاری کم

پرینترهای سه بعدی کوچک را به راحتی می توان در هر فضایی استفاده کرد. چه در محیط اداری و یا چه در منزل. لذا استقبال از دستگاه های پرینتر در سایز کوچک بسیار زیاد است.

وزن کم وحمل آسان

یکی از مزیت های پرینتر سه بعدی در این است که شما می توانید در هر فضایی استفاده کنید. حتی می توانید در هنگام مسافرت هم پرینتر سه بعدی تان را با خود حمل کنید و در مسافرت نیز کسب درآمد کنید.

لذا در صورتی که از پرینتر سه بعدی کوچک استفاده می کنید به راحتی می توانید دستگاه خود را داخل ماشین بگذارید و نیازی به هزینه جداگانه بابت انتقال پرینتر سه بعدی تان با خودروهای باربری نخواهید داشت.

کالیبره آسان تر

سخت ترین مرحله از کار با پرینتر سه بعدی کالیبره دستگاه می باشد. همانطور که می دانید پرینتر سه بعدی تقریبا اتوماتیک است و کار پرینت را از طریق دستورات نرم افزاری به کمک کابل متصل به کامپیوتر و یا SD CARD انجام می دهد. ولی برای استارت پرینت نیاز است اقداماتی نظیر قرار دادن فیلامنت، گرم کردن نازل و….. انجام دهید.

یکی از این مراحل کالیبره کردن دستگاه است که سخت ترین مرحله نیز می باشد. هرچه دستگاه پرینتر سه بعدی کوچکتر باشد کالیبره کردن دستگاه نیز آسان تر خواهد بود. چرا که فاصله بین ابتدا و انتهای میز کمتر می باشد و احتمال خطا کمتر خواهد شد.

همچنین بخوانید : نحوه کالیبره کردن پرینتر سه بعدی

هزينه هاى كمتر در اثر خرابى

یکی از مواردی که در پرینتر سه بعدی ممکن است با آن مواجه شوید خرابی های ناشی از توقف پرینتر سه بعدی به هر دلیلی مانند اتمام فیلامنت، قطعی برق یا گرفتگی نازل است. در صورتی که قطعات شما بزرگتر باشد و از دستگاه بزرگ استفاده می کنید احتمال این که در انتهای کار قطعه کار خراب شود وجود دارد و در این صورت علاوه بر زمان شما که از دست می رود هزینه مواد مصرفی شما نیز بالاتر خواهد بود.

لذا یکی دیگر از دلایلی که قطعات چند تکه پرینت می شوند، همین جلوگیری از هزینه های مواد مصرفی یا همان فیلامنت می باشد. لذا استفاده از پرینترهای سه بعدی کوچک بسیار مقرون به صرفه تر از پرینترهای سه بعدی بزرگ می باشد. به همین خاطر شرکت هایی که پرینتر سه بعدی بزرگ می سازند به مراتب کمتر از تولید کنندگان پرینترهای سه بعدی کوچک است.

با وجود این مزیت هایی که در پرینتر سه بعدی سایز کوچک وجود دارد خیلی مواقع نیاز است که شما قطعاتی را پرینت کنید که امکان ساخت چند تکه محصول وجود ندارد و شما نمی توانید پرینتر سه بعدی کوچک را جایگزین کنید. مثلا فرض کنید که قرار است پایه مبلی را پرینت بگیرید که مستقیمأ قرار است به عنوان محصول نهایی استفاده شود.

هزینه کمتر بر سر خرابی

لذا در صورت پرینت سه بعدی این قطعه به صورت چند تکه از استحکام نهایی محصول کاسته شده و احتمال شکست آن بسیار افزایش می یابد . علاوه بر این که وقتی شما قطعه ای را به صورت چند تکه پرینت سه بعدی می کنید در هنگام وصل شدن این قطعات اثری از لایه چسب بر روی قطعه باقی می ماند و این خط برش ایجاد شده بر روی سطح کار از زیبایی قطعه کار شما می کاهد.

لذا در مواردی که ظاهر کار اهمیت داشته باشد نمی توانید قطعه کار را به صورت چند تکه پرینت سه بعدی بگیرید. در این موارد باید از پرینتر سه بعدی بزرگ استفاده کنید. نکته ای که در پرینتر سه بعدی سایز بزرگ باید رعایت کرد در این است که هر چقدر که ابعاد دستگاه پرینتر سه بعدی بزرگتر می شود نیاز به قطعات دقیق تر و با کیفیت تر و قدرتی تر می باشد. همچنین بدنه دستگاه نیز نمی تواند همانند دستگاه های معمولی و سایز کوچک باشد.

به همین خاطر در پرینترهای سه بعدی سایز بزرگ از ابزارآلات و قطعات صنعتی تر استفاده می شود و در نهایت پرینتر سه بعدی ساخته شده از حالت خانگی به پرینتر سه بعدی صنعتی تبدیل خواهد شد که قادر خواهد بود فیلامنت های سخت تری را نیز پرینت بگیرد.

