مقالات

بهترین و جدیدترین پرینترهای سه بعدی 2023

انواع پرینتر سه بعدی

از زمان اختراع پرینتر سه بعدی تا به الان هر سال پرینترهای سه بعدی بسیار زیادی در سرتا سر دنیا ساخته می شوند که هر کدام متناسب با نیاز بازار می تواند از تکنولوژی های گوناگونی ساخته شده باشد. یکی از محبوب ترین پرینترهای سه بعدی تکنولوژی پرینتر FDM است. لذا قطعاً میزان تولید این نوع از پرینترهای سه بعدی نسبت به سایر تکنولوژی های ساخته شده بیشتر است.

در این مقاله قصد داریم علاوه بر این که جدید ترین دستگاه های محبوب ساخته شده را معرفی کنیم، یک تکنولوژی جدید و نو ظهور که اخیراً به تکنولوژی های پرینتر سه بعدی اضافه شده است را نیز معرفی کنیم.

یکی از دغدغه های پرینتر سه بعدی ، سرعت پایین، ابعاد کوچک و سخت بودن استارت پرینت در زمان هایی خارج از تایم اداری بوده است. که در حال حاضر با پیدایش تکنولوژی BLACK BELT این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است علاوه بر اینکه می توان قطعات را به صورت تیراژی پرینت گرفت.

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی BLACK BELT

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی BLACK BELT را می توان نوعی از پرینتر سه بعدی کارتیزان یا CORE XY دانست که محور Z آن تحت زاویه ای به غیر از ٩٠ درجه و عمود بر دو محور دیگر قرار گرفته است. با در نظر گرفتن این تغییر می توان با ایجاد یک صفحه گردان همانند تردمیل امکان ساخت قطعه در ابعادی بی نهایت (البته فقط در جهت گردش صفحه گردان) را به وجود آورد.

سیستم کار بدین صورت است که محور Y توسط دو غلطک در دو طرف دستگاه ایجاد شده و یک نوار نقاله حول این دو غلطک قرار می گیرد. با چرخش غلطک ها متناسب با سرعت پیشروی دستگاه، نوار نقاله پرینتر سه بعدی نیز می چرخد و همانند دستگاه تردمیل یک مسیر بی نهایت را می توان در یک فضای کوچک ایجاد کرد.

برای این که بتوان قطعات پرینتر سه بعدی را در این مسیر بی نهایت پرینت گرفت لازم است که محور Z دستگاه تحت زاویه نسبت به دو محور دیگر قرار بگیرد، که معمولاً این زاویه ۴۵ درجه می باشد. هر چند که می توان زاویه را ۳۰ درجه و ۶۰ درجه نیز در نظر گرفت. علت اسم گذاری این دستگاه به BLACK BELT نیز تسمه مشکی رنگی است که دور غلطک ها قرار گرفته است.

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی BLACK BELT

همانطور که گفته شده، دستگاه بلک بلت را می توان مدل پیشرفته دستگاه کارتیزان یا CORE XY در نظر گرفت. چرا که با همان تکنولوژی و تغییر زاویه محور Z می توان یک مدل از دستگاه بلک بلت را ساخت. در حال حاضر برخی از مصرف کنندگان پرینتر های سه بعدی کارتیزان با ایجاد تغییر در دستگاه پرینتر خود آن را تبدیل به پرینتر سه بعدی بلک بلت کرده اند.

پرینتر سه بعدی BLACK BELT  را می توان جدید ترین پرینتر سه بعدی از نوع FDM دانست که می تواند بسیاری از مشکلات پرینترهای سه بعدی که تاکنون ساخته شده اند را برطرف کند. با وجود این که هنوز نیاز به پیشرفت و ارتقاء این نوع از پرینتر سه بعدی است ولی تا به همین جای کار نیز مزیت های زیادی نسبت به سایر پرینترهای سه بعدی FDM دارد که در ادامه برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

همچنین بخوانید : تنوع پرینتر سه بعدی موجود در ایران

مزایای پرینتر سه بعدی BLACK BELT

پرینتر سه بعدی BLACK BELT  مزایای بسیاری دارد که ما در این بخش به این مزایا اشاره کرده ایم:

۱- امکان تولید تیراژ قطعه

در برخی مواردی که ساخت قالب تزریق از لحاظ اقتصادی و یا زمانی توجیح پذیر نباشد( مثلاً تیراژ قطعه کار پایین باشد) یکی از راه های جایگزین، ساخت به روش پرینتر سه بعدی است.

