مقالات

پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی

کاربردهای پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی

دندانپزشکی یکی از صنایع بزرگی است که در حال حاضر از پرینتر سه بعدی بهره می گیرد. علاوه بر این که برای بهبود دندان های آسیب دیده به دندانپزشکی مراجعه می شود، برای زیبایی دندان و حفظ ظاهر آن نیز شما به دندانپزشکی نیاز خواهید داشت.

از این رو صنعت دندانپزشکی شاخه های مختلفی دارد که در هر کدام از این شاخه ها می توان از پرینتر سه بعدی برای هر چه دقیق تر بودن پروسه دندانپزشکی استفاده کرد. از زمان آغاز به کار پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی بیش از یک دهه می گذرد و در این مدت صنعت دندانپزشکی تحولات زیادی داشته است.

کاربردهای پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی

دراین بخش به چند مورد از این کاربردهای پرینتر سه بعدی اشاره خواهیم کرد

1- ساخت تاج دندان برای جراحی زیبایی

یکی از رایج ترین کاربردهای پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی را می توان در ساخت تاج دندان در حین جراحی نام برد. چرا که در کمترین زمان ممکن می توان با استفاده از رزین های مخصوص داندانپزشکی تاج دندان را پرینت سه بعدی کرد.

ساخت دندان با پرینتر سه بعدی

نکته قابل توجه در این است که در صورت وجود خطا به حد بسیار ناچیز، می توان فایل را اصلاح و مجدد پرینت گرفت و با این کار تا حد بسیار زیادی در وقت صرفه جویی خواهد شد. علاوه بر این که به دلیل استفاده از پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی، دقت ساخت این تاج نیز بسیار بالاتر از روش سنتی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کاربرد پرینتر های سه بعدی در صنعت ایران چیست؟

2- جراحی دندان با کمک پرینتر سه بعدی

همانطور که می دانید جراحی دندان باید بسیار دقیق باشد و این کار با کمک پرینتر سه بعدی می تواند به بهترین شکل ممکن انجام شود. برای این کار ابتدا دهان بیمار را با استفاده از اسکنر سه بعدی مخصوص دندانپزشکی اسکن می کنند و یک الگو شبیه به براکت ولی دقیقاً مطابق با دندان بیمار و نقطه ای که باید جراحی روی آن انجام گیرد طراحی می شود. سپس نمونه طراحی شده را با استفاده از پرینتر سه بعدی می سازند. با این روش جراحی دندان با بالاترین دقت انجام خواهد شد.

براکت ها برای اصلاح هم ترازی و در یک ردیف قرار گرفتن دندان ساخته می شوند. در روش های سنتی ساخت براکت طولانی تر بود. علاوه بر این که دقت و ظرافت خیلی بالایی نیز نداشت. با وجود اسکنر سه بعدی و اسکن دقیق دهان می توان فایل دقیق مطابق با شکل دهان بیمار طراحی کرد و به وسیله پرینتر سه بعدی در کوتاه ترین زمان ممکن، دقیق ترین براکت مخصوص هر بیمار را پرینت کرد.

3- ایمپلنت دندان با استفاده از پرینتر سه بعدی

دکتر ژائو ییمین دانداپزشک معروف چین با استفاده از پرینتر سه بعدی یک ایمپلنت دندان برای بیماری ایجاد کرده است. با این روش و با استفاده از پرینتر سه بعدی مدل سه بعدی دندان، برای ایمپلنت دندان های نداشته بیمار می توان ایجاد کرد که قطعا‌ دقت فوق العاده بالایی نیز خواهد داشت.

اسکنر سه بعدی مخصوص دندانپزشکی

با توجه به رشد تکنولوژی در دندانپزشکی و پیدایش پرینتر سه بعدی سرعت جراحی در دندانپزشکی بسیار زیاد  شده است. لذا اسکنرهای قدیمی جای خود را به اسکنرهای مخصوص دندانپزشکی داده اند.

در صورتی که بخواهید از اسکنرهای سه بعدی قدیمی برای پرینت سه بعدی استفاده کنید باید تغییراتی در فایل تهیه شده از اسکنر سه بعدی ایجاد کنید تا بتوانید در نرم افزار پرینتر سه بعدی از آن استفاده کنید. در این صورت شما نیاز به یک نرم افزار واسط نیز خواهید داشت.

