مقالات

کاربرد پرینتر سه بعدی در جواهر سازی

کاربرد پرینتر سه بعدی در جواهر سازی چگونه است

جواهر و طلا یکی از پر مصرف ترین و جذاب ترین تزئینات به حساب می آیند. همين مسأله تزئينات نشان مى دهد که زیبا بودن، ظرافت، جزئیات تا چه میزان می تواند در ساخت جواهرات تأثیر گذار باشد.

همانطور که می دانید تاریخچه استفاده از طلا و جواهرات مربوط به دوران بسیار قدیم است. لذا همیشه سعی در این بوده که روش های مدرن و راحت تر و در عین حال کم هزینه تر در ساخت طلا و جواهر استفاده شود.

یکی از این روش ها که چندین سال است رونق پیدا کرده، پرینترهای سه بعدی هستند. این که پرینتر سه بعدی تا چه میزان در ساخت قطعات طلا و جواهر می تواند مفید باشد در ادامه توضیح خواهیم داد، ولی در ابتدا بهتر است مختصری راجع به فرآیند تولید جواهرآلات و ساخت طلا به روش سنتی را بررسی کنیم.

روش ساخت طلا و جواهر به روش سنتی

در روش سنتی برای ساخت زیورآلات و جواهر مانند انگشتر ابتدا باید ایده خود را بر روی کاغذ کشید. سپس بعد از تأیید طرح، بر روی موم یک نمونه را ساخت. یعنی ابتدا طرح را بر روی موم‌ کشید و سپس قسمت های اضافه را برش داد تا به طرح اصلی رسید.

این کار علاوه بر این که زمان زیادی نیاز دارد، به یک مهارت بسیار بالا نیز نیاز دارد، چرا که زیورآلات بسیار ظریف هستند و ساخت جزئیات بالا در این ابعاد کوچک بسیار سخت است.

سپس از انگشتر از جنس موم با استفاده از گج قالب گیری می کنند، و بعد از خشک شدن گچ،‌ موم را از داخل گچ جدا کرده و مواد اصلی که از جنس طلا یا نقره یا هر متریال دیگری بود داخل قالب گچ می ریزند. بعداز اتمام کار احتمال نیاز به تراشکاری برای حذف زائدها نیز وجود دارد.

این عمل بسیار زمان بر است و دستمزد کسی که بتواند این انگشتر را بسازد نیز بسیار بالا خواهد بود. لذا ساخت یک نمونه از این طلا به روش سنتی سبب می شود که جواهرات بسیار گران باشند.

پرینتر سه بعدی در صنعت جواهرسازی

حالا فرض کنید بخواهید همزمان چندین طرح را بسازید. قطعا نیاز به چندین نیروی کار بسیار ماهر خواهید داشت. به همین دلیل است که صنعت طلا سازی صنعتی است که نیاز به سرمایه زیاد دارد و قطعا در آمد بسیار بالایی نیز دارد. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش جمعیت تقاضا برای طرح های متنوع تر بیشتر شده و لذا نیاز به روش های جایگزین برای ساخت طلا و جواهر احساس می شود. یکی از این روش ها قطعا پرینتر سه بعدی خواهد بود.

همچنین بخوانید :چاپگر سه بعدی و کاربردهای آن

روش ساخت طلا با پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی روشی است برای ساخت قطعات پیچیده به عنوان یکی از مهم ترین گزینه ها یاد می شود. همانطور که می دانید در روش پرینتر سه بعدی یک فایل سه بعدی که با نرم افزار طراحی شده جهت پرینت سه بعدی مورد نیاز است پس اولین قدم در ساخت جوآهرات و زیورآلات طلا به روش پرینتر سه بعدی، در اختیار داشتن فایل سه بعدی است.

فایل سه بعدی را می توان از طریق وب سایت های مخصوص فایل های سه بعدی به دست آورد. که در این صورت در کوتاه ترین زمان ممکن می توان فایل را به دست آورد. هر چند که در این روش فایل سه بعدی فایلی است که از قبل طراحی شده و ممکن است افراد بسیاری از آن استفاده کنند. همچنین فایل به صورت اختصاصی نبوده و در صورتی که طرح خاص و مشخصی مورد نظرتان باشد. ممکن است در این سایت ها موجود نباشد.

روش ساخت طلا با پرینتر سه بعدی 

در صورتی که بخواهید طرح مخصوص خودتان را بسازید نیاز دارید که با استفاده از نرم افزار پرینتر سه بعدی طرح مورد نظر خود را طراحی کنید. نرم افزارهای متفاوتی برای طراحی طلا و جواهر مورد استفاده قرار می گیرد که از مهم ترین آن ها می توان به نرم افزارهایی از قبیل RHINO،3DMAX ،MATRIX استفاده کرد.

البته شما می توانید از نرم افزارهای پیشرفته دیگری جهت ساخت طرح های پیچیده مانند سردیس یا پرتره و…. برای جواهرآلات خود استفاده کنید. که از بهترین این نرم افزارها می توان به ZBRUSH اشاره کرد.

مرحله بعدی از ساخت طلا و جواهرآلات با پرینتر سه بعدی ساخت نمونه اولیه جهت قالب گیری با پرینتر سه بعدی می باشد. پرینترهایی که برای ساخت نمونه طلا و جواهر استفاده می شود، از نوع رزینی می باشد و به سه صورت است.

پرینتر سه بعدی DLP که از یک منبع نور برای تابش به سطح رزین و شکل دهی قطعات (خشک کردن رزین) استفاده می کنند مانند پروژکتور. پرینتر سه بعدی SLA كه از ليزر براى خشک کردن رزین و شکل دهی قطعه استفاده می کند و پرینتر سه بعدی MSLA که از منبع نور آرایی مانند LCD برای خشک کردن رزین استفاده می کند.

روش ساخت جواهرات با پرینتر سه بعدی

از هر سه نوع پرینتر سه بعدی برای تولید نمونه قطعه طلا و جواهر می توان استفاده کرد با این تفاوت که پرینتر سه بعدی SLA دقیق تر می باشد. ولی به دلیل قیمت مناسب پرینترهای سه بعدی DLP، استفاده از آن مخصوصا در ایران طرفداران بیشتری دارد.

همچنین بخوانید : تفاوت پرینتر سه بعدی SLA یا DLP  چیست؟

بعد از مرحله ساخت نمونه پرینت سه بعدی شده از قطعه نهایی قالب گیری می کنند و اقدام به تولید تیراژ محصولات طلا و جواهر می کنند. نکته ای که در روش پرینتر سه بعدی وجود دارد در این است که می توان در هر پرینت به اندازه سطح و اندازه میز پرینتر سه بعدی هر تعداد نمونه کار را پرینت سه بعدی کرد و با توجه به این که از این منبع نور مانند پروژکتور و یا لیزر برای شکل دهی استفاده می کنیم، نور در یک لحظه به کل سطح میز تابیده شده و لذا در زمان پرینت سه بعدی تاثیر نخواهد داشت.

ساخت طلا و جواهرات با پرینتر

سرعت ساخت طلا و جواهر با استفاده از پرینتر سه بعدی بسیار بالاتر از روش سنتی است. چرا که در هر مرحله پرینت سه بعدی می توان چندین نمونه برای ریخته گری آماده کرد. علاوه بر اینکه در روش‌ سنتی به ازای ساخت چندین نمونه در زمان واحد، نیاز به همان تعداد نیروی کار ماهر می باشد. در صورتی که در روش پرینتر سه بعدی به دلیل قدرت ساخت هم زمان چند قطعه در هزینه های تولید نیز صرفه جویی خواهد شد.

مزایای استفاده از پرینتر سه بعدی در جواهر سازی

همانطور که در ابتدای مقاله به کاربرد پرینتر سه بعدی در جواهر سازی اشاره کردیم حال در این بخش به مزایای این روش در این بخش بطور کامل اشاره کرده ایم:

1- سرعت تولید بسیار بالا

همانطور که به آن اشاره شد در روش سنتی به‌دلیل استفاده از نیروی‌ انسانی زمان ساخت نمونه دقیق، بسیار طولانی خواهد بود. در صورتی که در روش پرینتر سه بعدی به دلیل این که ساخت قطعه با توجه به دستور نرم افزار می باشد سرعت ساخت بسیار بالاست، مخصوصا در زمانی که بخواهیم چندین محصول را به طور همزمان بسازیم، می توان به سرعت بی نظیر تولید با پرینتر سه بعدی پی برد.

2- تکرار پذیری

یکی از موارد قابل توجه و مهم در این است که به دلیل اتوماتیک بودن ساخت به روش پرینتر سه بعدی، می توان یک قطعه را عینا شبیه سازی کرد. بر فرض ممکن است شما یک جواهر داشته باشید که بخواهید دقیقا شبیه به آن را بسازید در این صورت می توان با کمک اسکنر سه بعدی و پرینتر سه بعدی یک نمونه دقیقا مشابه با جواهری که دارید را بسازید.

3-  دقت فوق العاده

یکی از مهم ترین فاکتورهای پرینترهای سه بعدی رزینی مانند DLP و SLA دقت بی نظیر آن ها در ساخت می باشد. پرینترهای سه بعدی طلا و جواهر این قابلیت را دارند که قطعات را با دقت عالی و تا ۱۰میکرون و یا کمتر بسازند. کاری که اگر یک طلا ساز بتواند بسازد قطعا دستمزدی معادل یک پرینتر سه بعدیDLP خواهد داشت.

4- نیروی کمتر کار

با وجود پرینتر سه بعدی می توان چندین قطعه را به طور همزمان پرینت سه بعدی کرد. به عبارتی می توان گفت به ازای هر قطعه ای که بر روی پرینتر سه بعدی قرار می گیرد می توان یک نیروی کار کمتر استخدام کرد.

5- راندمان کاری بالاتر

وقتی بتوانید در یک زمان ثابت به جای یک قطعه چندین قطعه بسازید، در اصل در زمان صرفه جویی کرده اید. در بازه زمانی که سفارشات تولید و تنوع محصولات زیاد می شود، می توان تمام سفارشات را به صورت همزمان اجرا کرد و بدین صورت می توانید راندمان کاری خود را افزایش دهید و ‌حاشیه سود را بالا ببرید.

6- سهولت در استفاده

یکی از مهم ترین مزیت های ساخت طلا و جواهر به وسیله پرینتر سه بعدی در کار کرد آسان آن است. در روش سنتی باید حتما چندین سال تجربه کسب کنید تا بتوانید جواهرات ظریف و پر جزئیات را بسازید.

در صورتی که در روش های پرینتر سه بعدی کافی است مدتی کوتاه با دستگاه کار کنید تا بتوانید به راحتی کار ساخت جواهرات را انجام دهید. علاوه بر این که پرینترهای سه بعدی وجود دارند که مستقیما می توانند محصول فلز تولید کنند، که در این صورت حتی نیاز به یاد گیری قالب گیری ریخته گری هم نخواهید داشت.

همچنین بخوانید : پرینتر 3 بعدی صنعتی بزرگ چیست و چه ویژگی دارد؟

7- امکان ساخت قطعات حجیم با وزن کم

به دلیل امکان ساخت توری های بسیار نازک به وسیله پرینتر سه بعدی، می توان جواهرات و زیورآلاتی طراحی کرد که از نظر حجم بزرگ ‌باشند ولی تراکم متریال کمتری داشته باشند. لذا از نظر اقتصادی نیز می توان جواهرات بزرگ با قیمت مناسب تر ساخت.

امکان ساخت قطعات حجیم با وزن کم

8- طراحی اختصاص جواهرات

شاید بتوان گفت یکی از جذاب ترین مزیت های ساخت طلا وجواهر به وسیله پرینتر سه بعدی در این است که شما می توانید هر طرحی که می خواهید را بسازید. و برای این منظور نیاز به تولید انبوه نیست. در روش سنتی اگر بخواهیم یک زیورآلات را به صورت انحصاری و تکی بسازیم قطعا هزینه بسیار زیادی خواهد داشت.

و شاید فقط افراد ثروتمند توانایی انجام آن را داشته باشند. در صورتی که در روش پرینتر سه بعدی به دلیل این که ذاتا برای ساخت نمونه سازی تکی ساخته شده است می تواند در تولید تکی و انحصاری زیورآلات و جواهرات، بسیار مقرون به صرفه تر باشد.

به طور کلی در روش پرینتر سه بعدی می توان مزیت های بسیار زیادی را برای ساخت طلا و جواهرات در نظر گرفت و شاید بیشتر از موارد گفته شده در بالا باشد، ولی در عین حال خیلی از طلا سازان به دلیل هراس از کار کردن با پرینتر سه بعدی و ترس از رویارویی با تکنولوژی، هنوز روش سنتی را به روش های نوین ترجیح می دهند.

معایب استفاده از پرینتر سه بعدی در صنعت جواهر سازی

یکی از مشکلات استفاده از پرینت سه بعدی در صنعت طلا و جواهر در این است که به دلیل سخت بودن استفاده از نرم افزارهای طراحی بسیاری از طلاسازان قدیمی نسبت به پرینتر سه بعدی جبهه می گیرند. در صورتی که می توان با استخدام یک نفر طراح مشکل استفاده از نرم افزار و هنچنین کار با پرینتر سه بعدی مخصوص طلا وجواهرات را حل کرد.

خدمات پرینت سه بعدی و طراحی در شرکت آرلی

آرلی فروشنده انواع پرینترهای سه بعدی و فیلامنت می باشد . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات پرینتر با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یازده =