پرینتر سه بعدی بلک بلت این امکان را فراهم می کند تا شما بتوانید با یک استارت دستگاه به صورت شبانه روز یک قطعه را به تعداد نا محدود بسازید. چرا که در انتهای تسمه یک کاتری وجود دارد که به محض رسیدن قطعه به این کاتر از میز جدا شده و شما می توانید قطعه بعد را به صورت اتوماتیک بسازید.

۲- امکان ساخت در ابعاد بسیار بزرگ

یکی دیگر از مزایای پرینتر سه بعدی بلک بلت، امکان ساخت قطعات بسیار بزرگ به صورت یک تکه است. به دلیل چرخش مدام تسمه، محدودیت ساخت ابعادی از بین می رود و شما می توانید در این راستا ابعادی تا بی نهایت را بسازید.

معمولاً پرینترهای سه بعدی بلک بلت(BLACK BELT) برای جلوگیری از تاب برداشتن قطعات بزرگ در حین پرینت، یک میز به انتهای پرینتر سه بعدی متصل می شود که نقش هدایت قسمت پرینت شده را دارد و قطعه پرینت بعد از خارج شدن از پرینتر سه بعدی بر روی میز می نشیند تا سنگینی قطعه کار موجب خم شدن یا بلند شدن از میز کار نشود.

۳- عدم نیاز به کالیبره کردن مدام دستگاه

یکی دیگر از مزایای پرینتر سه بعدی بلک بلت نسبت به سایر پرینترهای سه بعدی FDM، عدم نیاز به کالیبره مدام دستگاه می باشد. این قابلیت سبب شده تا کار پرینتر سه بعدی به شدت آسان شود و هر شخصی بتواند از این دستگاه استفاده کند.

با وجود پرینتر سه بعدی BLACK BELT، خیلی از محدودیت های پرینتر سه بعدی از بین رفته است مانند عدم امکان پرینت در زمان خارج از تایم اداری چرا که می توان با چینش درست قطعات در نرم افزار، در طول شبانه روز از پرینتر سه بعدی برای ساخت قطعات استفاده کرد.

علاوه بر پرینتر سه بعدی BLACK BELT که می توان گفت جدیدترین تکنولوژی FDM است پرینترهای سه بعدی دیگری نیز در سال 2022 ساخته شده اند که اگر چه از نظر تکنولوژی تغییر خاصی نداشته اند. ولی طرفدارن زیادی دارند که در ادامه به برخی از این پرینترهای سه بعدی اشاره خواهیم کرد.

 پرینتر سه بعدی Prusa MK3S+

تکنولوژی این پرینتر سه بعدی FDM است. با ابعاد قابل پرینت 210 میلی متر در ارتفاع ۲۵۰ میلی متر. با وجود سیستم اتو کالیبره ای که دارد، قیمتی کمتر از هزار دلار دارد.

 پرینتر سه بعدی Prusa MK3S+

علاوه بر این که سازنده این پرینتر شرکت پروسا است که پیشگام تولید پرینتر سه بعدی کارتیزان است. دلایل زیادی برای توجیه خرید این پرینتر سه بعدی وجود دارد.

۱- یکی از بهترین نرم افزارهای پرینتر سه بعدی SLICER را داراست که کار اپراتوری را راحت کرده است.

۲- دارای سیستم کالیبره اتوماتیک است که کار پرینت را برای اپراتور بسیار راحت کرده است.

۳- این مدل از پرینتر سه بعدی یکی از بی صدا ترین پرینترهای موجود است که این امکان را فراهم می کند تا بتوانید پرینتر را در محیطی بدون صدای آزار دهنده استفاده کنید. مانند منزل یا محیط اداری.