اسکنر سه بعدی مخصوص دندانپزشکی

لذا برای افزایش سرعت، همچنین ساده شدن مراحل ساخت با پرینتر سه بعدی اسکنرهایی مخصوص دندانپزشکی ساخته شده اند. در صورت اسکن دهان بیمار توسط اسکنر مخصوص دندانپزشکی، دیگر نیاز به نرم افزار واسط نخواهیم داشت و فرمت مخصوص پرینتر سه بعدی را در این اسکنرها و نرم افزار مخصوص شان پیدا خواهید کرد که تأثیر زیادی در زمان ساخت خواهد داشت.

پرینتر سه بعدی مخصوص دندانپزشکی

با توجه به دقت بسیار بالایی که در دندانپزشکی نیاز است و همچنین کیفیت مورد انتظار برای دندان پرینت شده شاید روش FDM روش مناسبی برای صنعت داندانپزشکی نباشد. چرا که دقت و کیفیت در روش پرینت FDM خیلی بالا نیست و صرفا برای مواردی که به عنوان نمونه سازی نیاز است می توان از این روش جهت کاهش هزینه پرینت استفاده کرد.

پرینترهای سه بعدی مورد نیاز در صنعت دندانپزشکی معمولا پرینترهای سه بعدی صنعتی می باشند. که علاوه بر دقت فوق العاده بالایی که دارند، کیفیت خروجی خیلی خوبی هم خواهند داشت. در دندانپزشکی متناسب با فرآیند مورد نیاز از روش های مختلفی از پرینتر سه بعدی استفاده می شود.

پرینتر سه بعدی مخصوص داندپزشکی

شاید یکی از معروف ترین روش ها برای پرینت قسمت های پلیمری در دندانپزشکی روش DLP یا SLA باشد. که به دلیل دقت فوق العاده بالایی که دارند در صنعت طلا و جواهر نیز بسیار پر کاربرد هستند. هر چند که تکنولوژی هایی شبیه به پرینتر سه بعدی DLP و SLA نیز در حال حاضر ساخته شده اند. مانند روش MSLA که می تواند جایگزینی برای دو تکنولوژی ذکر شده باشد.

در دندانپزشکی نیاز است که قسمت هایی از جنس فلز ساخته شوند، که شما می توانید این قسمت ها را مستقیما از جنس فلز و با تکنولوژیی نظیر SLM و DMLS پرینت سه بعدی کنید.

مزیت استفاده از پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی

ساخت قالب در روش سنتی به دلیل این که قالب قبل از خشک شدن، در دهان بیمار قرار می گیرد احتمال موج دار شدن در زمان خشک شدن به دلیل حرکت های احتمالی بیمار وجود دارد و شاید به سختی بتوان قالبی را دقیقا متناسب با شکل دهان بیمار ساخت به طوری که بدون مشکل و خطا در دهان بیمار قرار بگیرد.

همچنین بخوانید: مزایای پرینتر سه بعدی در صنعت خانگی

در صورتی که در روش پرینتر سه بعدی، به دلیل استفاده از اسکنر سه بعدی و پرینت سه بعدی با دستگاه های صنعتی، شما می توانید دقیق ترین قالب متناسب با دهان هر بیمار را بسازید که علاوه بر دقت فوق العاده بالا، دیگر نیاز به خشک شدن در دهان بیمار و احتمال بروز خطا در حین خشک شدن را نخواهد داشت و سرعت کار نیز بسیار بالاتر خواهد بود.

معروف ترین پرینترهای سه بعدی در دندانپزشکی

شرکت های بسیار زیادی در صنعت دندانپزشکی فعالیت دارند چه در زمینه ساخت اسکنر سه بعدی و چه در بخش تولید پرینترهای سه بعدی. همانطور که قبلاً اشاره شد متناسب با نیاز دندانپزشکی، تکنولوژی های متنوعی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند که برای هر تکنولوژی دستگاه های مختلفی ساخته می شوند که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد. هر چند عوامل بسیاری در انتخاب دستگاه تأثیر خواهد داشت نظیر میزان سرمایه، کیفیت مواد، قابلیت نگهداری و از همه مهم تر خدمات پس از فروش شرکت ها که قطعا در شرکت های بزرگ این نگرانی نخواهد بود.