همچنین بخوانید :  مزایای پرینتر سه بعدی در صنعت خانگی

به همین خاطر به اکثر پرینترهای سه بعدی سایز کوچک خانگی و به اکثر پرینترها ، پرینترهای سه بعدی صنعتی بزرگ می گویند. البته باید این مورد را در نظر گرفت که پرینترهای سه بعدی بزرگ نیز وجود دارند که برای کاهش قیمت و امکان خرید برای اکثر مصرف کنندگان از قطعات صنعتی در پرینتر سه بعدی شان استفاده نمی کنند. که در این صورت دقت و خروجی بسیار ضعیف تر ی را نسبت به پرینترهای سه بعدی صنعتی خواهد داشت

معرفی پرینتر سه بعدی صنعتی بزرگ

برای این که بتوان پرینترهای سه بعدی صنعتی بزرگ را معرفی کرد چند گزینه از بقیه موارد از اهمیت بیشتری برخوردار است که عبارتند از:

۱- طراحی اصولی

هر پرینتر سه بعدی از دو قسمت مکانیک و الکترونیک تشکیل شده است. اصولا به دلیل این که اغلب فایل های ساخت پرینتر سه بعدی به صورت رایگان و قابل دانلود هستند، خیلی از تولید کنندگان بدون محاسبات دقیق از آن فایل ها استفاده می کنند و در نتیجه خروجی خوبی از پرینترشان نخواهند داشت. لذا اولین مرحله از ساخت پرینتر های سه بعدی صنعتی بزرگ طراحی اصولی چه در بخش مکانیک و چه در بخش الکترونیک می باشد.

۲- استفاده از موتورهای قوی

استپر موتورها براساس میزان وزن مورد نیاز استفاده می شوند لذا در صورتی که در پرینترهای سه بعدی خانگی استپر موتور ضعیف تر مثلا ۳ کیلوگرم برای حرکت در یک محور استفاده می شود نمی توان از همان استپر موتور برای پرینترهای سه بعدی صنعتی بزرگ نیز استفاده کرد و براساس ابعاد دستگاه از استپرهایی با وزن ۱۰ کیلوگرم و یا حتی بزرگتر باید استفاده کرد که توانایی حرکت قطعات بزرگ را داشته باشند.

۳- استفاده از بردهای استاندارد

بردهای الکترونیک متنوع هستند و در پرینترهای سه بعدی خانگی معمولا از بردهای معمولی که در اکثر دستگاه ها هم می توان بهره برد استفاده می کنند. مانند برد آردینو که علاوه بر پرینتر سه بعدی در بسیاری از دستگاه های دیگر نیز می توان از آن استفاده کرد.

استفاده از بردهای استاندارد

در صورتی که در پرینترهای سه بعدی صنعتی و بزرگ باید از بردهای استاندارد و مخصوص پرینتر سه بعدی استفاده کرد. مانند برد SKR یا برد MKS که آپشن های مخصوص پرینتر سه بعدی را دارا می باشد.

4- استفاده از محورهای حرکتی قدرتمند

در پرینترهای سه بعدی خانگی دیده شده که برای حرکت در محور Z از پیچ معمولی استفاده می شود. این کار شدیدا در دقت خروجی پرینتر سه بعدی تاثیر گذار است.

 

لذا در صورتی که بخواهیم از پرینتر سه بعدی صنعتی بزرگ استفاده کنیم بهتر است از لیداسکرو و حتی از ابزار دقیق تر مانند بال اسکرو برای حرکت در محور Z استفاده کنیم. دلیل استفاده از بال اسکرو دقت فوق العاده بالا در ابعاد بزرگ می باشد به طوری که خطا به حداقل ممکن می رسد.

5- بدنه مستحکم دستگاه

حرکت پرینتر سه بعدی صنعتی می تواند با سرعت انجام گردد، لذا در صورتی که بدنه دستگاه مستحکم نباشد امکان لرزش و ارتعاش وجود دارد که در این صورت از دقت خروجی پرینتر سه بعدی به شدت می کاهد. لذا بر خلاف پرینتر سه بعدی خانگی که اکثرا از جنس بدنه پلکسی یا پروفیل ساده برای استراکچر دستگاه خود استفاده می کنند، پرینترهای سه بعدی صنعتی بزرگ از بدنه فلزی یا آلومینیومی برای ساخت پرینتر سه بعدی شان بهره می گیرند.

6- عدم استفاده از قطعات پرینت شده در ساخت

در ساخت پرینترهای سه بعدی خانگی قطعاتی به کار رفته است که در بازار وجود ندارد. لذا برای استفاده باید ساخته شوند. به دلیل این که پرینترهای سه بعدی خانگی معمولا ارزان قیمت هستند، شاید توجیح پذیر نباشد که قطعات از جنس فلز ساخته شوند یا قالب سازی شوند.

همچنین بخوانید :تفاوت پرینتر سه بعدی صنعتی و خانگی در چیست؟

لذا خیلی از قطعات را با استفاده از پرینتر سه بعدی می سازند. در صورتی که در پرینترهای سه بعدی صنعتی برای جلوگیری از هر گونه نقص احتمالی باید این قطعات از جنس فلز ساخته شوند.

7- استفاده از آپشن های خاص

وقتی صحبت از پرینتر سه بعدی صنعتی می شود انتظار می رود که شکل دستگاه نیز صنعتی باشد. لذا استفاده از نمایشگر لمسی و یا فضای بسته دستگاه و اضافه کردن امکاناتی نظیر سنسور قطع فیلامنت یا استفاده از UPS برای جلوگیری از خرابی کار در زمان قطع برق و…. می تواند به هر چه بهتر شدن پرینتر کمک کند.

استفاده از آپشن های خاص

همانطور که در بالا بررسی کردیم استفاده از پرینترهای سه بعدی سایز بزرگ بهتر است در مواردی استفاده شوند که مجبور به ساخت قطعه کار به صورت یک تکه باشیم که در این صورت پیشنهاد می شود که حتما از پرینتر سه بعدی صنعتی استفاده شود.

شرکت آرلی فروشنده انواع پرینترهای سه بعدی

آرلی انجام دهنده خدمات پرینت سه بعدی ، فروشنده انواع پرینترهای 3 بعدی و فیلامنت می باشد . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات پرینتر با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 4 =