 پرینتر سه بعدی PHROZEN SONIC MINI 8K

یکی از دقیق ترین پرینترهای سه بعدی که می توانید برای ساخت قطعات کوچک و دقیق از آن استفاده کنید قطعاً پرینتر سه بعدی PHROZEN SONIC MINI 8k است. تكنولوژی این پرینتر سه بعدی MSLA می باشد که دارای ابعاد ساخت ۱۸۰*۷۲*۱۶۵ میلی متر است.

 پرینتر سه بعدی PHROZEN SONIC MINI 8K 

رزولوشن 0.022mm در محور XY سبب شده تا محبوبیت این پرینتر سه بعدی به سرعت افزایش یابد. این پرینتر سه بعدی دارای صفحه نمایشگر 7.1 اینچی است. از مزایای این پرینتر سه بعدی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- یکی از بالاترین رزولوشن ها در بازار فعلی متعلق به این پرینتر است.

۲- به صورت پیش ساخته است، بعد از خرید فقط کافی است که پرینتر سه بعدی را کالیبره کنید و استارت کنید.

۳- چسبندگی عالی قطعه کار بر روی میز

 پرینتر سه بعدی VOXELAB ARIES

با وجود قیمت نسبتاً پایین این پرینتر، کیفیت خروجی بسیار بالایی نسبت به پرینترهای سه بعدی FDM دارد. علاوه بر این که با سیستم اتوکالیبره سه نقطه ای که دارد که این پرینتر سه بعدی برای افراد مبتدی مناسب می باشد. تکنولوژی این پرینتر سه بعدی CORE XY است که امکان پرینت با سرعتی بالاتر از پرینترهای سه بعدی کارتیزان را فراهم می کند.

 پرینتر سه بعدی VOXELAB ARIES

علاوه بر این که این سیستم مجهز به WIFI است. و شما بدون نیاز به SD CARD می توانید فایل های خود را پرینت سه بعدی کنید. از مزایای این پرینتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- مجهز به سیستم WIFI سرعت بالا و ایمن.

۲-سیستم اتوکالیبره سه نقطه ای ساده و آسان

۳- استراکچر قوی و بدنه محصور که ایمنی پرینت را فراهم می کند.

۴- سیستم حرکتی محکم و قابل اعتماد.

 پرینتر سه بعدی PRUSA MINI

در صورتی که بخواهید کمترین هزینه را برای یک پرینتر با کیفیت و صاحب برند بپردازید قطعاً پرینتر سه بعدی PRUSA MINI یکی از بهترین انتخاب های شما خواهد بود.

 پرینتر سه بعدی PRUSA MINI

کیفیت خروجی این دستگاه بسیار مناسب است و دارای ابعاد ساخت ۱۸۰میلی متر در هر سه محور می باشد. تکنولوژی این دستگاه FDM از نوع کارتیزان است ودارای مزایای زیر می باشد.

۱- سیستم اتوکالیبره

با وجود ابعاد ساخت کوچک مجهز به سیستم کالیبره اتوماتیک است که کار را برای هر کاربر راحت می کند.

۲- کیفیت پرینت عالی

با توجه به این که شرکت پروسا سازنده این دستگاه است می توان به کیفیت خروجی آن مطمئن بود.

۳- حمل و نقل آسان

ابعاد کوچک این پرینتر سه بعدی حمل و نقل این دستگاه را بسیار راحت کرده و طراحی آن نیز به گونه ای است که فضای زیادی را اشغال نمی کند.

پرینترهای سه بعدی بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که در سال ۲۰۲۲ ساخته شده اند و طرفداران زیادی را نیز پیدا کرده اند که شاید در مقالات دیگر به آن ها بپردازیم ولی موارد فوق از محبوب ترین پرینترها در سال ۲۰۲۲ می باشند.

آرلی فروشنده انواع پرینتر سه بعدی

شرکت آرلی فروشنده انواع فیلامنت ، پرینترهای سه بعدی و انجام دهنده خدمات پرینت سه بعدی می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید فیلامنت با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 7 =