۱- پرینتر سه بعدی ENVISION

یکی از معروف ترین برندها در صنعت پرینتر سه بعدی شرکت ENVISION آلمان می باشد که تنوع بسیار زیادی از پرینترسه بعدی برای صنعت دندانپزشکی و پزشکی ساخته است و مشتریان بسیار زیادی از جمله دندان پزشکان ، محققان و تولیدکنندگان ابزارهای پزشکی از محصولات این برند استفاده می کنند.

پرینتر سه بعدی ENVISION

ساخت بیش از ۴۰ مدل پرینتر سه بعدی و تنوع قیمتی ۶۰۰۰ الی یک میلیون دلار سبب شده که کمپانی ENVISION TEC تبدیل به یک کمپانی بسیار محبوب در زمینه پرینتر سه بعدی مخصوص صنعت دندانپزشکی شود.

 2- پرینتر سه بعدی 3D SYSTEM

بزرگ ترین شرکت پرینتر سه بعدی دنیا را می توان کمپانی 3D SYSTEM دانست. چرا که پیشگام در تکنولوژی هایی نظیر SLA و SLS  می باشد که از اولین تکنولوژی های پرینتر سه بعدی هستند.

در این شرکت تکنولوژی های بسیار زیادی نظیر FDM ، SLA، SLS، CJP و…. توليد می شود. علاوه بر پرینتر سه بعدی، تولید مواد اولیه مورد نیاز پرینتر سه بعدی و نرم افزارهای پرینتر سه بعدی از دیگر محصولات این کمپانی بزرگ و محبوب است. یکی از معروف ترین پرینترهای سه بعدی فلز که برای ساخت تاج دندان مورد استفاده قرار می گیرد، پرینتر ۱۰۰DMP DENTAL محصول این کمپانی بزرگ است.

یکی از دلایل محبوبیت این برند در صنعت دندانپزشکی، تولید بیش از ۳۰ نوع مواد مصرفی از جنس رزین و مهم تر از آن زیست سازگار، در تنوع رنگی زیاد، متناسب با دندان و لثه هر بیمار می باشد. لذا شرکت 3D SYSTEM را می توان یکی از ابر قدرت ها در صنعت دندانپزشکی دانست که علاوه بر تولید پرینترهای سه بعدی مخصوص دندانپزشکی، در تولید مواد مصرفی مورد نیاز نیز فعالیت دارد.

۳- پرینتر سه بعدی FROMLABS

یکی دیگر از پرینترهای سه بعدی محبوب در صنعت دندانپزشکی پرینترهای کمپانی FORMLABS هستند. پرینترهای این شرکت معمولا به صورت رومیزی هستند و شاید بتوان گفت از لحاظ قیمت دستگاه و میزان سرمایه گذاری مناسب تر از شرکت های دیگر می باشد.

دقت و کیفیت فوق العاده این برند و مجموعه کامل از محصولات که به عنوان سبد محصول برای دندانپزشکی است، سبب شده که این برند به عنوان یکی از محبوب ترین شرکت ها در زمینه پرینترهای سه بعدی دندانپزشکی شناخته شود.

پرینتر سه بعدی FROMLABS

محصولاتی نظیر پرینترهای سه بعدی مخصوص دندانپزشکی در سایزهای مختلف، نرم افزارهای مرتبط، تجهیزات شستشو و پردازش و مواد مصرفی مورد نیاز از تولیدات این شرکت برای صنعت داندانپزشکی می باشد.

به طور کلی شرکت های بزرگ بسیار زیادی در صنعت دندانپزشکی نظیر شرکت ZORTRAX، SPRINTRAY، CARBON فعالیت دارند و همین موضوع سبب شده که بتوان پیش بینی کرد که در آینده شاهد تحولات بیشتر در صنعت دندان پزشکی خواهیم بود.

خدمات پرینتر سه بعدی و فیلامنت در شرکت آرلی

شرکت آرلی انجام دهنده خدمات پرینت سه بعدی و  فروشنده انواع پرینترهای سه بعدی و فیلامنت می باشد . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات پرینتر با شماره ۲۶۳۱۲۳۹۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =